Škola interiérového navrhování IX: Doplňky pro dokonalý vzhled interiéru

Škola interiérového navrhování IX: Doplňky pro dokonalý vzhled interiéru

25. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Stále více lidí touží najít a vyzvednout potenciální krásu svého současného bydlení. Udělejte si z upravování interiéru vašeho domova vzrušující zážitek, který vám přinese pocit uspokojení.

V moderním interiéru, jehož pozadí tvoří čisté linie a dokonale propracované materiály, bude změna snadnější, než by se dalo očekávat. Takováto koncepce nahrává zejména sezonním trendům. Abyste dodali svému interiéru nový svěží vánek, nemusíte kupovat nový nábytek nebo složitě přestavovat ten stávající. Už jenom taková mírná změna, jakou je dotyk správné barvy nebo přitažlivý kus nábytku, který zaujme pozornost, dodají interiéru osobitý ráz.

Černobílá kombinace vůbec nemusí být nudná – jistou rafinovanost sem vnášejí zajímavé vzory a látky tlumených tónů, kterými jsou potažené taburety. Pokud se rozhodnete pro výrazné vzory na tapetách, potřeba dalších dekorací se tím minimalizuje. Květináče a různé nádoby na rostliny by neměly chybět v žádném interiéru.

 

Co se týče barev, je sice rozumné zůstávat v bezpečné zóně neutrálních tónů a držet se jich také při dekorování interiéru, mnohem více lidí však dává přednost barvám výbušnějším. Dnes je populární zbavovat se nudného zbarvení, které působí mdle, a aplikovat v interiéru barvy poněkud pikantnější. Je skutečně překvapující, jak dokáže pár vkusně zvolených akcentů interiér pozvednout. Přidáním několika polštářů nebo závěsných dekorací současně s vázou v příslušné barvě může vytvořit v interiéru naprosto specifickou atmosféru. Jedním kusem nábytku, který je velice populární pro všechny styly, je zrcadlo. Veliké zrcadlo zavěšené v místnosti jako ohniskový bod nejenže otevírá prostor, ale i krásným způsobem odráží do místnosti světlo. Stačí jenom zvolit vhodný rám.
Design pro náročné
Uznávaní designéři mívají většinou odlišné nároky na estetiku než ti, kteří prahnou po luxusu a okázalosti. Při svých návrzích designu zařizovacích předmětů či doplňků vycházejí především z materiálu a funkce, k níž je každá věc určena. Předměty, které odborníci považují za špičkový design, mívají velice často jednoduché tvary. Jejich výjimečnost spočívá v nápadu, ve zvláštním detailu nebo v použitém materiálu. Harmonie je zde založena na spojení dokonalé technologie s tvarem, na celkovém řešení kompozice, souladu materiálu a barev.
Výběr designových doplňků je téměř neomezený. Stačí navštívit některý ze showroomů, kde najdete jména známých světových značek a samozřejmě i designérů, kteří pro ně navrhují. Pozornost známých tvůrců se zaměřuje na návrhy nábytku, textilií, skla, osvětlení, keramiky, výrobků z kovu, průmyslových výrobků či užité grafiky. Bez problémů si můžete pořídit keramiku navrženou Marcelem Wandersem, lampu od Philippa Starcka nebo barevné křesílko od Karima Rashida. Není to jenom estetická hodnota, která vyjadřuje jejich cenu, důraz je kladen především na individuální výraz. Ten dodá vašemu interiéru originální charakter.
Dekor s otiskem přírody
Jemné, neformální dekorativní doplňky jsou ideální pro ty, kteří touží ve svém domě vytvořit uvolněnou avšak útulnou a vstřícnou atmosféru. Inspirací jsou zde především materiály a barvy, které nabízí sama příroda. K patinovanému nábytku a spoustě neopracovaných dřev středního tónu, která jsou použita na nábytek, podlahy či stěny se nejlépe hodí hrubě tkané struktury lněných textilií, ručně dělaná keramika a spousta přírodnin. Doplňky s celkovou scenérií spíše splývají, než aby na sebe poutaly pozornost. Výsledkem tak bude nápaditý půvab, který nepůsobí dojmem, že jste se o něj příliš usilovně snažili.
Hlavní dekorativní složkou tohoto romanticky laděného interiéru jsou květinové vzory na tapetách i polštářích. K navození náležité atmosféry se používají jemné zimní květy, jednoduché i složité ornamenty, stylizované květy, spirály či botanické motivy. Pokud máte v oblibě klasický dekor, takový, který má půvab, charakter a nádech bohatosti, pak by vám jako inspirace mohly sloužit právě tyto ornamentální vzory.
Zlatá elegance
Pokud máte v oblibě klasický dekor, takový, který má půvab, charakter a nádech bohatosti, pak by vám jako inspirace mohla posloužit právě tato stránka. Charakteristickými znaky takovýchto doplňků jsou především typické prvky převzaté z různých historických období, jež se během let staly klasickými. Zlatavá záře doplňků, jako je například impozantní paraván či stolek ladných tvarů, vnesou do interiéru jistou dávku přepychu. Pozor, každý z těchto nápadných předmětů touží vyniknout! Vytvoření takovýchto jemně opulentních, ale příjemných dekorativních úprav proto vyžaduje relativně prostorný interiér.
Harmonické linie keramických váz skvěle zapadnou do minimalisticky pojatého interiéru. Nejlépe vyniknou na jednoduchém, tvarově čistém pozadí. Příjemné zemité tóny vytvářejí nápaditý půvab, který nepůsobí dojmem, že jste se o něj příliš usilovně snažili. Klíčem k úspěchu při použití příjemných doplňků bude jejich redukce na několik kousků, které upoutají pozornost. Tak jako tento koberec s jemnou spirálou.
Chlad a noblesa
Líbí se vám na zimě to, jakým způsobem led navodí čisté linie a sníh vytvoří harmonii tvarů i tam, kde obvykle nejsou? Nechte to nejlepší ze zimní krásy vstoupit k sobě domů…
Současný minimalistický interiér a novátorské použití průmyslových materiálů, jako jsou ocel a sklo, jsou základní ingredience pro dekor inspirovaný zimní krásou.
Typickou možností vystavení nerezových doplňků jsou otevřené police – od oboustranných otevřených skříněk, jež se dají použít jako příčky oddělující místnosti, až po police ve tvaru krabic, které vypadají, jako by se na stěně vznášely. V tomto stylu neladíme barvy, ale třeba různě velké kusy s menšími i těmi nejmenšími.
Ornament není zločin
Ornament už není takovým zločinem, jak prohlašoval vídeňský architekt Adolf Loos v roce 1911. Na své pražské přednášce tehdy objasňoval, jak nesmyslné je plýtvání materiálem a časem na dekor užitých předmětů.
Pomyslete jenom na dekadentní francouzskou kavárnu, na „vybledlou eleganci“ a na bohatou strukturu materiálů. Pokud vás naplňuje takováto představa příjemnými pocity, držte se jí. Určitě vás to přivede k výběru správných doplňků.
Polštářků není nikdy dost. Do moderního městského interiéru vybírejte takové, které mají jednoduché vzory a jemnou bavlněnou strukturu. „Jemné, neformální dekorativní doplňky jsou ideální pro ty, kteří touží ve svém domě vytvořit uvolněnou, avšak útulnou a vstřícnou atmosféru,“ říká autorka tohoto interiéru Alexis Aldridge
Na pozadí tlumené palety barev představují doplňky s ornamentálním dekorem vrchol vybraného vkusu. K navození náležité atmosféry se používají jemné zimní květy, jednoduché i složité ornamenty, stylizované květy, spirály či botanické motivy. Ty mívají nejčastěji podobu dvoutónových perokreseb. Podobně jako u elegantně laděného oblečení bude klíčem k úspěchu při použití ornamentálních vzorů jejich redukce na několik kusů doplňků, které upoutají pozornost. Ornamenty si užívejte, ale v malých dávkách!TEXT: Andrea Mičková

FOTO: archiv firem
Kategorie: Design interiérů Designové doplňky
Tagy: design interier nabytek
Sdílejte článek

Diskuze