O koupelně, která se vybarvila

O koupelně, která se vybarvila

07. 09. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Jana a Igor mají šikovné ruce a hlavy plné nápadů, proto se není proč divit, že v jejich společném domově ve starém rodinném domku je každou chvíli něco nového. Vzhled jejich malé relaxační zóny, kterou […]

Jana a Igor mají šikovné ruce a hlavy plné nápadů, proto se není proč divit, že v jejich společném domově ve starém rodinném domku je každou chvíli něco nového. Vzhled jejich malé relaxační zóny, kterou si vytvořili v ložnici, jim už déle nevyhovoval, a tak jí naplánovali rekonstrukci.

 

Co potřebovali

 • mozaikový obklad
 • stavební lepidlo na mozaiku
 • spárovací hmotu
 • vědro
 • menší zednickou lžíci
 • hadr a houbičku
 • voděodolnou laminátovou podlahu
 • voděodolné lepidlo na lepení laminátové podlahy a rohových lišt
 • přímočarou pilu
 • aku šroubovák
 • rohové lišty a šrouby
 • barvu a barevné pigmenty na stěny
 • štětce

Jana a Igor se rozhodli vyměnit původní červeno-oranžovou kombinaci jejich „ložnicokoupelny“ za uklidňující tóny hnědé a okrové. Zásadní barevná změna tedy čekala stěny, podlahu, obklad kolem vany i všechny doplňky.

Spojení koupelny s ložnicí v jedinou místnost patří k nápadům, které poměrně často vídáme na stránkách časopisů, v naší realitě se s ním však příliš nesetkáme. Něco jiného je totiž fotografie naaranžovaná pro firmu, která prodává stylové zařízení, a něco jiného každodenní život. Jestli však takovéto spojení vyhovuje vašemu způsobu života, neváhejte – Jana a Igor ho upřímně doporučují. „Možná to u nás ještě není úplně běžné řešení, ale my se tu cítíme opravdu příjemně a naše „ložnicokoupelna“ nám perfektně slouží. Ušetřili jsme tím hromadu místa a máme velkou ložnici a přímo obrovskou koupelnu. I když, po pravdě, byla to trochu i touha vytvořit si doma něco originálního, která nás k tomuto řešení přivedla,“ přiznává s úsměvem Jana. „Ale určitě nelitujeme,“ dodává jedním dechem.

Jana a Igor si na vlastní kůži i na vlastních stěnách odzkoušeli, že ložnici nehrozí od vany žádné nebezpečí. Protože místnost je dostatečně velká, má vlastní okno a stěny, které mohou dýchat (cihlové s vápennými omítkami), v ložnici se nedrží pára ani neplesniví rohy. „Když pravidelně větráte, žádné problémy nehrozí ani u takto méně obvyklého řešení,“ dosvědčuje Jana.

Téměř celá rekonstrukce byla vlastně improvizací, každá dokončená etapa inspirovala mladý pár k novým nápadům. Tmavějším ornamentem nad postelí Jana barevně propojila tuto část pokoje s ostatními.

Jak postupovali při práci

 1. Odstranili původní obklad z vrchní části vany i s podkladem.
 2. Přesnými tvárnicemi nanovo obezdili vanu.
 3. Na původní obklad na stěně za vanou a na vnější oblouk vany nanesli jemnou vrstvu hustěji zadělaného stavebního lepidla, aby získali vhodný podklad pod mozaiku.
 4. Na takto upravený podklad nalepili mozaiku…
 5. … a po zaschnutí lepidla ji vyspárovali.
 6. Když spárovací hmota mírně zaschla, mozaiku utřeli vlhkou houbičkou. Po úplném zaschnutí spár ji suchým hadrem ještě dočistili.
 7. Obložit schůdek u vany bylo ze všeho nejtěžší. Postupně k sobě přikládali pásy voděodolné laminátové podlahy a ořezávali je přímočarou pilou do oblouku.
 8. Na schod nanesli voděodolné lepidlo (Jana a Igor mají odzkoušený Makroflex profi Montage MF901) a postupně na něj ukládali kousky laminátové podlahy.
 9. Na závěr podlahu pořádně přitlačili ke schodu a na několik hodin zatížili. Drobné nerovnosti oblouku nakonec ještě zarovnali přímočarou pilou.
 10. Na roh připevnili pružnou rohovou lištu…
 11. … a svislou plochu schůdku natřeli stavebním lepidlem.
 12. Postupně na ni nalepili mozaiku.
 13. Mozaiku na schodu vyspárovali stejně jako na dalších plochách a okraj ukončili parketovou lištou.
 14. Mezeru mezi schodem a vanou vyplnili parketovým tmelem, který mokrým prstem vtlačili do spáry a zahladili.
 15. Odřízli rohové lišty a přilepili je na okraje laminátové podlahy, kterou chtěli obložit stěny a odkládací plochu u vany.
 16. Voděodolné lepidlo na parkety nanesli na stěny a plochy kolem vany…
 17. … a nalepili na ně připravenou laminátovou podlahu.
 18. Stejnou mozaiku, jako mají kolem vany, použili také na stěnách nad krbem, okolí potom vymalovali tmavohnědě.
 19. Stěny kolem vany namalovali okrovou barvou a v rohu nad vanou je ještě ozvláštnili proužkem mozaiky.
 20. Na stěnu nad postelí Jana vymalovala hnědou barvou něžný ornament.

NÁVRH a REALIZACE: Jana Ardanová a Igor Mozolák
TEXT a FOTO: Jana Ardanová
ZDROJ: HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: koupelna
Sdílejte článek

Diskuze