Rekonstrukce měšťanského bytu s patinou historie

14. 11. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Jakmile otevřete dveře do starého měšťanského bytu, zrekonstruovaného architekty ze studia ORA, okouzlí vás atmosféra historie v kombinaci s moderními prvky. Stylové doplňky, mozaiková podlaha se šedo-modrým vzorem, speciálně upravené stropy, nábytek, který vás vrátí o desetiletí zpět. Byt plný detailů, které dávají moderní do polohy retro. A také naopak.

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Byty, na které se zapomíná

„Pokud přistoupíme na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak můžeme nazvat tento byt luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem. Tato vrstva činžáků z 19. století je stále přehlížena, a to zvláště v českých a moravských městečkách. Přitom je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit velkolepé prostorné velkoměstské bydlení. V Znojmě jde o oblast celého vídeňského předměstí. Ošuntělé historizující činžáky, které čekají na své objevení nebo destrukci,“ vysvětlují zajímavý potenciál bytů v domech z 19. století samotní architekti ze studia ORA, kteří tuto zajímavou proměnu realizovali.

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Nevšední dispozice

Pro byty postavené v tomto období je typická dispozice s velkými pokoji řazenými za sebou. Dveře jsou vždy řešeny uprostřed stěn. Dnes už málokdy vidíme takto řešený byt, protože tato dispozice není považována za velmi praktickou pro moderní způsob života, zejména kvůli průchozím místnostem. Co je však velkou výhodou, a to doslova neocenitelnou, je silný prostorový zážitek.

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Minimum zásahů

Ten přesvědčil architekty, aby nakonec do dispozice téměř vůbec nezasahovali. Došlo pouze ke dvěma výraznějším změnám – jednu stěnu posunuli a jednu postavili. Nové stěny jsou na rozdíl od původních mohutných zděných stěn lehké. Mají dřevěnou konstrukci a jsou obloženy překližkou. Na první pohled vidíte, že do původního bytu nepatřily, což vytváří velmi zajímavý kontrast. Takové momenty najdete v celém bytě.

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Atmosféra historie proniká i přes moderní prvky

Velmi působivé jsou stropy i nábytek. Ten je kombinací výběru architektů a obyvatelů bytu. Nové designové kusy se mísí se staršími zachovalými, v záměrně poněkud eklektické kompozici. Efektní a stylová je kuchyň s neobvyklým řešením pracovního a úložného prostoru, svěže působí hygienické místnosti s historizujícími, ale i ultramoderními prvky. Všimněte si například modře namalovaných parket v jedné z koupelen, moderního minimalistického umyvadla, zajímavě řešeného zrcadla…

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Trojúhelníková předsíň jako křižovatka tras

„Naše práce byla velmi památkářská – odhalili jsme původní výmalby, rekonstruovali původní dveře a podlahy. Základní rámec byl vytvořen. Do něj jsme umístili novou vestavbu kuchyně a koupelen. Asi nejzajímavějším prostorem je trojúhelníková předsíň, kde se kříží několik tras. Zde jsme vytvořili ornament ze šestiúhelníkové cementové dlažby,“ charakterizují přeměnu starého bytu na moderní prostor se silným geniem loci MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Hora a Ing. arch. Jan Veisser.

Doplňují, že mnozí lidé dnes opouštějí města, hledají ideální bydlení v novostavbách na vesnicích či předměstích. Novostavby však podle nich nemohou nikdy nabídnout tolik prostoru jako staré bytové domy.

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Foto: Jan Hora

Měšťanský byt v kostce

Architektonické studio: ORA (originální regionální architektura) – MgA. Barbora Hora,  Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser

Kontakt: o-r-a.cz, dohromady@o-r-a.cz

Lokalita: Znojmo

Vznik projektu: 2015

Realizace: 2016

Rozloha: 120 m2

Sabína Zavarská
Foto: Jan Hora

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty Znojmo dveře do bytu mech mešťanské byty rekonstrukce kuchyně strop a stěny studio ORA tis zařizování bytu
Sdílejte článek

Diskuze