Pražský byt z dvacátého století vyniká arkýřem s velkými okny
Slyšeli jste už vyjádření, že na každém bytě – bez ohledu na jeho věk a stav – je něco jedinečného? Něco zajímavého, co se vyplatí vytáhnout na světlo světa a podtrhnout? Pražský byt z dvacátého století nevyhovoval z dispozičního hlediska požadavkům současných vlastníků a rekonstrukce byla nevyhnutelná.
V rámci ní se architektům podařilo najít i zdůraznit specialitu tohoto interiéru: arkýř s velkými stylovými okny, jaký nejednou majitelé kdysi zastavěli nábytkem. Není to však jediná dominanta upraveného prostoru.
„Očištěním půdorysu od všech příček kromě nosných stěn a hrubých podlah se nám podařilo získat prostor, ve kterém vynikne duše bytu a děje, které se v něm odehrávají.
Celý prostor rekonstruovaného bytu, který je od vstupu orientován doleva i doprava, jsme sjednotili položením bezprahových dubových parket. Nacházejí se v celém prostoru bytu – linie přechází od ložnice k obývacímu prostoru,“ vysvětluje architektka Tereza Kabelková, spoluzakladatelka ateliéru Studio COSMO.
Zaoblená stěna z dubového dřeva ukrývá šatnu
Podstatnou změnou byla úprava dispozice tak, aby mohla sloužit domácím a poskytovala jim dostatek pohodlí. Na místě, kde kdysi byla malá kuchyň, je dnes prostorná koupelna. Toto umístění je o to logičtější, že se do ní vchází přímo ze vstupní předsíně.
Z předsíně se dalo vejít i do menší místnosti, která fungovala jako sklad či komora a mírně vyčnívala z obdélníkového půdorysu domu. Tento prostor autoři rekonstrukce šikovně přeměnili v úložný prostor s šatnou. A co více, přidali mu výjimečnou estetickou hodnotu. Decentně se ukrývá za zaoblenou dubovou stěnou, která je jednou z dominant zrekonstruovaného bytu. Kolem této stěny prostě neprojdete bez toho, že byste ji nepohladili. Odráží se i v zrcadle na stěně vstupní předsíně.
Barva dubu a bílá
Celý interiér spojují dvě základní barvy: bílá a barva dubového dřeva. Díky změně dispozice a odstranění příček dnes můžete vidět z jedné strany bytu na druhou. Od okna ložnice se prostor stupňuje směrem od soukromí až k exteriéru. Posledním předělem mezi obývacím pokojem a venkovním prostředím je fascinující arkýř – hlavní dominanta bytu.
Architekti v něm vytvořili prostor na posezení, harmonizovaný pokojovými rostlinami. Trojicí složených oken v původním stylu vstupuje do interiéru mnoho denního světla. Místnost s arkýřem dnes zahrnuje všechny společenské funkce, tedy kuchyň, jídelnu i obývací pokoj. Nábytek v retro stylu jemně poukazuje na historii bytu.
Jak vyřešili pracovní kout?
Nás speciálně zaujal v tomto bytě ještě jeden prvek – řešení místa na práci. Architekti umístili pracovní kout do ložnice, ale působí prakticky samostatně, protože je vsunutý do výklenku. Ten byl kdysi schován za dveřmi a zřejmě měl sloužit jako další skladový miniprostor. Celý kout je z dubového dřeva a má vlastní dvě malá okénka umístěná nad sebou. Vestavěný dřevěný nábytek nabízí dostatek prostoru nejen na práci, ale i na odložení knih, dokumentů.
Byt s arkýřem
architektonický ateliér: Studio COSMO
lokalita: Praha
plocha: 70 m2
realizace: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Studio COSMO
Velice vkusné.