Zbavte prostor zbytečných příček

08. 08. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Vztahy bývají komplikované. Platí to i o těch prostorových mezi jednotlivými místnostmi, které jsou oddělené příčkami. V tomto řešení jsme se rozhodli očistit prostor od zbytečných příček a pustit do něj trochu vzduchu. Vážená redakce, […]

Vztahy bývají komplikované. Platí to i o těch prostorových mezi jednotlivými místnostmi, které jsou oddělené příčkami. V tomto řešení jsme se rozhodli očistit prostor od zbytečných příček a pustit do něj trochu vzduchu.

Vážená redakce,
náš byt má rozlohu 75 m2 (3 + kk), je v původním stavu. I když je dobře dispozičně řešený, chybí nám jídelna a dobře vymyšlená kuchyň. Sami si neumíme poradit s nesmyslnou příčkou v kuchyni, za níž začíná neefektivní kuchyňská linka. Z kuchyně se plynule přechází do obývací části, ale je tu hluché místo, které bychom chtěli účelně a vzdušně zapojit do prostoru. V obývacím pokoji jsou za malou příčkou dvoukřídlé dveře, které vůbec nepoužíváme. Nebráníme se změně dispozice či odstranění nenosných příček. Už jsme zkoušeli několik variant, ale asi to bereme za špatný konec. Proto vás prosíme o pomoc.
Děkujeme za cenné rady.
Lucie Salavcová

Tříčlenná rodina se nedávno přestěhovala do třípokojového cihlového bytu. Byt je v původním stavu, dobře dispozičně řešený s menším příslušenstvím. Nevýhodou je úzká lineární kuchyň s nedostatkem úložných prostorů. Rovněž jsou komplikované prostorové vztahy mezi kuchyní, obývacím pokojem a vstupní chodbou. Chybí jídelní část a prostor ke stolování. Cílem bylo odstranit tyto nedostatky – vyřešit základní prostorové vazby mezi zmíněnými zónami a vyřešit kuchyň.

V obou alternativách očišťujeme prostor od zbytečných příček v chodbě, kuchyni a obývacím pokoji a rušíme i dvoukřídlé dveře do obýváku. Ostatní úpravy směřují k vytvoření jídelního prostoru a k zefektivnění úsporné a nepostačující kuchyňské linky.

Alternativa A
K bouracím pracím patří odstranění nepřehledných krátkých stěn v obývacím pokoji, kuchyni a na chodbě. Také je třeba demontovat dvoukřídlé dveře mezi obývákem a chodbou, aby se v maximální míře otevřel prostor, protože část volného průchodu zabere prostor na stolování. Kuchyňskou linku opíráme o delší stěnu a lomíme do tvaru L podél kratší stěny s oknem. Sestava kuchyně začíná vyššími skříňkami se zabudovanými spotřebiči a pokračuje nízkými skříňkami. Varné centrum je umístěné na delší straně a dřezová část je pod oknem. Nad sestavou je dvojice nižších výklopných skříněk se zabudovanou digestoří. Sestavu zakončuje užší prosklená vitrína sloužící jako příborník. Dáváme přednost menšímu množství objemnějších skříněk s promyšlenou vnitřní organizací a tříděním. Akcentem v prostoru je jídelní stůl – tvarovaný solitér na rozhraní kuchyně a obývacího pokoje. Svým tvarem definuje komunikaci a pohyb mezi kuchyňskou a obývací částí v rámci sjednoceného prostoru. Ve vstupní chodbě je vytvořený atypický rastr čtvercových skříněk na dotykové otevírání. Naproti je umístěná zrcadlová stěna s věšáky k odkládání oděvů. Povrchovou úpravu nábytku může tvořit kombinace světlých a tmavých dřevin a leštěných, lakovaných nebo skleněných ploch.

Alternativa B
Alternativa B předpokládá ozvláštnění prostoru atypickými interiérovými konstrukcemi. Kuchyňská linka je rovněž lomená ve tvaru L. Proti předcházející alternativě však využívá i stěnu ve vstupní chodbě. Opírá se o ni nenápadný pultík ve výšce barové desky. Rozvržení a design takové kuchyně si vyžádalo zazdění okenního otvoru na kratší stěně, které směřuje na lodžii. Světlo dostává kuchyň skleněnými balkonovými dveřmi, ale na přípravu jídla je potřeba si posvítit. Hlavním výtvarným a výrazovým motivem této kuchyně je metalický obklad ve středové části, který na kratší stěně u chladničky skrývá další úložné prostory za dvojicí vzájemně posouvatelných dveří. Obklad nepřímo osvětluje lineární světlo shora, které může vytvářet zajímavé světelné efekty. Vysoké skříně jsou redukovány na zabudovatelnou chladničku a horní skříňky absentují. Spodní skříně opět vyžadují promyšlené uspořádání. Jídelní kout doplňuje set v duchu minimalismu a předsíňový nábytek tvoří soubor solitérních skříněk v pravidelném rytmu v souhře s ostatním interiérem.

Alternativa A pracuje se standardními nábytkovými prvky, alternativa B představuje méně konvenční pohled na kuchyňský design. Navzdory odlišným přístupům k řešení však zohledňují prostorové danosti a limity stejného interiéru.

Text a návrhy: Silvia Husárová
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier navrh
Sdílejte článek

Diskuze