Jak si zařídit koupelnu

05. 05. 2015
Diskuze (1)
Sdílet

Nabízený sortiment koupelnového zařízení je v současnosti opravdu rozsáhlý. Mějte na paměti, že při navrhování koupelny je nutné zvážit funkce, které od koupelny očekáváte. Často totiž jde o rozhodnutí týkající se desítek let nebo i celého života.

Umyvadlo

Je nejdůležitějším předmětem v koupelně. Jelikož je i nejpoužívanější, je praktické, když je co nejblíže ke vstupním dveřím, ale ne v dosahu jejich křídla. Standardní šířka umyvadla je 55 až 65 cm. Prostorově úspornější umyvadélka mají šířku už od 35 cm, k dispozici jsou i umyvadla s velkorysými rozměry až do 120 cm. Okraje umyvadla standardní šířky by měly být od jiných předmětů vzdáleny 10 až 15 cm. Hloubka umyvadla bývá 28 až 50 cm. Před umyvadlem je třeba ponechat alespoň 65, optimálně 90 cm, aby byl dobrý přístup. Montážní výška umyvadla pro člověka s průměrnou výškou je 82 až 85 cm.

Umyvadlo může být zavěšeno na stěně nebo upevněno na pultě, případně skříňce. Volte takový systém, kterému nebude překážet často stříkající voda a který se bude snadno čistit. Kromě samotné mísy má umyvadlo upevňovací konstrukci, odtokový ventil se zápachovou uzávěrkou a výtokovou armaturu. Při plánování umyvadla nezapomeňme na místo na věšení ručníků.

FOTO RAVAK

FOTO RAVAK

V koupelně použijte celou sérii (vanu, umyvadlo, kryt sifonu, bidet, WC…) od jednoho výrobce. Zajistíte tak nejen harmonii tvarů, ale i stejnou barvu všech předmětů.

Baterie

Baterie mohou být stojanové (vsazené do umyvadla) nebo stěnové (přímo ve stěně). Stojanová baterie se připojuje pomocí hadiček se šrouby na rohové ventily umístěné pod umyvadlem (na jejich úplně přesné poloze nezáleží), nástěnná se osazuje přímo na trubky ve stěně (musí být umístěny přesně ve středu nad budoucím umyvadlem). Baterie jsou nejnamáhanějším prvkem v koupelně, vyberte si proto ověřenou a kvalitní značku.

Standardní šířka umyvadla je 55 až 65 cm. V menších koupelnách určitě oceníte rohové umyvadlo menších rozměrů. FOTO RAVAK

Standardní šířka umyvadla je 55 až 65 cm. V menších koupelnách určitě oceníte rohové umyvadlo menších rozměrů. FOTO RAVAK

Pákové, termostatické, bezdotykové

Oblíbené jsou pákové baterie, díky nimž můžete průtok vody jednoduše spustit a následně přerušit ťuknutím ruky, čímž zabráníte plýtvání vody. Na moderních bateriích jsou navíc polohy páky odstupňované, přičemž do polohy na poloviční, maximální a nulový průtok páka lehce skočí. Ještě šikovnějším řešením jsou termostatické baterie. Jsou ještě úspornější než ty pákové a v porovnání s běžnými bateriemi dokážou ušetřit až 50 % vody. Termostatické baterie automaticky smíchávají studenou a teplou vodu (nastavíte si požadovanou teplotu a baterie automaticky smíchá teplou vodu se studenou.).

Mají bezpečnostní pojistku, která zabraňuje opaření, proto ji oceníte hlavně v případě, že máte malé děti. Předem si však ověřte, zda jsou kompatibilní s vaším způsobem ohřívání vody. Dalším druhem baterií, jímž můžete výrazně snížit spotřebu vody v domácnosti, jsou bezdotykové baterie. Ačkoli byly donedávna jen součástí toalet v nákupních centrech, stále větší uplatnění nacházejí i v našich domácnostech. Princip jejich fungování je opravdu jednoduchý. Senzor umístěný pod nebo před kohoutkem vyšle do baterie signál, díky čemuž se uvolní ventil na přívod vody. V momentě, kdy snímač přestane zaznamenávat pohyb, voda se automaticky vypne.

S termostatickou baterií dosáhnete ideální teploty vody rychleji, takže zabráníte plýtvání vody při nastavování požadované teploty při sprchování. FOTO RAVAK

S termostatickou baterií dosáhnete ideální teploty vody rychleji, takže zabráníte plýtvání vody při nastavování požadované teploty při sprchování. FOTO RAVAK

Vana

Je vhodná hlavně pro rodiny s malými dětmi a vyznavače lázní. Standardní velikost vany je od 160 do 180 cm se šířkou 68 – 80 cm. Pro člověka vysokého 180 cm je ideální vana s délkou 170 cm, nižším lidem postačí kratší. Rohové vany jsou vhodné do velkých koupelen, v malých zaberou zbytečně hodně místa. V nabídce jsou i atypické zkosené nebo u nohou zúžené vany, jejich cena je však vyšší. Do mimořádně stísněných prostor se vyrábějí vany se šířkou 120 cm, v tomto případě je však vhodnější umístit v koupelně spíše velkorysou sprchu. Standardní hloubka vany je 41 – 43 cm, pro seniory a tělesně postižené je vhodná mělčí vana s hloubkou kolem 35 cm. Mezi vanou a stěnou musí být ulička široká minimálně 65 cm, optimálně 105 cm. Vana musí být snadno přístupná na čištění po celé délce, její přední část může tvořit montovaný panel nebo zdivo s obkladem. Pokud se chcete ve vaně často sprchovat, použijte sprchovou zástěnu na vaně. Ta může mít posuvné nebo křídlové dveře. Křídlové dveře se snáze čistí, je třeba však s nimi počítat už při návrhu koupelny, aby baterie na přilehlé stěně vany nepřekážela při jejich otevírání.

Do malých koupelen jsou k dispozici vany od 120 cm s možností doplnění o vanovou zástěnu. FOTO RAVAK

Do malých koupelen jsou k dispozici vany od 120 cm s možností doplnění o vanovou zástěnu. FOTO RAVAK

Zatímco před několika lety byla v módě barevná vyhotovení van a vaniček, dnes designéři s oblibou kombinují čistě bílé výrobky s chromovými a barevnými doplňky.

Sprcha

Sprchu ocení hlavně senioři, sportovci a lidé, kteří žijí rychlým životním stylem. Její minimální půdorysné rozměry jsou 70 × 70 cm, na pohodlné použí­vání by měla mít alespoň 90 × 90 cm. Jednodušší údržbu podlahy má sprcha se sprchovací vaničkou (akrylátovou, ocelovou nebo keramickou), zvolit můžete i sprchu jen s vyspádovanou dlažbou. Moderní odtokové systémy umožní jednoduché spádování dlažby jen v jedné rovině. Sprchovací zástěny mohou být pevné nebo posuvné, s rámy i bez rámů, skleněné nebo akrylátové. Vyberte si takový systém, který má jednoduché drážky, bezproblémový chod a bude se dát co nejsnáze čistit. Sprcha může mít hydromasážní systém, který spotřebuje podstatně méně vody než hydromasážní vana. Hydromasážní sprcha může být zkombinována i s jednoduchým parním boxem.

Sprchové kouty se těší velké oblibě a své pevné místo v koupelnách získaly nejen pro svou praktičnost, ale i množství dalších doplňkových funkcí.

Sprchové kouty se těší velké oblibě a své pevné místo v koupelnách získaly nejen pro svou praktičnost, ale i množství dalších doplňkových funkcí. foto: Thinstock.cz

Toaleta

Může být v samostatné místnosti se šířkou minimálně 80 cm nebo v koupelně, kde vzdálenost její středové osy a dalšího zařízení musí být alespoň 40 cm. Délka samostatné WC místnosti musí být minimálně 110 cm (dveře se otevírají ven) nebo 140 cm (dveře otevírané dovnitř). Mezi okrajem WC a dveřmi otevíranými dovnitř by měla zůstat mezera alespoň 30 cm, mezi WC a stěnou nebo radiátorem před ním alespoň 50 cm. Samotné WC může být samostatně stojící (tehdy je třeba rozlišit, zda má mít spodní, šikmý, nebo vodorovný přepad) nebo závěsné. V poslední době se preferuje druhé řešení. Podomítkový závěsný systém bývá vysoký zhruba 110 cm a hluboký 12 cm, praktické je nad něj umístit skříňku či poličky.

Samozřejmým řešením by mělo být duální splachování, při němž systém pracuje se dvěma různými množstvími vody. Spotřeba vody je standardně 3 l na malé spláchnutí (menší tlačítko) a 6 l na velké spláchnutí (velké tlačítko). Duální systém splachování ušetří průměrné čtyřčlenné rodině až 40 % roční spotřeby vody.

Ještě ekonomičtější variantu představuje systém start – stop, kde stisknutí tlačítka splachování aktivuje a opětovné stisknutí ho zastaví. Maximálně však do odpadového systému záchod spláchne 6 l vody.

Velmi praktickým doplňkem WC je bidetová sprcha, která umožní zachovat hygienu i ve stísněných prostorech.

Při spojení WC a koupelny bude prostor působit velkoryse. Z provozních důvodů se vyvarujte spojení jediného WC s koupelnou, pokud v bytě trvale žijí více než dvě osoby.

Konkrétní typy svítidel do koupelny vybírejte podle jejich vzdálenosti z dosahu vody. FOTO RAVAK

Konkrétní typy svítidel do koupelny vybírejte podle jejich vzdálenosti z dosahu vody. FOTO RAVAK

Osvětlení

Upřednostněme halogenové lampy nebo žárovky, případně moderní LED osvětlení. Kromě hlavního svítidla na obou stranách zrcadla má být ve výšce obličeje (nebo nad zrcadlem) osvětlení na holení a líčení. Můžete přidat i různé dekorativní osvětlení. Konkrétní typy svítidel vybírejte podle jejich vzdálenosti z dosahu vody. Koupelna je v souvislosti s ním rozdělena do čtyř pásem, přičemž každé pásmo vyžaduje jiné minimální IP krytí svítidla. Vyšší čísla vyjadřují vyšší odolnost proti mechanickému poškození a vnikání vody, nejvyšší IP je 68, takovéto svítidlo lze umístit i pod vodu.

Při duálním splachování se pracuje se dvěma různými množstvími vody. Ušetřit tak můžete až 40 % roční spotřeby vody. foto: thinkstock.cz

Při duálním splachování se pracuje se dvěma různými množstvími vody. Ušetřit tak můžete až 40 % roční spotřeby vody. foto: thinkstock.cz

Obklady

Díky nim se stěny koupelny snadno udržují. V poslední době byly oblíbené velkoplošné obklady v kombinaci s mozaikou, pomalu se však vracejí do módy i klasické střední formáty. Nenechte se zlákat na obklady nízkých kvalitativních tříd, ty mohou mít různou tloušťku nebo být křivé, jejich rohy mohou odstávat, obíjet se a odstíny nemusí sedět.

Díky obkladům je údržba koupelny opravdu jednoduchá. Pokud máte na koupelnu vyčleněný menší prostor, velké formáty dlažby a obkladu od rozměrů 30 × 30 cm jsou pro ni správnou volbou.

Pokud si zařídíte koupelnu sestavou Rosa od společnosti Ravak, vyjde vás sestava včetně vany, zástěny, umyvadla, skříněk, baterií, sprchové hadice a růžice na asi 55 000 Kč. FOTO RAVAK

Pokud si zařídíte koupelnu sestavou Rosa od společnosti Ravak, vyjde vás sestava včetně vany, zástěny, umyvadla, skříněk, baterií, sprchové hadice a růžice na asi 55 000 Kč. FOTO RAVAK

Hydroizolace

Moderní hydroizolační systémy využívají výhody tekutých izolačních nátěrů, které po zaschnutí vytvoří kompaktní izolační vrstvu. Při výběru materiálů je třeba dbát na to, aby tato jednosložková disperzní stěrka byla nejen vodotěsná, ale i trvale pružná, nehořlavá a s rychlým průběhem schnutí. Stěrka se snadno roztírá, lze ji nanášet válečkem, hladítkem nebo štětcem. Aplikujte první vrstvu na stěny a podlahu koupelny. Důslednost se vyžaduje hlavně na spojích stěn a podlah, rozích i v blízkosti odtoků a výpustí a, samozřejmě, u dilatací. Právě realizaci těchto detailů je potřebné věnovat zvýšenou pozornost. Přechody mezi jednotlivými prvky (podlaha – stěna; stěna – dilatační spáry, podlahové vpusti) se musí zabezpečit speciálními gumově-textilními páskami. Páska se zapracuje do první vrstvy tekuté fólie. Následně se válečkem nanesou další dvě vrstvy hydroizolační stěrky. Jednotlivé vrstvy se musí nanášet kolmo na sebe, respektive svisle, kolmo, svisle. Aby izolace splňovala svou funkci, měla by se nanést ve vrstvě silné minimálně jeden milimetr. Tím se zabezpečí ochrana interiéru proti vlhkosti i stékající vodě.

Lepení obkladu a dlažby

Přibližně po dvaceti čtyřech hodinách můžeme na hydroizolaci lepit dlažbu a obklad. Doporučuje se, aby se použila lepidla od téhož výrobce, který dodal hydroizolaci. Tím se zaručí kompatibilnost systému. Lepicí tmely musí odpovídat alespoň třídě C2TE, kterou určila evropská norma EN12004. Bližší specifikace lepidla závisí na druhu a formátu obkladu. Přírodní kámen si vyžaduje rychloschnoucí lepidlo, které vyschne po dvou hodinách, zatímco běžné do dvaceti čtyř hodin. Po jeho vyschnutí lze spárovat.

foto: Ravak

Sklo a zrcadlové plochy jsou velmi vhodné do malých koupelen. Nejvýrazněji působí optické zvětšení při použití zrcadel. foto: Ravak

Kde se dá ušetřit

Čas, množství stresu a v neposlední řadě i finance ušetříte, když se hned na začátku zařizování koupelny obrátíte na firmu, která se o ni kompletně postará. Součástí smlouvy by měl být i podrobný rozpočet, který zkušená společnost striktně dodrží. Pokud to není vaším vysloveným přáním a snažíte se co nejvíce ušetřit, vyhněte se nejnovějším módním (a cenovým) výstřelkům. Vybírejte si produkty od renomovaných výrobců, u nichž se na jejich kvalitu můžete spolehnout. Většina z nich nabízí i cenově dostupné produkty.

Většinu moderních výrobků koupelnového zařízení zvládne nainstalovat každý. Důkladně si však přečtěte návod.

Na tomto nešetřete

Vyhněte se různým akciovým produktům ze supermarketů. Působí levně a navíc vás takováto koupě může vyjít draho, protože životnost i funkčnost takovýchto výrobků bývá omezená. Určitě se nevyplatí šetřit na kvalitě materiálů. Ačkoli se na první pohled může zdát, že prodejce nabízí kvalitní produkt jako od renomovaného výrobce, rozdíl je skryt uvnitř výrobku. Příkladem může být akrylát. Existují dva druhy – extrudovaný a litý. Chemicky se sice jedná o stejné materiály, jejich rozdílný způsob výroby však způsobuje zásadní rozdíly v užitkových vlastnostech této hmoty. Extrudovaný akrylát se vyrábí tažením, takže jeho vlastnosti jsou zachovány jen v jednom směru. Na druhé straně se litý akrylát lije do připravených forem a deska si tak zachovává své fyzikální vlastnosti ve všech směrech. Litý akrylát je tedy výrazně kvalitnější. Jeho použití je zárukou toho, že si výrobek dlouhodobě zachovává požadovaný tvar, nekřiví se a nepraská. I proto je litý akrylát dražší než extrudovaný.

foto: Ravak

foto: Ravak

Co zvládnete svépomocně

S troškou snahy si vhodné zařízení do koupelny vyberete i sami. V koupelnovém studiu vám rádi poradí a zpravidla poskytnou i 3D nákres koupelny. Většinu moderních výrobků koupelnového zařízení zvládne nainstalovat každý – ať jde o montáž sprchových koutů, nábytku, umyvadel nebo vodovodních baterií. Nezapomeňte si však pořádně přečíst návod, aby montáž neproběhla v rozporu s usměrněními výrobce. Právě neodborná svépomocná montáž je totiž nejčastější chybou a příčinou reklamací. Při instalaci sprchových koutů se ještě stále můžete setkat s případy, kdy je kout zasilikonovaný z vnitřní i z vnější strany. S instalací akrylátových van jsou zase spjaty chyby, které vyplývají z navyklých postupů montáže smaltových van, jakou je například pevné zazdění vany. Mezi horní plochou obkladu a okrajem vany však musí vždy zůstat spára alespoň 2 až 3 mm, která se po skončení montáže zatmelí. Vana musí mít možnost snadno pružit – její nosnou částí je totiž zesílené dno, na které se upevňují nastavitelné nožičky.

Co přenechat odborníkům

Odborníkům byste však určitě měli přenechat instalaci předmětů vyžadujících manipulaci s elektřinou, jako je například montáž hydromasážních systémů a jejich následné uvedení do provozu.

TEXT ING. ARCH. JANA MACINSKÁ, ING. ARCH. ERIKA VODIČKOVÁ, PHD., NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE KATARÍNA MAKÚCHOVÁ, RAVAK
FOTO RAVAK, THINKSTOCK.CZ
ZDROJ JAK POSTAVIT DŮM DO 2 000 000 Kč, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Koupelny
Tagy: hydroizolace Hydroizolace koupelny koupelna koupelna s WC obklady osvetleni sprcha Sprchové zástěny Sprchový kout s vanou toaleta vana
Sdílejte článek

Diskuze

  • Mně nejvíc baví na koupelně doplňky, ty se dají i obměňovat podle nálady a ročního období. Mám ráda sladěné nádoby, ručníky i houbičky na mytí, třeba v sjednocené barevně. A pak různé kosmetické vychytávky, pro holky veselé zvířátkové houbičky, pro sebe třeba peelingovou houbičku, tu doporučuji od Calypso.

    Silva