Foto: Spa studio

Jak vybrat vířivku pro interiér

09. 10. 2014
Diskuze (1)
Sdílet

Jednou z prvních překážek, na kterou lidé, pomýšlející na koupi vířivé vany narazí, je prostor. V povědomí totiž přetrvává názor, že vířivá vana je výsadou zahrad, venkovních teras a luxusních domů. Jenže to už dávno není pravda. Dokážeme vám, že své místo najde klidně i v běžném českém bytě.

Voda − živel, který pomáhá odjakživa

Dnešní životní tempo je neodmyslitelně spojené se všudypřítomným spěchem a hlavně stresem. Čas na nás tlačí v práci i osobním životě. Máme ho málo na rodinu, natož pak na sebe. Jenže právě zanedbávání odpočinku vede k dlouhodobé nepohodě, nebo dokonce ke zdravotním problémům. Stres je proto třeba, ideálně každý den, účinně odbourávat. Hydroterapie − tedy relaxace a léčba pomocí vody − patří k těm nejstarším způsobům, jak načerpat psychické i fyzické síly. Vodní proud, tlak a teplota dokážou nejen uklidnit mysl, ale blahodárně působí i na krevní oběh a činnost srdce, ulevují od bolesti, rozvolňují namožené svaly, podporují dobrý spánek. I to je důvod, proč jsou stále oblíbenější vířivé a hydroterapeutické vany.

Foto: Jacuzzi/Albixon

Foto: Jacuzzi/Albixon

Vířivka a byt − jde to dohromady?

Vířivé vany určené pro využití v interiéru musí mít několik specifik. V první řadě, to se týká hlavně bytů, je třeba pracovat modely s odpovídajícím plošným zatížením – to by nemělo přesáhnout 500 kg na m². Rozměry by pak měly být kompaktní, ale zároveň uživatele v nejmenším neomezovat. Vířivá vana dlouhá do 2 metrů a široká do 1,5 metru by měla poskytnout dostatečný komfort pro dva a někdy dokonce tři uživatele.

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

Foto: Jacuzzi/Albixon

Foto: Jacuzzi/Albixon

Hledání vhodného místa

Míst, kam takovou vanu umístit, je několik. Majitelé bytů s balkony nebo lodžiemi mají hledání vhodného prostoru ulehčené. Vířivá vana může najít své místo právě tam. Stejně tak lze využít například střešní terasy. Vaně totiž povětrnostní podmínky nijak nevadí – celoroční provoz je zajištěn i v době studené české zimy. Ostatní musí trochu improvizovat. Pokud budete na vanu myslet už při tvorbě projektu novostavby nebo třeba rekonstrukce bytového jádra, lze ji vhodně zakomponovat do koupelny. V ostatních případech je možné pomýšlet třeba na umístění do haly, problém samozřejmě není ani některý z pokojů, například ložnice. Vana totiž nepotřebuje stálý přívod vody a vystačí si s napájením z běžné 220 V zásuvky.

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

Na co se zaměřit?

I malá vana musí zajistit maximální komfort pro všechny své uživatele. I při kompaktních rozměrech by měla nabídnout alespoň jedno lehátko pro celkovou masáž všech svalových skupin. Sledujte i vybavenost jednotlivých masážních pozic − zde není třeba dělat kompromisy, všechny pozice by měly být náležitě osazeny dostatečným počtem trysek. Samozřejmostí je pak vybavení kvalitními technologiemi. Právě u bytových vířivek je důležitá stoprocentní spolehlivost − ve vnitřním prostoru je třeba zcela eliminovat riziko úniku vody.

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

10 věcí, které byste neměli opomenout při nákupu vířivky

10 nejdůležitějších bodů, na které nesmíte zapomenout při výběru vířivky do interiéru, shrnuje Jan Mikisek ze společnosti Spa Studio, které dováží a instaluje vířivky i bazény Swim Spa zákazníkům v Česku a na Slovensku.

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

Foto: Canadian Spa/Spa Studio

1. Vybírejte chytře, rozhodně ne podle nejnižší ceny. Dá se dokonce říci, že levná vířivka je znamením nekvalitního výrobku, který šetří na kvalitě provedení. Taková vana bohužel může ohrozit váš majetek a někdy dokonce i život.

2. Sepište své požadavky. Je dobré vědět, jak často a kolik lidí bude vanu používat. Máte-li zdravotní problémy, uveďte je také. Dobrý prodejce podle toho dokáže vybrat model vám na míru, případně zajistit úpravu (třeba změnit dispozice trysek) u již hotového modelu.

3. Vyfoťte si prostor, kam bude vana instalována. Dobrý prodejce spolu s týmem techniků vyhodnotí jeho vhodnost a případně navrhne dílčí úpravy. Spolu s architektem pak dokáže vytvořit vizualizaci uvažovaného řešení, abyste si lépe představili, jak bude instalovaná vířivka vypadat.

4. Všímejte si konstrukce vany. Aby byla vana bezpečná, dlouho vydržela a nebyla drahá na provoz, musí splňovat několik základních podmínek. Musí být vybavena samonosnou ocelovou konstrukcí, izolací vnitřního prostoru (ne však pěnou, která zcela zamezuje přístup k technologiím!) a kvalitním materiálem skořepiny (standardem jsou například samočisticí materiály s antibakteriálním účinkem). Důležité je také obložení vany, které by mělo mít dobré izolační vlastnosti.

5. Kontrolujte vybavení vířivky včetně vnitřních technologií. Zjistěte, od jakých výrobců pochází a jaké splňují certifikace. Všimněte si funkcí řídící jednotky a řídícího panelu a nechte si od prodejce ukázat veškeré alternativy. Nevhodně zvolená technologie může výrazně omezit efektivitu vířivky a tím i vaši spokojenost.

Foto: Jacuzzi/Albixon

Foto: Jacuzzi/Albixon

6. Design přesně jak si přejete. Většina výrobců dokáže upravit vzhled vířivky tak, aby krásně zapadla do vašeho interiéru. Nechte si předvést portfolio materiálů a barev, které je možné využít, a zpracovat vizualizaci od bytového architekta.

7. Nevybírejte jen z katalogu. Dobrý prodejce vám předvede většinu modelů na živo, případně ukáže již realizované instalace. U dražších modelů nebo specifických řešení nebývá ani problém využít možnosti neformální návštěvy u některého ze spokojených zákazníků.

8. Špatný servis stojí jen nervy a peníze. Volte jen ty prodejce, kteří dokážou zajistit rychlou dostupnost svých servisních týmů, a to po celé České republice. Standardem bývá garance odstranění problému do 48 hodin od kontaktování servisního týmu.

9. Pozor na dopravu. Dopravit vířivou vanu nebo Swim Spa na místo instalace není jen tak. Občas je potřeba využít těžké techniky, případně vrtulníku. Ověřte si předem, kolik bude instalace stát, ať nejste nemile překvapení astronomickou sumou!

10. Vyhledávejte záruky – jsou důležité. Vířivá vana by vám měla sloužit po několik desetiletí. Solidní výrobci proto dávají záruky násobně překračující zákonnou povinnost. Vyžadujte doživotní záruku na konstrukci vany a prodloužené záruky na technologie. Výrobce, který věří kvalitě svých výrobků, s nimi nebude mít problém.

Text: red
Zdroj: Spa Studio
Foto: archiv firem

Kategorie: Koupelny
Tagy: koupelna vana virivka
Sdílejte článek

Diskuze

  • Jak často měníte trysky ve své vířivce? a jak často je čistíte?

    Tanja