Prostor mezi vnějším a vnitřním světem
Zádveří, předsíň, chodba, hala, tedy vstupní část bytu nebo rodinného domu tvoří jakýsi hygienický, tepelně izolační a komunikační filtr mezi exteriérem a interiérem. Je to vlastně vizitka domácnosti. Něco jako dojem z prvního pohledu, jaký máme ze setkání s někým novým.
Přicházejí sem lidé, odkládají se zde kabáty, boty, klobouky, deštníky, čepice, rukavice, mnohokrát se tu musí najít i místo pro kolo nebo dětský kočárek, tady si upravujeme zevnějšek před vykročením z bytu – je to frekventované, multifunkční místo každé domácnosti, a na to se často zapomíná. Stačí si jen vzpomenout na groteskní momenty z vítání větší návštěvy a na chaos, který vzniká, než se přesune dál do obýváku. Vstupní prostor je často poddimenzovaný, a to hlavně v panelácích. Tento fakt musíme brát v úvahu a vyrovnat se s ním s vtipem a elegancí, aby byl maximálně funkční a bez zbytečných kusů nábytku.
Vstupní prostor rodinného domu nebo bytu by měl být tak velký, aby se tu pohodlně obuly a oblekly alespoň tři osoby. Hlavní prioritou musí být bezproblémový odchod a příchod. |
Základní dělení
Otevřeme-li dveře bytu nebo domu, ocitneme se buď v zádveří, předsíni, hale nebo na chodbě. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zádveří – používá se převážně v rodinných domech a plní zejména tepelně izolační a hygienickou bariéru mezi exteriérem a interiérem. Je to minimální prostor vymezený vstupními dveřmi a dveřmi do ostatních prostor, ve kterém nemusí být žádný nábytek, jen např. malý pomocník k vyzutí a obutí a k zavěšení svlečeného kabátu. Musíme si uvědomit, že když se zde vyzuje téměř dvoumetrový adolescent, jeho skoro půlmetrové boty budou v úzkém zádveří určitě překážet. Počítat musíme i se členy domácnosti, těmi dvojnohými i čtyřnohými, a z toho vyplývajícím provozem ve vstupních dveřích.
Předsíň – doslova prostor před síní. Jde vlastně o trochu větší zádveří, do něhož se v bytě vstupuje ze společného komunikačního prostoru bytového domu nebo v případě rodinného domu přímo zvenčí, případně navazuje na zádveří. Množství hluchých prostorů v domě není v současnosti právě populární ani moderní, proto se funkce zádveří přesouvá do předsíně nebo haly. V předsíni by měl být dostatek místa k pohodlnému přezouvání, oblékání vrchního oděvu, pokud to prostor umožní i k sezení, a samozřejmě by nemělo chybět ani zrcadlo. Je-li předsíň malých rozměrů, měla by být zařízená prakticky, bez zbytečností, které by tu jen překážely.
Chodba – úzký komunikační prostor, do něhož můžeme vejít hned ze zádveří, předsíně nebo haly, odkud vedou dveře do jednotlivých místností. Chodba může být i mezi místnostmi a tvořit jejich vstupní část. Protože je chodba většinou vnitřní částí domu, bez přímého osvětlení, je nutné spolehnout se na dobře promyšlené osvětlení umělé. Aby nepůsobila pochmurně a fádně, můžeme využít různých dekoračních triků, techniky a optického klamu, abychom docílili dojmu lehkosti a vzdušnosti. Nejčastěji sem umísťujeme miniaturní stolek nebo poličku na telefon, židličku nebo křesílko. Nábytek nesmí v žádném případě bránit v pohybu.
Zkuste využít prostor chodby nebo haly k ukládání knih. Postačí na to úzká polička, která nepřekáží ani v malém prostoru. |
Hala – menší nebo větší komunikační vstupní prostor, většinou ve tvaru čtverce. Je to vlastně jakási místnost bez oken v centru bytu a s několika dveřmi. Opět může, ale nemusí navazovat na zádveří, záleží na tom, jestli se nachází v bytě nebo rodinném domě. V bytě, kam se vstupuje z temperované chodby, by zádveří zbytečně zabíralo prostor, protože tepelný filtr tvoří společná chodba.
Hala vnáší do bytu určitou honosnost a velkorysost, i když není právě největší, a určitě poskytuje pohodlí například při ranním shonu. S kufry v ruce zcela jistě projdete halou menších rozměrů, zato čtvercového půdorysu, než dlouhou a úzkou předsíní, kde se musíte posouvat přísuny v bok a opatrně se otáčet. Na rozdíl od předsíně je to prostor, kde se žije, může se sem umístit i sezení vhodné pro návštěvy, které nechcete pozvat do obývacího pokoje. Často se sem umísťuje i schodiště vedoucí do dalšího poschodí. Hala vertikálně otevřená přes dvě poschodí a s galerií posouvá chápání tohoto prostoru a korunuje ho na dominantu interiéru.
Pokud se v hale stoluje, neměly by z ní vést dveře přímo na WC a do koupelny, v níž je záchodová mísa. Mělo by se do nich vstupovat z předsíně, v níž může být například umyvadlo. Ani kotelna nebo sauna by neměly být přímo dostupné z obytné haly. Převezme-li hala funkci obývacího pokoje, musí být přímo osvětlená a větraná. |
Ergonomie
Velikost prostoru potřebného k pohybu člověka a jeho činnostem musí vždy vycházet z rozměrů lidského těla. Když k těmto rozměrům připočítáme rozměry předmětů, zařízení a plochu k manipulaci s nimi, získáme čísla, která nám pomohou vytvořit si představu o nevyhnutné velikosti daného prostoru.
Například:
– dospělý člověk se dvěma kufry v rukách potřebuje minimálně 100 cm široký prostor, aby mohl bez překážek projít;
– prostor potřebný k bezproblémovému obutí, s židličkou nebo taburetkou, by měl být aspoň 110 cm široký;
– je-li v předsíni umístěná skříň na kabáty hluboká 60 cm, potřebujeme dalších 60 cm k otevření skříně a dalších 60 cm k volnému pohybu před otevřenou skříní;
– pokud chce džentlmen pomoci dámě do kabátu, potřebuje k tomu prostor široký aspoň 100 cm;
– a když potřebujeme uložit klobouk na poličku na zdi, neměla by být výše než 225 cm, což je průměrná výška člověka se zdviženou rukou.
Co by tam nemělo chybět?
Vstupní prostory kladou nároky především na odkládací plochy.
Je důležité vytvořit dostatek místa k odložení:
– kabátů, aspoň jednoho kusu na každého člena domácnosti;
– bot, aspoň jednoho páru na každého člena domácnosti plus místo na přezůvky;
– tašek;
– klíčů;
– deštníků.
A určitě by se nemělo zapomenout na zrcadlo.
Jestli je předsíň nebo hala dostatečně velká, jsou tu vítané vestavěné skříně, které nepřekážejí, a přitom zhltnou velké množství svrchního oblečení a doplňků. Vnitřní vybavení takových skříní je dobré si předem promyslet a určit podle toho, jaké oblečení se do nich bude ukládat. Pokud v nich najdou místo i boty, kabelky, čepice a další doplňky, vyřeší se tím problém volně položených věcí, např. klíčů, přezůvek či tašek na podlaze.
Další možností jsou speciální předsíňové sestavy, které by měly svou velikostí odpovídat prostorovým možnostem. Výrobci nábytku často reagují na poptávku po těchto sestavách vtipným řešením. Ve velmi malých prostorách vystačíme s jednoduchými tyčemi nebo háčky na zdi či vnitřní straně vstupních dveří. Je příjemné, když se sem vejde aspoň malá taburetka nebo lavice, která poskytne pohodlí při přezouvání.
Předsíň nebo vstupní hala poskytuje prostor ke kreativitě a fantazii. Může působit lehce nebo může praskat ve švech pod náporem zbytečností. Vtipné detaily a nekonvenční řešení ji mohou ozvláštnit a přispět i z praktického hlediska. Aby nedošlo k tomu, že už při otevření dveří si jako host řeknete děkuji, nejdu dál. Nezapomeňte, že je to první prostor, který vás doma přivítá. A nejen vás.
Do vstupních prostor bytu nebo rodinného domu vcházíme obuti, proto je důležitá lehce udržovatelná a odolná podlahová krytina, například dlažba nebo v současnosti čím dál víc populárnější znovu objevované linoleum. |
Osvětlení tohoto prostoru by se nemělo podceňovat. Vstupní prostory většinou nemají přímé osvětlení a tmavé chodby nepůsobí právě přívětivě. Pozor na bodové osvětlení schodiště, vytváří nebezpečné stíny! Vhodnější je nástěnné svítidlo s jasným světlem nasměrované do stropu, které se odráží od stropní konstrukce do prostoru a vytváří přirozenou atmosféru bez nepříjemných stínů a oslňování. V předsíni je praktické i jedno svítidlo s maximálně úsporným zdrojem, které můžeme nechat bez obav svítit při odchodu z domu, aby nás při návratu nevítala tma. Zapomenout by se nemělo ani na správné umístění vypínačů, aby se při procházení chodbou nebo předsíní dalo světlo pohodlně vypnout. |
Text: Kamila Ďuríková
Foto: archiv, Brand van Egmond, Brik, Decodom, Ekoma Design, Kettnaker, Merito, Pastoe, Philipp Plein, Schonbuch, Schulte Design