Úplně jiný byt: Dominantní oblouky a luxus i navzdory malé ploše
Byt se nachází ve Vilniusu, v budově z 19. století. V okolí stavby stojí další budovy z 19. až 20. století postavené v eklektickém stylu. Nechybí zajímavé detaily architektury z tohoto období, které prostředí dávají nádech elegance a luxusu.
Cílem architektů při rekonstrukci bytu v historickém domě bylo vnést do interiéru místního ducha a vytvořit místo, kde se pojí moderní životní styl s doteky minulosti.
Oblouky v různých funkcích
Dominantním rysem bytu je hra s oblouky – typickým prvkem architektury tohoto období. Najdeme je na několika místech a v různých funkcích. Slouží jako přechod do jiné místnosti nebo nika, do které jsou vsazeny úložné prostory, či zvýrazněný výklenek mezi denní zónou a ložnicí. Díky velkému výklenku se podařilo vytvořit čistý obývací pokoj – dveře, které by ho jinak rušily, jsou skryté v tomto velkém oblouku.
Kuchyň bez skříněk na stěně
K eleganci obývacího pokoje přispěla i jednoduchá kuchyňská část – lednici a skříňky se podařilo ukrýt do dalšího menšího výklenku. Díky tomu tu nenajdete žádné horní skříňky kuchyňské linky. Celou kuchyň představuje jeden ostrov s pracovní plochou, dřezem i zabudovaným sporákem.
Šedočerná barva ostrůvku kontrastuje s bílou stěnou, kontrast zjemňuje béžová podlaha. Na místě, kde bychom očekávali zavěšené skříňky, visí barevná abstraktní malba. Jednoduché, vzdušné a čisté řešení, ideální pro spojené prostory. Inspirativní tečkou za celkovým designem bytu jsou smaragdově zelené dveře a úložné prostory ve vstupní chodbě.
Vestavěný nábytek v ložnici, světlé barvy, černé doplňky
Za dveřmi ukrytými ve velkém oblouku se skrývá ložnice. Celou jednu stěnu zabírá vestavěný bílý nábytek na míru, v němž je šatník i knihovna. Postel je od nábytku oddělena polstrovaným záhlavím s nočními stolky a osvětlením.
Za dalšími dveřmi ve velkém oblouku se skrývá koupelna. Tato místnost laděná do světlých barev má obloukový strop. Architekti do ní umístili i niku s odkládacím prostorem a obloukem nahoře. Ani zrcadlo nemá pravoúhlé tvary. Celý interiér doplňují minimalistická černá svítidla a další doplňky. Chodbu opticky zvětšuje zrcadlo.
Kombinace tvořivosti, porozumění, ale i vědomostí
To, že architekti ze studia HEIMA architects staví na vysokých standardech a kvalitních materiálech, je patrné už na první pohled z fotek. Bez znalostí a tvořivosti by to však nešlo. Čtveřice studovala na různých architektonických školách a v ateliérech ve Švýcarsku, Belgii, Španělsku, Holandsku a Litvě. Mnohé z jejích projektů si vysloužily nejen domácí ocenění.
Byt ve Vilniusu
architektonický ateliér: HEIMA architects
lokalita: Vilnius, Litva
realizace: 2020
Sabína Zavarská
foto: Norbert Tukaj