Úspěch českého designu na veletrhu Heimtextil 2011

22. 03. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Součástí doprovodného programu mezinárodního textilního veletrhu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem je už tradičně studentská soutěž Young Contract Creations Award: Upholstery 2011, která probíhá za podpory odborného časopisu Polsterfashion a výrobce samozhášivých textilií Trevira CS.

Letošní 4. ročník soutěže s mottem „sit and more“ byl zaměřen na multifunkční sedací nábytek pro hotely a jiné typy ubytovacích zařízení (sanatoria, lázně apod.). Tento nábytek by měl být využitelný nejen ve veřejných prostorech, ale také v bytových interiérech.

Kritériem hodnocení soutěžních prací byla inovativnost tvaru, praktičnost, odolnost proti opotřebení, možnost sériové výroby, bezpečnost. Soutěžící museli vzít v úvahu také emocionální požadavky kladené na nábytek v hotelových a zdravotnických prostorech.

Ve speciálním prostoru bylo vystaveno 25 studentských návrhů z celkem osmi zemí (Německa, Estonska, Rakouska, Polska, Slovenska, České republiky, Finska a Maďarska).

Skvělým úspěchem je pak 1. místo Václava Mlynáře z VŠUP Praha a jeho návrhu s názvem „YGO“.

Václav Mlynář o svém návrhu:
• Kde jste se o soutěži dozvěděl? Napadlo Vás, že byste mohl se svým návrhem vyhrát?
O soutěži mi řekla moje sestřenice, která studuje také na VŠUP, ale v ateliéru textilní tvorby. Ti měli tuto soutěž zadanou jako semestrální práci. Soutěž jsem málem propásl, ale na poslední chvíli jsem udělal pár skic a přihlášku odeslal. Když jsem postoupil, byl jsem potěšen, ale zároveň zděšen, že budu muset udělat prototyp.
• Svůj vítězný návrh jste pojmenoval „Ygo“, má to nějaký skrytý význam?
Houpadlo mi svým tvarem připomínalo kosmickou loď, a když se převrátilo, tak mimozemšťana. Chtěl jsem, aby název korespondoval s houpadlem nejen obsahově (jméno mimozemšťana), ale i vizuálně. Proto nakonec vznikl název „YGO“. „Y“ znázorňuje držadla a „GO“ elipsoidní tvar.
Kde jste hledal inspiraci?
Inspiraci jsem hledal u různých polohovatelných, multifunkčních kusů nábytku, převážně z 60. let. Konkrétně mě nejvíce ovlivnil Verner Panton a jeho multifunkční nábytek Living Tower.
Můžete své dílo stručně popsat? Jaká je jeho hlavní myšlenka?
Ygo je dětský nábytek. Jeho předností je jeho multifunkčnost. Jednoduchým přetočením ze sebe umí udělat houpacího koně pro jednoho, houpačku pro dva nebo vesmírnou loď, z které je dobrá prolézačka.
Proč jste zvolil zrovna zelenou barvu?
Zelenou barvu mám rád a pro mého mimozemšťana mi přišla ideální. Mohl jsem si vybrat tři druhy látek z několika katalogů, které nám poslali zadavatelé soutěže. Nejprve jsem měl v pracovním modelu i šedivou barvu, ale od té jsem postupem času upustil.
Jak se Vám se zadaným materiálem pracovalo?
Materiálu jsem dostal z fabriky velmi mnoho, takže jsem mohl zkoušet různé kombinace a střihy. S finálním prototypem mi však pomáhal čalouník, kterému nedělala potíž práce ani s poměrně tuhou koženkou.
Zúčastnil byste se podobné soutěže znovu?
Pokud budu mít čas, síly a peníze, tak se podobné soutěže zúčastním velmi rád. Je to dobrá zkušenost a aspoň se donutím dotáhnout nějaké své nápady do konečné podoby.

Více info na www.happymaterials.com
ZDROJ: Happy Materials, s.r.o.

Kategorie: Design interiérů Nábytek Novinky
Tagy: design interier
Sdílejte článek

Diskuze