Škola interiérového designu III: Interiér potřebuje koncept

Škola interiérového designu III: Interiér potřebuje koncept

14. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Hledání stylu, který je vám blízký, a snad i atmosféry, již bychom rádi v interiéru navodili, máme úspěšně za sebou. K tomu, abyste docílili kýženého efektu, potřebujete vlastní panel s návrhy – koncept. Začátek každého nového projektu v […]

Hledání stylu, který je vám blízký, a snad i atmosféry, již bychom rádi v interiéru navodili, máme úspěšně za sebou. K tomu, abyste docílili kýženého efektu, potřebujete vlastní panel s návrhy – koncept.

Začátek každého nového projektu v nás budí přinejmenším respekt. Nejčastěji se setkáváme s dilematem, jak si vybrat z tolika různých možností a stylů, které se nám nabízejí. Nepodléhejte panice, naopak – těšte se z možností a šance nechat se celým procesem inspirovat. Je nutné mít stále otevřenou mysl a vyhýbat se zpočátku konečným rozhodnutím o designu. Čím více máte materiálů, z nichž můžete vybírat, tím zajímavější bude vaše rozhodování. V této lekci se dozvíte, jak postupovat při zhmotňování prvních představ o novém interiéru a také jak si vytvořit inspirační panel, který vám bude sloužit jako koncept pro jednotlivé místnosti domu či bytu.

Interiér vaší krevní skupiny
Určitě se vám už někdy stalo, že jste přijeli k někomu na návštěvu a měli jste pocit pohody a harmonie, i když vybavení interiéru neoplývalo moderními zařizovacími prvky či atraktivní polohou. Naopak nový moderní dům plný luxusního nábytku vás nechal překvapivě chladnými. Jedná se mnohdy o jakousi neidentifikovatelnost stylu, kdy interiér nevypovídá téměř nic o osobnosti jeho obyvatelů – postrádá osobitost, má zkrátka jinou „krevní skupinu“. Na začátku je potřeba si uvědomit, jaký interiér zařizujete, abyste navázali na energii domu nebo prostředí, ve kterém se nachází. Pak můžete zkoumat, co se vám líbí a co ne s ohledem k rozvržení prostoru a provozních vztahů, jeho praktičnosti a funkčnosti. Skvělou pomůcku při rozhodování o stylu interiéru, barvách a materiálech představuje inspirační panel.

Zachycení atmosféry
Základem při vytváření konceptu je snaha prostřednictvím nástrojů navrhování zachytit přesně tu atmosféru, jakou se usilujete v interiéru navodit. Inspirace nezná hranic a může pocházet z různých zdrojů. Můžete rozvíjet své představy na základě obrazu, grafiky, fotografie, inspirovat vás může obal knihy či zajímavý kus oblečení. „Projděte si módní či lifestylové časopisy, které jsou plné hezkých obrázků, a vystřihněte si ty, které na vás působí pozitivním způsobem. V této fázi se obrázkům interiérů spíše vyhýbejte, použijte módní fotografie, obrázky přírody, zaujmout vás může hezky nafocené jídlo nebo reklama na parfém. Dopřejte si dostatek času, a až budete mít pocit, že máte dost materiálů, rozložte výstřižky kolem sebe. Jistě zjistíte, že mají něco společného – ať už jsou to barvy, tvary, zajímavé struktury či materiály. Dále můžete snadno identifikovat atmosféru, kterou váš výběr navozuje. Zkuste vystihnout, zda se jedná o atmosféru poklidnou, romantickou, nebo dramatickou… Vedle sebe pak na svém inspiračním panelu rozložte konečný výběr slov a 5 až 6 obrazů. Zvažte vztah mezi obrazy a textem a pokuste se co nejvýstižněji pojmenovat vámi zvolený styl. Jen pro ilustraci: venkovská nostalgie,městská klasika, hi-tech, moderna, východní minimalizmus a podobně. Zkoumejte seskupení obrazů, a než jednotlivé prvky př ilepíte, pohrajte si s jejich uspořádáním. Ve chvíli, kdy se vám bude kompozice líbit, všechen materiál pečlivě přilepte. Jakmile máte takto definovanou inspiraci, stává se váš panel konceptem budoucího zařízení prostoru,“ popisuje proces vytváření konceptu interiérová designérka MgA. Lenka Mašková.

Prostor Kontrast město/příroda Rafinovanost

Začínejte od podlahy
Na základě připraveného konceptu je pak snadnější si uvědomit, jaké materiály vás oslovují, jestli je vám blízké sklo, kámen, dřevo, měkké materiály, strukturované nebo hladké povrchy, textilie s výraznými vzory či naopak jednobarevné. „Teď už můžete, podle zvoleného tématu, začít vybírat v interiérových časopisech jednotlivé kusy nábytk u a sestavovat je dohromady. Pokud zařizujete nový interiér, začínejte vždy od podlahy. Př i nak upování noste svůj koncept stále s sebou – nedovolí vám jednat impulzivně a odbíhat od zvoleného tématu,“ doporučuje interiérová návrhářka. Teď př ichází na řadu fáze sbírání vzorků. Kovové, dřevěné, kamenné či laminátové ukázky povrchových úprav jsou ve vzorkovnících dostupné u dodavatelů. Bohužel naši prodejci nejsou vybaveni tak, abyste si je mohli nechat a dále s nimi pracovat. Někde jsou však ochotní vám je na jistý čas za zálohu zapůjčit. „Celý koncept by měl nějakým způsobem gradovat, odvíjet se od jemného základu jako nit, aby vaše snažení nebylo jenom snůškou solitér ů. Nejlepší interiér je ten, kde už není co odebrat, každá věc má své zakořeněné místo a interiér působí vytř íbeně a čistě v duchu předem stanoveného konceptu,“ dodává MgA. Lenka Mašková.

Ženskost Geometrie, lehkost Skrývat/Odhalovat

TEXT: Andrea Mičková, MgA. Lenka Mašková

FOTO: archiv MgA. Lenky Maškové
Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier navrh
Sdílejte článek

Diskuze