Zdroj: Giovanni De Sandre

Bydlení uprostřed hor v domě pod monumentální střechou

04. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Ne vždy jdou stavební tradice ruku v ruce s požadavky na moderní bydlení a pohodlí. V případě domu pod monumentální střechou s názvem House K2 v Jižním Tyrolsku se to podařilo. Bonusem navíc je úchvatná přírodní scenérie, kamkoliv oko pohlédne. Nechtěli byste sem alespoň na pár dnů?

Stavba z dílny studia monovolume architecture + design leží na náhorní plošině Renon na severu Itálie. Díky tomu, že je obklopena lesy a loukami, vytváří ideální útočiště uprostřed hor. Okouzlí však nejen prostředím, ale též architekturou a interiérovým designem. Tak, jak využívá kontrast mezi tmavým exteriérem a světlým interiérem, pocítíte i dialog mezi tradicemi a moderním životním stylem.

Tradiční třípodlažní tyrolska chata s monumentální střechou

Stavba leží na náhorní plošině Renon na severu Itálie. Zdroj: Giovanni De Sandre

Monumentální střecha jako ochrana

Základním konceptem designu je současná interpretace tradiční architektury jižního Tyrolska. Celou stavbu pokrývá monumentální střecha, která vytváří pocit pohodlí a bezpečí. Působí jako ochranná křídla a zároveň harmonizuje s okolními domy. V nejvyšším poschodí jsou ve střeše umístěny dva vikýře, které rámují výhledy na Dolomity a vnášejí hory do obytných prostorů.

Přečtěte si také:
Pasivní dům v horách překvapuje utajenými schody i certifikovanou pecí na pizzu

Samonosné schodiště uvnitř, subtilní schody zvenčí

Hlavním rysem interiéru je samonosné schodiště, které stoupá do horního poschodí ve tvaru písmene „U“. Zároveň kontrastuje s velmi subtilním přístupovým schodištěm z vnější strany. Uprostřed přízemí, mezi obývacím pokojem a jídelnou, stojí další inspirativní multifunkční kus nábytku.

Tradiční třípodlažní tyrolska chata s monumentální střechou

Tmavší materiály vnějších ploch umocňují pocit intimity a bezpečí. Zdroj: Giovanni De Sandre

Kromě úložného prostoru a místa pro televizi je v něm zakomponován krb s obkladem, který je reinterpretací tradiční architektury ve starých jihotyrolských venkovských domech – všimněte si vzorovaného obkladu.

Přečtěte si také:
Unikátní a promyšlená chata ze čtyř odlišných celků

V druhém podlaží se nacházejí soukromé místnosti – ložnice a koupelny. Ve třetím je samostatné apartmá s ložnicí, kuchyní a obývacím pokojem, s přístupem po venkovním schodišti.

Tradiční třípodlažní tyrolska chata s monumentální střechou

Hlavním rysem interiéru je samonosné schodiště, které stoupá do horního poschodí ve tvaru písmene „U“. Zdroj: Giovanni De Sandre

Místní materiály, řemeslné zpracování

Dalším silným momentem směrem k autentičnosti a zároveň udržitelnosti stavby je použití místních materiálů a jejich řemeslné zpracování. Světlé barvy a materiály v interiéru vytvářejí pocit vzdušnosti a pohodlí, tmavší materiály vnějších ploch umocňují pocit intimity a bezpečí.

Tradiční třípodlažní tyrolska chata s monumentální střechou

Kromě úložného prostoru a místa pro televizi je v nábytku zakomponován krb s obkladem, který je reinterpretací tradiční architektury ve starých jihotyrolských venkovských domech – všimněte si vzorovaného obkladu. Zdroj: Giovanni De Sandre

Kdo jsou monovolume architecture + design?

Studio monovolume architecture + design je jihotyrolská firma zaměřená na architekturu a design. Zakladatelé Patrik Pedó a Jury Pobitzer se seznámili během studia na univerzitě v Innsbrucku a v roce 2003 založili vlastní ateliér.

Přečtěte si také:
Dokonalá zimní pohádka: Moderní dům v sousedství alpského stavení z dvacátých let

Dnes ho tvoří mladý interdisciplinární mezinárodní tým patnácti kreativců: architektů, průmyslových designérů, 3D-umělců a grafických designérů. Věnují se nejen novostavbám, ale i rekonstrukcím a výstavnímu a produktovému designu.

Tradiční třípodlažní tyrolska chata s monumentální střechou

Kuchyň. Zdroj: Giovanni De Sandre

House K2

architektonický ateliér: monovolume architecture + design

designový tým: Alberto Buso, Diego Preghenella, Sergio Aguado Hernàndez, Hasler Astrid, Marco Dragoni

lokalita: Oberbozen, Jižní Tyrolsko, Itálie

zastavěná plocha: 975 m²

podlahová plocha: 245 m²

celkový objem: 900 m3

realizace: 2019 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: Giovanni De Sandre

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chaty designový nábytek Horské chaty moderni bydleni moderní domy nábytek na míru strechy tradiční architektura Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze