Integrace koupelny
Koupelna už dávno není tím, čím byla. Naštěstí. Už nestojí někde v koutě, stává se součástí interiéru a někdy dokonce i exteriéru. Moderní je otevírání a spojování prostorů a ani koupelna se tomuto trendu nevyhnula. […]
Koupelna už dávno není tím, čím byla. Naštěstí. Už nestojí někde v koutě, stává se součástí interiéru a někdy dokonce i exteriéru. Moderní je otevírání a spojování prostorů a ani koupelna se tomuto trendu nevyhnula. Spojení koupelny s ložnicí už dnes nikoho nepřekvapí.
Způsob jejich propojení nabízí nepřeberné množství možností a současní tvůrci interiérů toho s radostí využívají. Aby vznikl zajímavý interiér a prostor vůbec, záleží vždy na konkrétním investorovi, nakolik má otevřené myšlení a smysl pro recesi. Těch odvážnějších stále přibývá a díky nim vznikají opravdu zajímavé koupelny – pokud se ještě dají označit tímto výrazem, neboť už dávno neslouží jen ke koupání. Moderní integrovaná koupelna je multifunkční prostor orientovaný nejen na očistu těla, ale i na příjemný odpočinek a komplexní regeneraci člověka. Možná by se k ní hodil spíše název regenerovna.
Požadavky na člověka se zvyšují a člověk zvyšuje požadavky na dokonalý odpočinek
… a nechce být u toho sám, bez ostatních členů rodiny, protože potřebuje mít pocit pohodlí a cítit teplo domova. Proto se ani vy nebojte popustit uzdu své fantazii – v koupelně si například můžete v úplném klidu a soukromí posedět v pohodlném křesle, než se vám napustí voda do vany; můžete si jen tak zavřít oči a poslouchat hudbu nebo jen šplouchající vodu. Věřte, přispěje to k celkovému uvolnění. Zda koupelnu úplně včleníte do jiného obytného prostoru nebo přece jen ponecháte aspoň náznak rozdělení, závisí jen na vašich vlastních pocitech a potřebách. Jedno je však jisté: možností, jak zařídit takovou místnost, aby působila jednotně a harmonicky i ve spojení s ložnicí, je už opravdu dost. Podstatné je, aby výsledkem bylo blahodárné působení na vaši psychiku.
Jedna malá místnost by přece jen z hygienických důvodů měla zůstat oddělena od ostatního obytného prostoru. Samozřejmě WC. Chcete-li ho mít v rámci koupelny propojené s ložnicí, měla by být záchodová mísa umístěna tak, aby na ni nebyl přímý pohled z prostoru ložnice. Může být za rohem, za skříňkou, za zástěnou nebo i za závěsem. |
Nový pohled na krásu
Tendence otevřených bytových prostorů přinesla i nové nároky na vzhled zařizovacích předmětů a zdravotně-technické keramiky. Koupelna se proměňuje v obytný prostor se vším, co k tomu patří. Skříňky, komody, police, knihovny, křesla, long chair, lustry, koberce, květiny – to vše může být součástí koupelny. Výrobci koupelnového nábytku přicházejí na trh s takovými kusy nábytku, které se předtím používaly výhradně v obývacím prostoru nebo v ložnici. Ani zdravotně-technická keramika nezaostává: umývadla se proměnila v mísy volně stojící na skříňce či polici nebo v nádherný dekorativní předmět neskutečných tvarů a barev. Sprchové kouty se staly ozdobou koupelnového prostoru, který se mockrát přizpůsobuje jedinečnému designu panelů a armatur. K tomu všemu přispívá i technický pokrok nabízející dotykové či senzorové ovládání svítidel, televizní obrazovku integrovanou v zrcadle, perfektní ozvučení prostoru napojeného na domácí hudební studio nebo televizi, kterou můžete sledovat přímo z vany, protože se už skamarádila s vodou. Samozřejmě, že všechno něco stojí a tyto designérské a technické skvosty nepatří ani k levným záležitostem a většinou ani do malého prostoru. Někdy však stačí dobrý nápad a i z malé panelákové koupelny může vzniknout místo pro oddech a relaxaci.
Předělit, nebo otevřít?
Jakou formu dáte své koupelně, záleží jen na vás. Je mnoho možností, důležité je nezapomenout na funkčnost prostoru, aby se krásná koupelna nestala nepoužitelnou.
V otevřeném prostoru můžeme oddělit jen některé zóny, například sprchový kout nebo WC. Poslouží k tomu rozmanité skleněné zástěny, paravány, oblíbené sklobetonové tvárnice a podobně. Ve velkém prostoru si vytvořte zóny, které na sebe plynule navazují, ale zároveň jsou i oddělené.
Nezapomeňte, že i ten nejhezčí design vynikne, jen pokud se dá udržovat čistý. Usazeniny vápníku na lesklých plochách koupelně příliš nesvědčí, proto zvolte takové materiály, které se snadno udržují (například se speciální úpravou povrchu, po němž voda lehce steče a vezme s sebou mýdlo i vodní kámen). |
Jak zařídit koupelnu propojenou s ložnicí nebo s jiným prostorem?
Vybírejte nábytek sladěný s nábytkem v ložnici a především s ohledem k prostorové možnosti. Abyste si opticky nezmenšili otevřený prostor, zvolte takové kusy nábytku, které mají důmyslně řešené úložné prostory – aby jich v místnosti nemuselo být mnoho a aby ukryly vše, co nechcete nechat na očích. V koupelně se nachází hodně drobných předmětů, které vystaveny na odiv vytvářejí pocit nepořádku; proto si zvolte takový nábytek, do něhož uložíte vše, co chcete mít v koupelně, ale zároveň vám nebude překážet v jejím používání.
Propojení s exteriérem
Neumím si představit krásnější pocit než ležet ve vaně a zároveň se kochat okolní krajinou. A je jedno, jestli máte byt v centru města nebo dům s pěknou zahradou či na břehu jezera. Umístění koupelny do části, která umožňuje vhodné propojení s exteriérem, vytvoří i v malé koupelně luxusní atmosféru.
Text: Kamila Ďuríková
Foto: Ideal Standard, Hangsrohe, Duravit, Vileroy & Boch, Keuco, Dornbracht, Kludi
Zdroj: HOME