Minimalistická koupelna

Reklama

Domov se stává domovem, když ho vnímáme jako samozřejmost. Chceme od něj, aby nás těšil pohled na prostor, který jsme si vybudovali pro sebe a své blízké. Měl by nám dát pocit bezpečí, chránit naše soukromí. Běh myšlenek a pocitů z nového dne se obvykle začíná odvíjet v koupelně. Teritoriu, které nás zná nejdůvěrněji a v němž jsme denně sami se sebou, se dostává stále více pozornosti. Nejedna koupelna stylem a vybavením nezaostává za zařízením interiéru ložnice či obývacího pokoje…

 

Nahlédli jsme do dvou bytů, které navzájem sousedí a v nichž se myslelo nejen na koupelnu pro domácí, ale i na toaletu u vstupu do bytu. Ta, vybavena záchodovou mísou a dnes už běžným umyvadlem, může být stanicí první pomoci při návratu domů a současně pohodlným řešením pro návštěvy, které díky samostatné toaletě nemusí vkročit do nejintimnější části bytu. Minimalismus se zde zabydlel s elegancí čistých linií a dokonalostí řemeslného vyhotovení detailů. Vyhranil se v geometrických tvarech sanitární keramiky, horizontálních liniích koupelnového nábytku, dokonale rozčlenil prostor na umývací zónu a část, kde se sedá k oné záležitosti. Design se maximálně podřídil funkčnosti. Technologie se skromně ukryly pod velkorozměrné obklady a dlažby. Držadla i věšáky si sjednotily tvar a materiál s koupelnovými bateriemi. Architektonický návrh potvrdil, že bílá patří ke koupelnovým stálicím. Svou čistotou a strohostí otevřela prostor, rozjasnila plochy stěn a zdůraznila tvarovou čistotu sanitární keramiky. 

To, že plocha bílého WC se zrcadlem je jen 1,50 × 1,55 m, se po otevření dveří zdá k neuvěření. Kombinace bílých lesklých povrchů, bílé sanitární keramiky a vodorovného pásu zrcadla na dvou sousedních stěnách udělala své. Místnost se opticky rozrostla a zakamuflovala i to, že se strop nad předsunutou záchodovou mísou musel snížit o prostor potřebný na osazení bojleru. Horní hrana záchodové mísy Duravit se ocitla ve výšce 45 cm a umyvadla Alape ve výšce 95 cm. Dláždilo se mramorem, obkládalo materiálem Ariostea s maximální šířkou spár 2 mm, v rozích a koutech se hrany obkladu přesně seřezávaly pod úhlem 45°. Spárovalo se tón v tónu s obkladem. Hranaté chromované doplňky a baterie Dornbracht si zachovaly geometrický tvar, jejž diktovaly umyvadlo a záchodová mísa. (Půdorys B) Mezi umyvadlem a WC se dozdila polopříčka tak, aby se zóna okolo umyvadla funkčně i vzhledově oddělila od WC. Tvar umyvadla a koupelnového nábytku navazuje na zařízení ložnice. (Půdorys C) „Její obytná koupelna“ – tak navrhovali ve studiu prostor, který přímo navazuje na ložnici v klasickém stylu v poschodí mezonetového bytu. Apartmánová koupelna má ve výbavě umyvadlo, tmavý dýhovaný nábytek a hydromasážní vanu s dálkovým ovládáním značky Villeroy & Boch. Záchodová mísa Geberit kromě klasické role plní i funkci bidetu. Lesklý bílý obklad a matná černá dlažba značky Ariostea byly ukládány ve formátu 90 × 45 cm s maximální šířkou spár 2 mm. (Půdorys C)

 

Minimalismus má své pevné postavení v interiérové tvorbě díky tvarové čistotě, i když svou zdánlivou nenáročností provokuje. Díky své přímočarosti a jednoduchosti je totiž snadno čitelný. Působivým se stane jen tehdy, když se každému detailu (při rozmisťování zařizovacích předmětů, rozvržení i realizaci obkladů a dlažeb, ukončení ploch v rozích a koutech) věnuje profesionální pozornost a zručnost zkušeného řemeslníka. Cílem minimalistů se stalo zhmotnění čistoty, harmonie a spirituality v prostoru. Minimalismus se nechá rozmazlovat vzácnými druhy dřevin, leštěným kamenem, chromovaným kovem, tvrzeným sklem, eloxovaným hliníkem, kvalitními velkorozměrnými obklady a dlažbami s perfektní konečnou úpravou.WC pro hosty u vstupu a větší část bytu se sice nesou v minimalistickém duchu, ale pro ložnici a koupelnu si majitelka vybrala konzervativnější ladění. Mělo poskytnout co největší komfort a současně uvolnit část prostoru pro praní a sušení prádla.K návrhu zařízení koupelny kromě toaletního stolku patří i otočný věšák-zrcadlo a taburet, které zatím čekají, zda se pro ně majitelka rozhodne. Jisté však je, že technická část koupelny s pračkou a sušičkou se dostane za zasklenou posuvnou stěnu. (foto: Villeroy & Boch)


TEXT: Marína Ungerová
FOTO: Dano Veselský
, Villeroy & Boch
{R1}

Reklama

Komentovat