Zdroj: HansGrohe

Jak si vybrat nové umyvadlo? Zaměřte se na design, velikost a spolehlivou armaturu

19. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Málokdo si to uvědomí, ale umyvadlo a prostor okolo něj jsou vizuálně nejdůležitějšími prvky v koupelně. Den co den u něho trávíme množství času, a to nejen během umývání rukou. Kromě vhodné velikosti umyvadla či spolehlivé armatury nezapomeňte ani na jejich celkový design.

Umyvadlo pro jednu osobu má obvykle šířku 50 až 70 cm. Trh nabízí i prostorově úspornější se šířkou od 35 cm, nebo naopak velkorysá umyvadla se šířkou až do 120 cm. Hloubka bývá přibližně 40–50 cm. Při umisťování baterie dbejte na vzdálenost výtoku vody od vrchní hrany umyvadla. Ta by měla být v rozmezí 13 až 15 centimetrů. Standardní výška, do které se umyvadlo umisťuje, je 85 cm (od podlahy po horní hranu umyvadla).

Přečtěte si také:
Nejčastější chyby při praní prádla, které možná děláte i vy

Zápustné umyvadlo seženete s úplným nebo částečným zapuštěním. Vaše volba závisí na potřebě úložného prostoru pod umyvadlem – částečné zapuštění zvětšuje prostor ve skříňce na odkládání věcí. Umyvadla do nábytku jsou vlastně trošku jinou variantou zápustných umyvadel, která jsou speciálně určena na osazení do koupelnové skříňky. Pravděpodobně největším trendem posledních let jsou umyvadla na desce.

Přečtěte si také:
Oáza klidu ve velkoměstě: Rozlehlý světlý byt s vysokými stropy

Oblíbené jsou pákové baterie, díky kterým můžete průtok vody jednoduše spustit a následně přerušit ťuknutím ruky, čímž zabráníte plýtvání vody. Na moderních bateriích jsou navíc polohy páky odstupňované. Ještě šikovnějším řešením jsou termostatické baterie. Jsou ještě úspornější než ty pákové a v porovnání s běžnými bateriemi dokážou ušetřit až 50 % vody. Termostatické baterie automaticky smíchávají studenou a teplou vodu (nastavíte si požadovanou teplotu a baterie automaticky smíchá teplou vodu se studenou).

Shora, či zboku?

Podle způsobu montáže rozlišujeme baterie nástěnné a stojánkové. U nástěnné baterie nepodceňujte přípravu přívodů, kdy rozestup na připojení baterie bývá zpravidla 100 nebo 150 mm. U nástěnné podomítkové baterie si nezapomeňte hned koupit i kompatibilní podomítkové těleso, které by mělo být od stejného výrobce jako baterie.

Retro koupelna s bočnou baterií

Zdroj: Strutt Studios

Pokud plánujete stojánkovou baterii, dobře si promyslete výšku vývodu vzhledem ke zvolenému umyvadlu. Příliš vysoký výtok způsobuje prskání vody při dopadu na dno umyvadla, nízko položený zase ztěžuje umývání rukou pro nedostatek prostoru.

Líbí se vám umyvadla z betonu? Jsou odolná a originální. Jejich předností je neomezený výběr barev a různé stupně lesku (od matných, saténových, lesklých až po zrcadlově lesklé povrchy). Pokud si nedokážete vybrat, nechte si svůj kousek vyrobit na míru. Více na concretetopsolutions.eu.

Zkuste to bez spár

Čistý a jednolitý vzhled umyvadla a koupelnové desky není problém, když sáhnete po betonu nebo kompozitu. U těchto materiálů nejste omezení velikostí ani tvarem – firma vám dokáže vyrobit umyvadlo přesně podle vašich představ. Bezspárové vyhotovení a odolný antibakteriální povrch navíc zabezpečí snadnou údržbu.

Přečtěte si také:
Jak vnést do koupelny barvy

Dvojumyvadlo vyrobené z Corianu® od firmy Le Bon zaujme dokonale skrytým odpadem, sešikmenými hranami pod úhlem 45 stupňů a šikovnou posuvnou podložkou na odkládání věcí.

Dvojumyvadlo se skrytým odpadem a sešikmenými hranami

Zdroj: Le Bon

Šetřete vodu

Dobře zvolenou baterií dokážete snížit spotřebu vody na přibližně 5 litrů za minutu. Jak to funguje? Přidáním vzduchu a použitím speciálního regulátoru přítoku. Perlátor EcoSmart je zabudovaný do výtoku umyvadlové baterie a obohacuje vodu vzduchem.

Hexagonové obkládačky za drevěným umyvadlem

Zdroj: HansGrohe

Precizní elastomer zaručuje konstantní výkon a stálý silný proud vody, a to i při kolísání tlaku vody. Omezuje průtok, a tím neustále šetří pitnou vodu. Praktické, co říkáte?

Chcete doma snížit spotřebu vody a energie až o polovinu? Zaměřte svoji pozornost na umyvadlové baterie s technologiemi Grohe EcoJoy, Kludi Eco nebo Hansgrohe EcoSmart.

Sbohem, vodní kameni

Pozornost byste měli věnovat i povrchové úpravě umyvadla, která odpuzuje vodu a zabraňuje usazování vodního kamene. Každý výrobce má vlastní typ povrchové úpravy, která je u produktů vždy označená. Díky ní se špína a povlak zpravidla sbalí do hustých kapiček, které se rychle skutálejí pryč.

Černobílá koupelna se sprchovým koutem

Zdroj: SAPHO

Další možností je volba nechromového povrchu baterií. Poslední roky to v koupelnovém průmyslu ožilo a většina výrobců začala nabízet barvy či imitace kovových povrchů. Např. série ODETTA od Sapho nabízí umyvadlové skříňky v kombinaci se 3 druhy umyvadel – keramická KARE, z litého mramoru GODIVA a betonová QUADRADO.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Hansgrohe, Sapho, Le Bon, Strutt Studios

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: betonové umyvadlo Doplňky do koupelny koupelna umyvadla umyvadlová konstrukce umyvadlové mísy
Sdílejte článek

Diskuze