Zdroj: Juri Troy

Pasivní dům v horách překvapuje utajenými schody i certifikovanou pecí na pizzu

03. 02. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Když se rozhodnete investovat do takovéto lokality a zvolíte si zručné architekty, výsledkem může být příjemná stavba s výhledy. A nejen to! Věděli jste, že i v domě pasivního standardu můžete mít certifikovanou pec na pizzu?

Rodinný dům s velmi zajímavými vlastnostmi, které bychom mnozí z nás jistě ocenili, má výhled na údolí v severošvýcarském kantonu Aargau. Architekti z ateliéru juri troy architects ho posadili vysoko na strmý svah.

Pasivní dům v horách

Rezidenci s vchodem spojuje podzemní schodiště. Zdroj: Jürg Zimmermann, Juri Troy

Do domu se vchází garáží, jež je umístěna na úrovni ulice a z velké části zapuštěna. Samotnou rezidenci s vchodem spojuje podzemní schodiště – zvenčí vlastně vidíme garáž jako samostatný objekt a o kousek dál stojí na pohled samostatný dům.

Přečtěte si také:
Světlý a nadčasový interiér pasivního domu na Moravě

Beton, překližka, šindel

Části stavby v přízemí jsou strukturovány z pohledového betonu s bedněním z borovicové překližky. Nad nimi sedí dřevěná konstrukce. Zvenčí si všimnete zajímavého šindelového obkladu a zevnitř nahrubo řezaných desek ze stříbrné jedle. Z každé výškové úrovně interiéru můžete vyjít ven, do zahrady, respektive na pozemek.

Pasivní dům v horách

Z každé výškové úrovně interiéru můžete vyjít ven. Zdroj: Jürg Zimmermann, Juri Troy

Každé podlaží má jasnou funkci

Spolu s garáží má tento dům celkově čtyři podlaží. Z garáže se po schodech dostanete do soukromého prostoru se dvěma dětskými pokoji, šatnou a hygienickým zázemím. O poschodí výše je hlavní denní zóna – otevřený prostor s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a s výstupem na terasu.

Kombinace překližky a betonu

V interiéru denní zóny se prolíná kombinace dřeva, respektive překližky a betonu. Zdroj: Jürg Zimmermann, Juri Troy

V nejvyšším poschodí je kromě koupelny ložnice rodičů a ještě jedna místnost, která slouží k relaxaci v soukromí či případně jako pracovna. Děti jsou dole, rodiče nejvýše a setkávají se uprostřed v denní zóně.

kreslo s vyhledem

V interiéru denní zóny se prolíná kombinace dřeva a betonu. Zdroj: Jürg Zimmermann, Juri Troy

Čím výše, tím více dřeva

V interiéru denní zóny se prolíná kombinace dřeva, respektive překližky a betonu, nejvyšší podlaží je „měkčí“, využívá především dřevo a překližku. Zdánlivě fádní interiéry – pokud jde o barevnost, zpestřují výraznější kousky nábytku a doplňků – například žlutá židle u jídelního stolu v multifunkčním prostoru denní zóny. Stropu kraluje beton, najdete ho i na vertikálních zdech, které chtěli architekti zvýraznit a odlišit.

Přečtěte si také:
Mysleli na budoucnost! Pasivní dřevostavba s minimálními náklady na provoz

Střešní světlíky přivádějí přirozené světlo do podkroví, zároveň prosvětlují i samotné schodiště. Jednoduchou sedlovou střechu pokrývají cedrové šindele. Jejich životnost přesahuje životnost jedle stříbrné, jejíž barva už po několika měsících zšedne.

Střešní světlíky v podkroví

Střešní světlíky přivádějí přirozené světlo do podkroví. Zdroj: Juri Troy

Dům 3B

architektonický ateliér: juri troy architects
autor: Juri Troy
lokalita: Bottenwill, Švýcarsko
realizace: 2017
objem budovy: 818
podlahová plocha: 285,8
energetický standard: Minergie P (švýcarská paralela k pasivnímu domu)

Další specifika stavby:
ekologické stavební materiály, energeticky efektivní konstrukce Minergie-P standard, geotermální tepelné čerpadlo, řízené větrání obývacího pokoje s výměníkem tepla, první certifikovaná pec na pizzu v pasivním domě na světě, šest světlíků Velux

Sabína Zavarská
foto: Jürg Zimmermann, Juri Troy

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: ekologické domy moderní interiér pasivní domy pohledový beton rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Ked si chcem otvorit galeriu fotiek od prveho obrazku, tak kde mam stlacit? Mate to riadne nedoriesene.

    JaROY