První dojem by měl nadchnout
Změnit tvář celého přízemí domu s poměrně nízkým stropem na takovou, která by povznesla, nebo dokonce zanechala v přicházejících velkolepý dojem, byl zajímavý úkol pro naši spolupracovnici, architektku Silvii Husárovou. Pocitu komfortu, lehkosti a vzdušnosti […]
Změnit tvář celého přízemí domu s poměrně nízkým stropem na takovou, která by povznesla, nebo dokonce zanechala v přicházejících velkolepý dojem, byl zajímavý úkol pro naši spolupracovnici, architektku Silvii Husárovou. Pocitu komfortu, lehkosti a vzdušnosti dosáhla hrou barev a světel a také takticky navrženým zařízením, jež nezahltí ani neukrojí nic z prostoru budoucího obývacího pokoje propojeného s kuchyní.
Dopis čtenáře
Dobrý den,
potřebujeme poradit s rekonstrukcí obývacího pokoje spojeného s kuchyní. Do prostoru chceme zakomponovat i krb, a nevíme, kam ho umístit. Výška místnosti je 2,4 metru a ve stropě jsou nainstalována bodová světla. V obývací části bychom chtěli mít jednoduchá křesla a trojsedačku. Podlahy plánujeme z tmavého dřeva. Poloha kuchyně je omezena umístěnými rozvody vody a odpadu, které jsou zakresleny v půdorysu. Velmi nás potěší, když nám pomůžete.
Děkuji.
Kristián Poland
|
Vtěsnat se mezi mantinely
Limitující je uspořádání a zařízení denní části domu, který prochází komplexní rekonstrukcí a obnovou. Obývací pokoj bude s kuchyní vzájemně vizuálně i komunikačně propojen a umístěn v otevřeném prostoru v přízemí domu. Jako každý dům prochází i tento v rámci rekonstrukce množstvím stavebních úprav a nově vznikající interiér je determinován stávající stavební konstrukcí a technickou infrastrukturou.
V dané konstelaci je poloha kuchyně vymezena zdravotnětechnickými instalacemi v blízkosti schodiště. Kromě dispozičního vyřešení místnosti požaduje čtenář také zakomponovat trojsedačku a dvě křesla, umístit otevřený krb, na podlahu položit tmavé parkety a v podhledu ponechat bodová svítidla.
Alternativa A
Úsporná kuchyňská linka je lomena ve tvaru písmene L a od schodiště ji odděluje zasklená transparentní stěna. Na kratší straně je umístěno varné centrum s komínovou digestoří. Sestavu zakončuje nižší zabudovaná chladnička. Delší stěnu linky lemuje dvojice lineárních výklopných skříněk. Jídelní stůl je redukován na jednoduchý pult se dvěma židlemi. Obývací nábytek tvoří trojsedačka se dvěma křesly. Do stěny, obložené dřevěným obkladem, je zakomponována televizní technika. Krb ve stylu otevřeného ohniště je v rohu místnosti a oheň je od interiéru oddělen bezrámovým zasklením. Interiér v šedých barvách dotvářejí černo-bílá náladová tapeta, teplý odstín dubové podlahy a stejný odstín obkladu stěny.
Alternativa B
Ve druhé alternativě se vzhledem ke stávajícím rozvodům poloha kuchyně nemění. Jinak jsou však uspořádány pracovní zóny kuchyňské linky. Varné centrum je uprostřed delší strany, mytí s integrovanou myčkou na straně kratší. Horizontální výklopné skříňky vystřídaly vertikální, otevírací. Jídelní kout v podobě malého kruhového stolku se dvěma židlemi je zdůrazněn závěsným designovým svítidlem. Skříňový nábytek v obývacím pokoji tvoří kompaktní box s posuvnými dveřními křídly – promyšlená vnitřní organizace tohoto nábytkového kusu poskytuje dostatek úložného prostoru pro audiovizuální techniku a jeho integrované zásuvky rozšiřují odkládací možnosti. Sedací nábytek tvoří požadovaná sestava 3 + 1 + 1, krb se však dostává do opačného rohu místnosti. V interiéru se kromě monochromatických barev vyskytuje bordó a béžová, která kontrastuje s tmavou podlahou místnosti.
Obě alternativy počítají s jednoduchým designem nábytku a promyšlenou skladbou jednotlivých nábytkových elementů.
TEXT a NÁVRHY: Silvia Husárová
Odpovědná redaktorka: Maja Tallová