Pražský byt, který vyžadoval specifický přístup: Každá z místností má vlastní emoce
Interiér pražského bytu je originální a vedle moderních interiérů v nenápadných neutrálních odstínech zaujme kombinací akvamarínové a béžové, šedé a bílé.
Architekti z ateliéru archicraft ukazují, že existuje neskutečně mnoho možností, jak si byt přizpůsobit a zařídit po svém.
„Prvotní inspirací pro mne byla výstava nábytku v Kolíně nad Rýnem. Jedna expozice tam byla celá v jednom barevném tónu, včetně nábytku. Kuchyň ani obývací pokoj jsem takto řešenou ještě nikdy neviděl. A my rádi děláme věci, které ještě nikdo nikdy nedělal,“ vysvětluje Jan Tomáš Cieśla, odkud čerpali inspiraci.
Už z velké a nezvyklé dispozice bytu bylo jasné, že je nutný jedinečný přístup. Padlo rozhodnutí naplno ukázat potenciál bytu.
Každá místnost má jinou emoci
Byt působí jako celek, ale zároveň každá z místností má vlastní emoci. Hlavní barevný odstín modrozelené je doplněn o bílou, šedou nebo krémovou. Kromě barevnosti autoři projektu experimentovali i s texturami a konstrukcemi. Podařilo se jim to až do takové míry, že z bytu 4 + kk vznikl příběh moře, řeky i lesa.
Bílá, mosaz i patinovaná měď
„Vytvořili jsme příležitost vyzkoušet si v jednom prostoru, co se nám líbí a co ne. Přiznáváme, že jde o radikálnější přístup, který však díky komunikaci barev funguje skvěle. Sladění barev různých povrchů je základním prvkem interiéru. Ke každému odstínu nábytku a stěn jsme hledali odstín pro doplňky – neutrální bílá, kartáčovaná mosaz a patinovaná měď,“ vysvětlují dále autoři realizace.
V případě kuchyně byla mosaz patinovaná přímo u rakouského výrobce, který se specializuje na povrchové úpravy kovů v kuchyních. Pracovní deska je z keramiky, která dekorem doplňuje mramorovou desku na konferenčním stolku. Mobiliář byl vybírán převážně u skandinávských výrobců.
Levitující knihovna chrání soukromí
Mnozí architekti se cítí omezení danou dispozicí bytu. Profesionálové z ateliéru archicraft však mají dostatek zkušeností na to, aby na úpravu dispozice nemuseli použít kladiva či sbíječky, ale nábytek. Díky správnému výběru a umístění se byt stal stoprocentně funkčním. Tento princip najdete v ložnici a v obývacím pokoji.
V obývacím pokoji totiž prosklená stěna neumožňovala jen krásný výhled na Vltavu, ale zároveň i do obývacích pokojů sousedních domů. Architekti umocnili pocit soukromí prosklenou knihovnou z kalného skla. Chrání soukromí, ale neblokuje světlo. Police vytvářejí efekt, jako by levitovaly v prostoru.
Byt Marina
architektonické studio: ateliér archicraft / Jan Tomáš Cieśla
lokalita: Praha
realizace: 2020
podlahová plocha: 120 m2
terasa: 17 m2
Sabína Zavarská
foto: Tomáš Dittrich
Tento byt mi příjde neosobní až chladný. Působí na mne depresivně.