Výrazná dispoziční změna interiéru umocnila výhodu bytu a celý ho prosvětlila
Působivé prostory s pětibokými rizality v posledním patře vily v Černošicích se dočkaly velké proměny. Toto podlaží prvorepublikové vily původně patřilo nevyužívanému letnímu bytu. Už při první návštěvě byl citelný velký potenciál prostor, které po rekonstrukci měly sloužit jako bydlení pro mladou majitelku.
„Kromě technických řešení, která spočívala v zaizolování celého prostoru a podkroví a vytvoření nové otopné soustavy, jsme se s mladou majitelkou dohodli na dispozičním řešení, které v budoucnosti počítá se založením rodiny s dětmi. Díky tomu prošel byt výraznou dispoziční změnou, přičemž základní ideou bylo zachovat atmosféru bytu, která by ctila daný dům, ale zároveň byt přizpůsobit současným požadavkům a vyzvednout jeho kvality,“ objasňuje cíl rekonstrukce architekt MgA. David Kačaba.
V denní zóně dominují rizality s výhledy do údolí
Hlavní denní (a mimořádně světlý) prostor vznikl díky vybourání příček, které jej zbytečně dělily a blokovaly světlo. Před proměnou tento prostor navíc nevyhovoval současným nárokům na bydlení. Kuchyni s jídelním stolem umístěným v působivém rizalitu s výhledem do údolí a na řeku Berounku odděluje od obývacího pokoje pouze nábytková stěna s knihovnou doplněnou o barové sezení.
Kuchyňská linka s příjemnou vzorovanou zástěnou našla své místo v nice na protější stěně. Díky tomuto řešení nevyčnívá do prostoru, ale stala se součástí obvodové stěny. Vedlejší dřevěná stěna se zabudovanými spotřebiči nabízí řadu úložných prostorů.
Multifunkční pódium s gaučem
Obývací část má hned dva zajímavé prvky. Prvním je další pětiboký rizalit a druhým je multifunkční pódium, které si vysnila majitelka bytu s představou, že na něm bude trávit nejvíc času. Oddechové pódium v blízkosti rizalitu nabízí nejen příjemnou matraci k relaxaci, ale i funkci rozkládací sedačky.
Příčky se bouraly také v koupelně, kterou bylo třeba očistit od nánosů vznikajících v průběhu desetiletí. Namísto příček architekt použil matnou prosklenou stěnu s dveřmi na toaletu a do sprchového koutu, která prosvětlila celou koupelnu přirozeným světlem.
Ložnice s průnikem světla ze šatníku
Původně průchozí dětský pokoj, vedle kterého je ložnice, se osamostatnil a v ložnici pod zkosenou střechou našla své místo postel; vedle postele nechybí kosmetický stolek a naproti vestavěná šatní skříň s posuvnými dveřmi. Díky vnitřnímu světlu a perforacím dveří slouží večer také jako příjemné atmosférické osvětlení celého prostoru.
Vzpomínka na staré časy
Navzdory mnoha moderním prvkům nechybí ani hodnotné dobové prvky v podobě repasovaných kazetových dveří a špaletových oken s původním mosazným kováním. Původní podlahu z velkoformátových smrkových desek doplňují ručně malovaná betonová dlažba a obklady. Motiv na obkladech prochází celým bytem v různých formách – zjemňuje stěnu za postelí, dokonce se její motiv kopíruje i v kovových prvcích (větrací mřížky).
Na genius loci domu odkazují porcelánové vypínače a některé typy osvětlení. Vznikl inspirativní kontrast se současnými prvky zařízení a s nábytkem na míru, který je z březové překližky. Povrchy stěn jsou štukové, celý prostor sjednocuje bílá výmalba stropů.
Byt s pódiem
architektonický ateliér: Nuo studio
autor: MgA. David Kačaba
lokalita: Černošice, Česká republika
plocha: 83 m²
realizace: 2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: Veronika Raffajová, David Kačaba