Když architekt rekonstruuje sám pro sebe, ve výsledku je obvykle nejen se na co dívat, ale i nad čím žasnout. Jediné, co může klást hranice jeho nápadům, jsou totiž finance, ale jejich nedostatek zároveň kreativitu podporuje. V tomto bytě to platilo dvojnásob – Michaela a Marek jsou totiž architekti oba dva.
Třípokojový byt na starém bratislavském sídlišti lákal dvojici mladých architektů z vícero důvodů. „Byli jsme nadšení velikostí, která nebyla na výstavbu ze 70. let dvacátého století běžná, navíc byl za výbornou cenu. Zajímavé pro nás bylo i to, že konstrukčně se jedná o skelet, ne panely, což otevřelo mnohem širší možnosti rekonstrukce. A úplně nás přesvědčila úžasná lodžie – s plochou 16 m2 a s dostatečnou hloubkou i na malé stolování,“ vysvětlují Michaela a Marek důvody, proč před pěti lety koupili právě tento byt.
Po nastěhování nejdříve vyměnili okna a upravili lodžii, aby ji mohli využívat. Udělali na ní dřevěnou podlahu, vyměnili prasklé tabule v zábradlí a pro výhled osadili do jedné z bočních stěn čiré sklo. A začali přemýšlet nad rekonstrukcí. „Váhali jsme, zda zůstaneme jen u faceliftingu, nebo změníme i dispozici. Ale protože byla potřeba výměna instalací, což i tak znamenalo sekání a bourání, rozhodli jsme se, že byt předěláme od základů. Tedy od podlahy až po strop, včetně nové dispozice. Vždy, když jsem měl volnou chvíli, kreslil jsem náš byt. Měli jsme alespoň deset dispozičních alternativ,“ vzpomíná Marek.
Pohled z někdejší kuchyně do haly, směrem k WC, koupelně a ke skladu. Zdroj: Miro Pochyba
V nové dispozici využili manželé architekti několik zvláštností takzvané experimentální výstavby. I když dům připomíná socialistický panelák, ve skutečnosti tvoří jeho nosnou konstrukci železobetonový skelet, což umožnilo dvojici vybourat v bytě téměř všechny stěny. „Většina příček byla zděná, jedna byla dokonce dřevěná se vsazeným zasklením – říkali jsme mu akvárium. Ale díky němu jsme zjistili, jak skvělé je mít denní světlo v hale,“ popisuje Michaela starý byt, jehož další výhodou byly dvě stoupačky se svislými rozvody.
Obýváku dominuje policová stěna v eukalyptově zelené barvě, která výrazně ovlivnila její atmosféru. „Dlouho jsme hledali vhodnou barvu. Byla jsem proti příliš tmavé, aby místnost zůstala vzdušná, ale tmavší odstíny dokážou interiér zútulnit. Toto je příjemný kompromis – stěna je jednoduchá. V otevřených policích zelenou vnímáte, ale díky uloženým věcem není příliš dominantní,“ vysvětluje Michaela. Zdroj: Miro Pochyba
Původně byl totiž dům plánovaný jako svobodárna – co trakt, to jednopokojový byt. Ale projekt později upravili tak, že vznikly i větší byty, které zabírají dva trakty, a z původního návrhu v nich zůstaly dvě stoupačky. Právě to umožnilo přesunout kuchyni na nové místo a spojit ji
s obývákem.
Je to takový pandemický byt — předělávali jsme ho ve vlnách, jak nám to umožňovaly lockdowny. Mnoho věcí jsem dělal sám, protože na dokončování a drobnosti se nedali sehnat mistři.
Marek Lohinský
Původní kuchyně byla nejen malá, ale i daleko od obýváku, což mladé dvojici nevyhovovalo. „Když přišla návštěva, já jsem trávila čas v kuchyni a hosté v obýváku, takže jsem s nimi téměř ani nebyla,“ zdůvodňuje Michaela jednu z podstatných dispozičních změn.
Aby dostali denní světlo i do kuchyně situované v hloubce dispozice, zástěnu za linkou nahradili oknem. Díky tomu vstupuje do kuchyně a obýváku přirozené světlo i z ložnice. „Je to východní byt a okna v obýváku jsou navíc zastíněná lodžií, takže přes den sem přichází nejvíce světla z jihu skrz ložnici,“ upozorňuje Marek. Zdroj: Miro Pochyba
Stěhování kuchyně tak, aby dvojice získala centrální denní prostor, bylo přitom spojené s dalšími úpravami – o něco zmenšili poměrně velkou ložnici, aby v obýváku získali více místa, a zaslepili původní dveře do ložnice z haly, aby měli kudy vést vodu a odpad z kuchyně k jedné ze stoupaček. Do ložnice se tak dnes vchází skrz obývák. Zásadní změny se nevyhnuly ani zbytku bytu.
Na místě někdejší koupelny, skladu a WC je dnes větší koupelna a toaleta, ve které se vedle stoupačky vešlo i umyvadlo pro hosty. Protože Michaela ví, že v dostatku odkládacích prostorů je tajemství čistého interiéru, ve kterém se snadno udržuje pořádek, vložili do haly bílý kubus s odkládacími prostory. „Je to vlastně dvoustranná skříň, která pokračuje v koupelně úložným prostorem na kosmetiku a špinavé prádlo,“ popisuje.
Židle u jídelního stolu jsou z bazaru, najdou se tu i kousky z půdy Markových prarodičů. Dvojice je nechala zrekonstruovat a natřít, případně přečalounit. „Trochu to zavání stářím, ale to nám nevadí. Snažíme se být ekologičtí a vychází to i ekonomicky o mnoho lépe,“ prozrazuje Marek. Zdroj: Miro Pochyba
Díky kombinaci velkého zrcadla a bílých dveří s bezúchytkovým otevíráním push-to-open však působí nenápadně a prostor vůbec nezatěžuje. Na místě bývalé kuchyně a jednoho z pokojů vznikla multifunkční místnost se dvěma dveřmi. „Zatím je v jedné části pracovna, v druhé hostinský pokoj a místo, kde manžel cvičí,“ říká Michaela. „Ještě uvidíme, jak ji změníme. To ukáže čas. Může z ní být například jeden velký dětský pokoj, nebo dva malé… Možností je vícero.“
Ráda používám barvy. Možná to chce trochu odvahy, ale podle mne interiér příjemně oživí. Vždy se snažíme navrhnout prostor tak, aby nebyl uniformní.
Michaela Lohinská
Pro mladý pár bylo důležité i to, aby v celém prostoru dosáhli co nejlepšího přirozeného prosvětlení. „Chtěli jsme dostat denní světlo i do kuchyně a koupelny, které jsou v hloubce dispozice.
Sedačka musela nejen ladit s barevností interiéru a vkusem domácích, ale i přesně rozměrově sedět s rastrem nábytkové stěny za ní – odkládací prostory za sedačkou jsou totiž přístupné shora, vedle ní pokračují spodní skříňky s klasickými dvířky. (sedacky.com) Zdroj: Miro Pochyba
Proto máme namísto zástěny za linkou okno, kterým se do kuchyně dostává světlo z ložnice – to je taková naše vychytávka,“ vysvětluje Marek. Ze stejného důvodu jsou vedou do pracovny zasklené dveře, kterými proniká světlo nejen do haly, ale i do koupelny.
Od té doby, co tu bydlíme, lodžie je naše oblíbené místo. Využíváme ji od brzkého jara do pozdního podzimu, večer si tu rádi posedíme, dáme si sklenici vína nebo pivo a Sunny tu má svoji pozorovatelnu.
Michaela a Marek Lohinští
Rozsáhlá přestavba začala zbouráním všech příček, odstraněním podlah i podhledů. V bytě doslova nezůstal kámen na kameni. Respektive cihla na cihle. „Bourání šlo rychle. Asi za dva dny bylo všechno pryč,“ popisuje Marek. „Stavební část a stavební interiér trvaly tři měsíce. Potom jsme se nastěhovali do provizoria a celý rok jsme postupně dokončovali interiér. Truhláře jsme měli totiž z Prahy, takže vše zkomplikovala korona.
Velké zrcadlo, které pokrývá čelo bloku vestavěných skříní v hale, účinně znásobuje světlo i prostor uprostřed bytu. Zdroj: Miro Pochyba
Po první vlně pandemie přišel, udělal základ bytu tak, aby se dal používat, a dokončili jsme ho až po druhé vlně. Je to takový pandemický byt,“ směje se. „Trochu jsme museli improvizovat a mnoho věcí jsem dělal sám. Postupně jsme byt skládali podle toho, jak nám to umožňovala situace. Ale konečně je hotový. Tedy až na obrazy a fotografie, které ještě stále vybíráme, a na ten náš ‚otevřený‘ pokoj. Ale počítali jsme s tím, že bude růst s námi,“ uzavírá Marek.
Aby si mohli užívat ten nejkrásnější výhled, drátosklo na boční stěně lodžie vyměnili za čiré bezpečnostní sklo. Zdroj: Miro Pochyba
Profil
NEMOVITOST
Třípokojový byt na sídlišti v Bratislavě v bytovce ze 70. let minulého století. Byt má plochu 83 m2, k tomu je ještě lodžie s rozlohou 16 m2.
MAJITELÉ
Michaela a Marek Lohinští jsou nejen majitelé bytu, ale i architekti, takže si, samozřejmě, navrhli jeho rekonstrukci sami. Třetím členem domácnosti je Sunny, kříženec maďarského ohaře. www.aml.sk
-
-
Úžasná lodžie, která lemuje celou jednu stranu bytu – s plochou 16 m2 a s dostatečnou hloubkou i na malé stolování –, byla jedním z důvodů, proč byt koupili.
-
-
Pohled z někdejší kuchyně do haly, směrem k WC, koupelně a ke skladu.
-
-
Obýváku dominuje policová stěna v eukalyptově zelené barvě, která výrazně ovlivnila její atmosféru. „Dlouho jsme hledali vhodnou barvu. Byla jsem proti příliš tmavé, aby místnost zůstala vzdušná, ale tmavší odstíny dokážou interiér zútulnit. Toto je příjemný kompromis – stěna je jednoduchá. V otevřených policích zelenou vnímáte, ale díky uloženým věcem není příliš dominantní,“ vysvětluje Michaela.
-
-
Aby dostali denní světlo i do kuchyně situované v hloubce dispozice, zástěnu za linkou nahradili oknem. Díky tomu vstupuje do kuchyně a obýváku přirozené světlo i z ložnice. „Je to východní byt a okna v obýváku jsou navíc zastíněná lodžií, takže přes den sem přichází nejvíce světla z jihu skrz ložnici,“ upozorňuje Marek.
-
-
Sedačka musela nejen ladit s barevností interiéru a vkusem domácích, ale i přesně rozměrově sedět s rastrem nábytkové stěny za ní – odkládací prostory za sedačkou jsou totiž přístupné shora, vedle ní pokračují spodní skříňky s klasickými dvířky. (sedacky.com)
-
-
Židle u jídelního stolu jsou z bazaru, najdou se tu i kousky z půdy Markových prarodičů. Dvojice je nechala zrekonstruovat a natřít, případně přečalounit. „Trochu to zavání stářím, ale to nám nevadí. Snažíme se být ekologičtí a vychází to i ekonomicky o mnoho lépe,“ prozrazuje Marek.
-
-
Velké zrcadlo, které pokrývá čelo bloku vestavěných skříní v hale, účinně znásobuje světlo i prostor uprostřed bytu.
-
-
Aby si mohli užívat ten nejkrásnější výhled, drátosklo na boční stěně lodžie vyměnili za čiré bezpečnostní sklo.
-
-
Barevností chtěli dát manželé architekti interiéru jemný retro nádech, aby naznačili původ bytu v 70. letech minulého století. Obýváku proto dominují zelená stěna a růžové židle, vše ostatní nechali v neutrálních barvách – bílé, černé a v dubovém dekoru. „Barvou jsme chtěli do interiéru vnést život, dát mu šťávu. Aby v nás příchod domů probudil optimismus,“ říká Michaela.
-
-
Policová stěna v obýváku plynule přechází do vysokých úložných prostorů, které patří ke kuchyni. Právě zde je i místo na vestavěnou troubu s mikrovlnkou a kávovočajový koutek skrytý za dvířky s důmyslným kováním. „Nechtěla jsem, aby bylo vše někde vystavené,“ říká Michaela. „Takto jsou kávovar, konvice i ostatní věci pěkně skryté a jednoduše přístupné, když je třeba.“
-
-
Policová stěna v obýváku plynule přechází do vysokých úložných prostorů, které patří ke kuchyni. Právě zde je i místo na vestavěnou troubu s mikrovlnkou a kávovočajový koutek skrytý za dvířky s důmyslným kováním. „Nechtěla jsem, aby bylo vše někde vystavené,“ říká Michaela. „Takto jsou kávovar, konvice i ostatní věci pěkně skryté a jednoduše přístupné, když je třeba.“
-
-
Z požadavku na přemístění kuchyně do obýváku vyplynulo několik změn v dispozici. Michaela a Marek v první řadě zvětšili obývák na úkor ložnice a přemístili dveře do ložnice – aby mohli podél stěny táhnout v přizdívce vodu a odpad z kuchyně k nejbližší stoupačce, museli původní dveře z haly zazdít, takže dnes se do ložnice vchází z obýváku.
-
-
Ložnice byla větší, než potřebovali. Zmenšili ji tak, aby se do ní vešlo vše, co chtěli – šatník, pohodlná postel a komoda s kosmetickým stolkem. Co ubrali ložnici, to mohli potom přidat obýváku s kuchyní.
-
-
Z bývalé koupelny do kuchyně a pokoje. Všechny příčky musely pryč.
-
-
I ta mezi obývákem a ložnicí. Zůstala jen nosná stěna, která je oddělovala od haly. Dveře zazdili, aby mohli podél stěny vést trubky ze stoupačky do kuchyně.
-
-
Aby byl celý interiér čistý, přehledný a snadno udržitelný, dvojice se snažila vytvořit co nejvíce skrytých úložných prostorů. Výjimkou není ani koupelna, ve které určitě nechtěli mít výstavu kosmetiky.
-
-
Vestavěná skříň pokračuje z haly až do koupelny, pod umyvadlem je místo na pračku a sušičku. Za dřevěným obkladem je ve spodní části nový rozvod vody a odpadu, v horní jsou za dřevěnými panely skryté skříňky na kosmetiku.
-
-
Do haly vložili nenápadný bílý blok vestavěných skříní, ve kterých je většina odkládacích prostorů za dvířky s otevíráním push-to-open.
-
-
Dveře bez horního překladu dotvářejí pocit pokračujícího prostoru, proto je majitelé architekti použili všude, kde to bylo možné. Díky skleněným výplním se přes ně dostává též denní světlo do haly v centru dispozice.
-
-
Namísto příčky odděluje dvě části jedné místnosti upravená modulová skříň z Ikey – horní skříňky jsou obrácené do pokoje pro hosty, v pracovně je na jejich zadní straně nástěnka, spodní odkládací prostory patří pracovně. Na jejich zadní stěnu obrácenou do pokoje pro hosty upevnil Marek očalouněné panely, které budou tvořit opěradlo postele. „Na pokoji pro hosty se ještě pracuje,“ vysvětluje Michaela. „Bude tu rozkládací matrace a chceme dát repasovat i nějaký starý nábytek, aby to tu vypadalo pěkně.“
-
-
Naproti koupelně je multifunkční místnost s otevřenou budoucností. „Momentálně tu máme pracovnu a pokoj pro hosty, ale vše, včetně rozvodů, je připravené tak, aby se mohlo měnit podle toho, co přinese život. Protože jsou tu dvě okna a dvoje dveře, může tu být časem pracovna a dětský pokoj, případně jeden velký dětský pokoj nebo dva malé,“ vyjmenovává Marek.
-
-
„Zařízení lodžie jsme navrhli tak, aby se všechno dalo rozebrat, na čas někam uložit a potom namontovat zpět. Už několik let se totiž plánuje rekonstrukce fasády, ale je to na dlouhé lokte. Vyměnili jsme proto jen prasklé tabule drátoskla v zábradlí a nechali jsme zasklení, které sem osadili předešlí majitelé. Je to praktické, protože tu téměř stále fouká.“
-
-
Dřevěná lamelová stěna s květináči tvoří protipól otevřenému výhledu. Na lodžii přivedli i vodu – protože původně byla hned vedle kuchyně, nebyl to velký problém. „Jsme takoví květináři,“ směje se Michaela. „Teď je to ideální, můžeme všechno pohodlně zalévat hadicí jako na zahradě.“
-
-
Půdorys.
-
-
Prosvětlení a větrání.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Home Speciál