Peter Nagy a jeho umělecké sídlo v Praze

28. 05. 2014
Diskuze (2)
Sdílet

Miluje nekonvenční věci, které popírají strnulé představy – ve všem, v myšlení i v bydlení. Byt v Praze, kde tráví přibližně polovinu svého času, si zařídil přesně v tomto duchu.

Trvalo asi půl roku, než známy zpěvák Peter Nagy změnil zcela běžný byt v novostavbě na bydlení podle svých představ. Nevyužil přitom služby architektů ani designérů, interiér si navrhl sám: „Vím přesně, co chci. Problém byl jen sehnat všechny materiály, zařízení a doplňky.“

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

Několikavrstvové strukturální omítky vytvořily základ té správné atmosféry. Skvěle na nich vynikne působivá barevná trojkombinace dřevo, rez a džínovina. Praktických příručních stolo-skříněk s kolečky je kolem sedačky hned několik.

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

Cool recyklace. Legendě slovenské pop-music invence evidentně nechybí ani u interiérových témat: polštáře na sedačku v obýváku nechal ušít z vlastních starých džínsů a na starou skříňku nabil opasky, které už léta nenosí.

„Nepotrpím si na luxus a ani svůj byt jsem nezařizoval tak, aby působil okázale.“

Romantický industriál

Jeho cílem byl vzhled staré továrny s trochou romantiky a nostalgie. „Vždy jsem toužil mít loftový byt, ale skutečný loft má své nevýhody,“ říká. „Nedá se v něm například dosáhnout soukromí, i vysoké stropy jdou důvodem jistého diskomfortu – teplo stoupá nahoru, takže u země je zima a v poschodí zase velmi teplo.“ Inspiroval se tedy alespoň stylem loftového bydlení, jeho typickými materiály a barevností. „Za základ jsem si zvolil dvě tlumené barvy: světle hnědou (dřevo, omítky) a tmavě hnědou (rezavé podlahy, linka, skříně). Protože čím divočejší barvy si vyberete, tím dříve vás omrzí,“ vysvětluje. Důležitý kontrast s klidným základem vytváří tmavá tyrkysová, typická barva továrenských strojů. „Když ji správně „zašpiníte“, tak musíte úplně cítit vůni motorového oleje,“ zamyslí se rozený Prešovan. Jeho byt však působí nejen továrensky, ale i romanticky. „Já romantiku zbožňuji a podle mě k rezavým předmětům tak nějak patří. Rez vždy vyvolává nostalgii zašlých časů a potom to celé spolu působí jaksi něžně… a svobodně.“

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu 

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

Spojená kuchyň na dělenou stravu. Linka ve tvaru U zapadá do konceptu otevřeného prostoru i industriální barevnosti. Zpěvák tu však moc času netráví: „Vařím si dělenou stravu bez oleje a bez másla,“ říká. (Jeho štíhlá postava je jasným důkazem pravdivých slov i pevné vůle.)

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

Trpělivost patinu přináší. „Dřevěnou skříň v kuchyni jsem koupil za pár korun v bazaru a přemaloval jsem ji pěti odstíny tyrkysové, aby vypadala jako vyplavená z moře.“ Deska jídelního stolu je ze 100 let starého lešení.

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

To, že chlapi nestárnou, bude zřejmě pravda. Nebo se jen při přeletu mezi kuchyní a chodbou dobře chytají nápady? Obklad na stěně Peter také maloval ručně – cihlu po cihle, aby získaly patinu mnohaletých solných výkvětů.

Jen prachy nestačí

Hudebník, textař, zpěvák, fotograf… A mohl by si k výčtu svých zručností přidat i šikovný řemeslník. Peter Nagy ve svém bytě totiž mnoho věcí nejen vymyslel, ale i sám zrealizoval. Například originální strukturální omítky jsou výsledkem jeho několikadenní trpělivé práce. „Ručně jsem namaloval každých pár metrů trochu jinak – na mých uměleckých fotkách totiž potřebuji pozadí s určitou plasticitou. Pracoval jsem i podle omítek, které jsem nafotil na starých budovách v Paříži a Amsterdamu. Strukturální omítky mají několik vrstev, místy jsem použil až šest různých odstínů – od bílé přes šedou a okrovou až po tmavě hnědou,“ prozrazuje. „Některé věci musíte dělat pomalu a s vášní. Jen prachy na to nestačí. Myslím, že nikdo jiný kromě mě by neměl ty nervy,“ směje se.

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

Čajová koupelna. Noty z antikvariátu natíral zpěvák černým čajem, aby chytily tu správnou patinu. A čajník skončil jako svítidlo.

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

Ložnice koloniálního letce – dostala jméno podle dřevěné vrtule z letadla za postelí. „Otec byl letec, asi proto mám k létání a k vrtulím odmalička zvláštní vztah.“

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

„Romantika je podle mě v kurzu stále,“ říká autor něžně-rockových hitů. I v jeho bytě na každém kroku narazíte na nějakou romantickou drobnost nebo zátiší – mušle, stará lampa, litinová podnož stolku, rezavý kanystr, květiny v plechových nádobách…

FOTO: www.artfotonagy.eu

FOTO: www.artfotonagy.eu

Art Nest, tedy ‚umělecké hnízdo‛ si Peter Nagy vymyslel, aby ve svém příbytku popřel klasický formát bydlení. „Výsledkem je jakýsi ateliér, kde se dá fotit, skládat písně a dělat vše hezké… a svobodné.“ Při hledání zařízení se neřídil cenou, ale stylem. „Je to výběr od bazaru s nábytkem až po nejdražší úlety z designérských prodejen.“

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: www.artfotonagy.eu
Redakční úprava: Dominika Záveská

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byt celebrity design interier recyklace
Sdílejte článek

Diskuze

  • Jo, tak Peter ma vkus!

    jirka
  • nádherne palec hore Peter 🙂

    Veronika