Škola interiérového designu II: Najděte svůj styl
Specifikovat atmosféru, jakou by měl vyzařovat váš dům, není vůbec lehké. Někdy se obtížně popisuje atmosféra, po níž toužíme, jak má na nás nový prostor působit a jestli se hodí pro zamýšlený styl. Jsou to však právě tyto okolnosti, pro které si dovedeme některé místo zamilovat a toužíme tam prožít celý svůj život.
Možná je dobré si krátce připomenout, co vlastně styl je. V souvislosti s uměleckými směry se styl často označuje jako souhrn charakteristických vlastností obsahových a formálních, které jsou společné pro určitá období, národ, prostředí, místní okruh nebo jednotlivce (osobní styl). Je to způsob využití stylotvorných prvků v daném prostředí.
V jakém stylu tedy hodláte zařídit interiér svého nového bytu nebo domu? Lpíte na tradicích, milujete retro nebo raději sáhnete po ultramoderních prvcích? Možná stojíte jaksi stranou a toužíte po vlastním, zcela individuálním stylu. A jak si vlastně se stylem bydlení poradit? „Když vybíráte pro místnost novou dekorativní úpravu, zkuste si položit otázku, zda je, či není skutečně praktická pro váš každodenní život. Možná vás přitahuje představa minimalistického interiéru s otevřeným půdorysem. Pokud však máte rodinu, pak by vás realita bydlení bez dělicích stěn, které prakticky zabraňují pronikání hluku, měla přimět k dalšímu zamyšlení. Nebo trávíte-li dlouhé hodiny v zaměstnání a domů chodíte jenom spát, měli byste si uvědomit, že potřebujete styl vyžadující jen minimální údržbu,“ říká o výběru toho správného stylu interiérová stylistka Ingrid Kročová.
Jak začít
Začněte tedy tím, že si ujasníte, jaký styl interiéru je vám nejbližší. Velkou pomoc v tomto směru nabízí studium odborné literatury, a především časopisů s tematikou bydlení a designu. V první fázi shromažďujte dokumentaci k interiérům, které vás oslovují, a ve finále korigujte své představy s ostatními členy rodiny. Barevnost, materiály a doplňky pak do značné míry budou vyplývat z vašeho výběru.
„Při návrhu konkrétního barevného řešení je však bezpodmínečně nutné zohlednit také orientaci místnosti podle světových stran, přístup a množství denního světla, osobní barevné preference jejího budoucího uživatele a výsledek podřídit zvolenému stylu. S ilustračními fotografiemi a předběžnou představou barevného konceptu pak konečně můžete vyrazit do obchodů a vzorkoven prozkoumat trh,“ navádí stylistka Ingrid Kročová.
Velkou módní vlnou je poměrně delší dobu retro. Ať už se jedná o doplňky nebo celé zařízení interiéru, výhodou je, že tento styl lze velmi vhodně kombinovat s moderním vybavením. | Styl moderní klasiky je určen interiérům reprezentativním, vážným, s touhou okouzlit svou elegancí a důstojností. Snoubí se v něm jednoduchost a rafinovanost. | Pokud je vašim cílem stylový interiér, který bude působivý svou jednoduchostí a čistotou, neměl by být přeplněn nábytkem ani doplňky. |
Čistota stylu
Ať už jste si vybrali jakýkoliv styl, držte se jeho linie a pravidel. Nejsnadnější je zorganizovat zařizování celé místnosti či vymezeného prostoru najednou. Postupné zařizování s sebou přináší řadu skrytých rizik. Nejčastěji je to nekoncepčnost dispozičního uspořádání, které negativně ovlivňuje funkci a budoucí provoz místnosti. Obvykle kráčí rukav ruce s nesourodostí vybavení násobené různorodými, nahodile nakupovanými doplňky. „Snažte se odolat pokušení v obchodech s dekoracemi a nenakupujte hned všechno, co vám padne do oka. Vydržte až do finále, kdy je základ interiéru tvořený nábytkem, textilem a svítidly hotov. Doplňky pak tvoří finální tečku za celým procesem. Každý nábytkový solitér, jednotlivá svítidla, textil i doplňky by měly respektovat původní záměr, ctít styl a zapadat do rámce zvoleného barevného konceptu. V procesu zařizování, který trvá dlouhá léta, je velmi náročné udržet návaznost a naplňovat trpělivě originální návrh,“ připomíná Ingrid Kročová.
Ať už zařizujete interiér najednou nebo postupně, pro čistotu stylu můžete udělat dvě věci. Samozřejmostí je studium jeho charakteristik, způsobu zvládání prostoru, typických barevných kombinací, obvykle používaných materiálů a akcentů. V neposlední řadě je to ale také nezbytná sebekázeň, která vás při výběru a nákupech vede po předem zvolené linii bez zbytečných oklik.
Ať už zařizujete interiér najednou nebo postupně, pro čistotu stylu můžete udělat dvě věci. Samozřejmostí je studium jeho charakteristik, způsobu zvládání prostoru, typických barevných kombinací, obvykle používaných materiálů a akcentů. V neposlední řadě je to ale také nezbytná sebekázeň, která vás při výběru a nákupech vede po předem zvolené linii bez zbytečných oklik.
Míchání stylů
Aby interiér působil přirozeně a harmonicky, měl by být koncipován optimálně v jediném převládajícím stylu. Vzájemné míchání různých stylů je poměrně náročné a dobrý výsledek závisí na citlivosti a zkušenosti jeho autora, nejlépe profesionálního bytového designéra. Laik může při snaze o neotřelé kombinace snadno nechtěně sklouznout k lacinému až kýčovitému výsledku. „Tajemství takovéhoto řešení spočívá v tom, že žádný konkrétní styl nebudete brát příliš doslovně, ale upravíte si ho podle vlastního přání,“ odtajňuje stylistka.
Vaším cílem je stylový interiér, který bude působivý svou jednoduchostí a čistotou, nikdy by neměl být přeplněný nábytkem ani doplňky. Osvědčená hesla „v jednoduchosti je krása“ a „méně je více“ platí při navrhování interiérů dvojnásob! „Praktický přístup k uspořádání interiéru znamená nejen to, že se vám nová úprava vašeho obydlí bude nesmírně líbit, ale také to, že s ní budete opravdu moci žít,“ dodává interiérová stylistka Ingrid Kročová.
Jestliže se rozhodnete pro moderní orientální styl, úprava takovéto místnosti bude poměrně snadná. Nejobvyklejší volbou je bílá nebo špinavé bílé emulze v kontrastu s tmavým dřevem. V tomto případě však, s překvapivým výsledkem, volil designér odstíny modré a bílou použil jako barvu doplňkovou. | Pokud máte rádi venkovský styl a chcete být naprosto autentičtí, používejte hodně tkanin. | Japonský styl je sice minimalistický, ale to neznamená, že nemůžete do takového interiéru uvést barvy, strukturu a vzor. To vše je ve skutečnosti nezbytné, pokud se chcete vyhnout fádnosti a nudě. |
TEXT: Andrea Mičková
FOTO: Designhotels a archiv firem
FOTO: Designhotels a archiv firem
Kategorie:
Design interiérů
Sdílejte článek