Minimalistická koupelna

09. 02. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Domov se stává domovem, když ho vnímáme jako samozřejmost. Chceme od něj, aby nás těšil pohled na prostor, který jsme si vybudovali pro sebe a své blízké. Měl by nám dát pocit bezpečí, chránit naše […]

Domov se stává domovem, když ho vnímáme jako samozřejmost. Chceme od něj, aby nás těšil pohled na prostor, který jsme si vybudovali pro sebe a své blízké. Měl by nám dát pocit bezpečí, chránit naše soukromí. Běh myšlenek a pocitů z nového dne se obvykle začíná odvíjet v koupelně. Teritoriu, které nás zná nejdůvěrněji a v němž jsme denně sami se sebou, se dostává stále více pozornosti. Nejedna koupelna stylem a vybavením nezaostává za zařízením interiéru ložnice či obývacího pokoje…

 

Nahlédli jsme do dvou bytů, které navzájem sousedí a v nichž se myslelo nejen na koupelnu pro domácí, ale i na toaletu u vstupu do bytu. Ta, vybavena záchodovou mísou a dnes už běžným umyvadlem, může být stanicí první pomoci při návratu domů a současně pohodlným řešením pro návštěvy, které díky samostatné toaletě nemusí vkročit do nejintimnější části bytu. Minimalismus se zde zabydlel s elegancí čistých linií a dokonalostí řemeslného vyhotovení detailů. Vyhranil se v geometrických tvarech sanitární keramiky, horizontálních liniích koupelnového nábytku, dokonale rozčlenil prostor na umývací zónu a část, kde se sedá k oné záležitosti. Design se maximálně podřídil funkčnosti. Technologie se skromně ukryly pod velkorozměrné obklady a dlažby. Držadla i věšáky si sjednotily tvar a materiál s koupelnovými bateriemi. Architektonický návrh potvrdil, že bílá patří ke koupelnovým stálicím. Svou čistotou a strohostí otevřela prostor, rozjasnila plochy stěn a zdůraznila tvarovou čistotu sanitární keramiky. 

To, že plocha bílého WC se zrcadlem je jen 1,50 × 1,55 m, se po otevření dveří zdá k neuvěření. Kombinace bílých lesklých povrchů, bílé sanitární keramiky a vodorovného pásu zrcadla na dvou sousedních stěnách udělala své. Místnost se opticky rozrostla a zakamuflovala i to, že se strop nad předsunutou záchodovou mísou musel snížit o prostor potřebný na osazení bojleru. Horní hrana záchodové mísy Duravit se ocitla ve výšce 45 cm a umyvadla Alape ve výšce 95 cm. Dláždilo se mramorem, obkládalo materiálem Ariostea s maximální šířkou spár 2 mm, v rozích a koutech se hrany obkladu přesně seřezávaly pod úhlem 45°. Spárovalo se tón v tónu s obkladem. Hranaté chromované doplňky a baterie Dornbracht si zachovaly geometrický tvar, jejž diktovaly umyvadlo a záchodová mísa. (Půdorys B) Mezi umyvadlem a WC se dozdila polopříčka tak, aby se zóna okolo umyvadla funkčně i vzhledově oddělila od WC. Tvar umyvadla a koupelnového nábytku navazuje na zařízení ložnice. (Půdorys C) „Její obytná koupelna“ – tak navrhovali ve studiu prostor, který přímo navazuje na ložnici v klasickém stylu v poschodí mezonetového bytu. Apartmánová koupelna má ve výbavě umyvadlo, tmavý dýhovaný nábytek a hydromasážní vanu s dálkovým ovládáním značky Villeroy & Boch. Záchodová mísa Geberit kromě klasické role plní i funkci bidetu. Lesklý bílý obklad a matná černá dlažba značky Ariostea byly ukládány ve formátu 90 × 45 cm s maximální šířkou spár 2 mm. (Půdorys C)

 

Minimalismus má své pevné postavení v interiérové tvorbě díky tvarové čistotě, i když svou zdánlivou nenáročností provokuje. Díky své přímočarosti a jednoduchosti je totiž snadno čitelný. Působivým se stane jen tehdy, když se každému detailu (při rozmisťování zařizovacích předmětů, rozvržení i realizaci obkladů a dlažeb, ukončení ploch v rozích a koutech) věnuje profesionální pozornost a zručnost zkušeného řemeslníka. Cílem minimalistů se stalo zhmotnění čistoty, harmonie a spirituality v prostoru. Minimalismus se nechá rozmazlovat vzácnými druhy dřevin, leštěným kamenem, chromovaným kovem, tvrzeným sklem, eloxovaným hliníkem, kvalitními velkorozměrnými obklady a dlažbami s perfektní konečnou úpravou.WC pro hosty u vstupu a větší část bytu se sice nesou v minimalistickém duchu, ale pro ložnici a koupelnu si majitelka vybrala konzervativnější ladění. Mělo poskytnout co největší komfort a současně uvolnit část prostoru pro praní a sušení prádla.K návrhu zařízení koupelny kromě toaletního stolku patří i otočný věšák-zrcadlo a taburet, které zatím čekají, zda se pro ně majitelka rozhodne. Jisté však je, že technická část koupelny s pračkou a sušičkou se dostane za zasklenou posuvnou stěnu. (foto: Villeroy & Boch)


TEXT: Marína Ungerová
FOTO: Dano Veselský
, Villeroy & Boch

Kategorie: Koupelny
Tagy: design interier koupelna koupelnový nábytek
Sdílejte článek

Diskuze