Zdroj: Radaway

Plánujete rekonstrukci koupelny? Přečtěte si důležité rady, na které je třeba myslet při jejím navrhování

23. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Ať už rekonstruujete, nebo stavíte, prostor koupelny, její vybavení i design je třeba si důkladně naplánovat. Spíš než trendy se řiďte osobními preferencemi, životním stylem a prostorovými možnostmi. Jen správně navržená a zrealizovaná koupelna vám vydrží sloužit desítky let a zároveň vás neomrzí.

Vana nebo sprchový kout?

Otázka, která vás při plánování koupelny s velkou pravděpodobností napadne jako první, zní: „Vana, či sprchový kout?“ Zatímco pro někoho může být toto rozhodnutí poměrně tvrdým oříškem, jiný nad ním vůbec nemusí dlouho přemýšlet.

Vana hraje prim zejména u požitkářů, kteří se po náročném dnu rádi oddají odpočinku v bublinkách, ale při koupání ji určitě ocení i rodiny s malými dětmi. Ty se zase mohou ve vaně s napuštěnou vodou do sytosti vyblbnout.

Koupelna s vanou a se sprchovým koutem

Zdroj: JT Tran

Nosnou výhodou sprchového koutu je, že v mnoha koupelnách ušetří opravdu cenné centimetry. Zpravidla se zkrátí i čas, který je člověk zvyklý trávit v koupelně, což zajisté mnozí uvítají, a v neposlední řadě se sníží i objem spotřebované vody.

Díky skutečně pohodlnému (bezbariérovému) přístupu ho ocení zejména starší lidé nebo ti se zdravotními problémy. Ve větších koupelnách je samozřejmě možné použít oboje současně.

Jestli plánujete dvě koupelny, do jedné můžete osadit vanu a do druhé instalovat sprchový kout. Alternativou, která spojuje obě možnosti, je vana se sprchovou zástěnou. Při rozhodování opravdu dobře zvažte nejen své osobní preference, ale i prostorové možnosti.

Umyvadlo

Co se týká umyvadel, jejich nabídka je opravdu široká. Najdete v ní vše od malých praktických umyvadélek na toaletu až po prostorná dvojumyvadla do společné koupelny. Zásada „čím větší, tím lepší“ nemusí platit vždy. Myslet je třeba i na pohodlí při používání či náročnost údržby. Oblé, hranaté, vysoké, nízké? Design je na každém z nás. Je však dobré sladit ho s celou koupelnou.

Přečtěte si také:
Koupelna uklizená jako od profesionála? S těmito jednoduchými kroky to zvládnete taky!

Při výběru vodovodní baterie si raději připlaťte za kvalitu. Srdcem baterie je kartuše, kde se míchá teplá a studená voda. Levnější modely s plastovou kartuší se rychle opotřebují (zadrhává se, přestane těsnit). Na ty kvalitnější (s keramickou kartuší) dávají výrobci často záruku i 5 či 7 let. Baterii si můžete umístit na stěnu, do umyvadla či vedle něho.

Umvyadlo pod kulatým zrcadlem

Zdroj: iStock

Výběr toalety

Další otázkou zůstává toaleta. Možná si rovnou řeknete, že odpověď je jasná – toaleta a koupelna mají představovat dvě samostatné místnosti. Výhodou samostatného WC je jeho neomezená dostupnost v případě, že se někdo právě v koupelně sprchuje či koupe, což samozřejmě platí i naopak. Jiný může argumentovat tím, že je to i hygieničtější volba – při splachování dochází k rozptylu kapek, které mohou skončit i na vašich hygienických potřebách.

Bidet

Zdroj: Villeroy Boch

Spojením obou prostor však může zejména v malých panelákových bytech vzniknout značně komfortnější koupelna – získaný prostor možná dovolí zajímavou změnu dispozice. Odborníci však tvrdí, že koupelny spojené s toaletou jsou vhodné maximálně do dvoupokojových bytů s menším počtem členů domácnosti.

V bytech se třemi a více místnostmi, kde se předpokládá více „domácích“, by už měly obě místnosti fungovat samostatně.

Žlutá vana

Zdroj: Walls and Floors

Koupelna s WC může být zároveň vhodnou alternativou v bytech, kde se už jedna samostatná toaleta nachází. Použití bidetu významně omezí šíření bakterií na toaletě, resp. v celé koupelně, pokud ji plánujete mít spojenou s toaletou. Mnohá WC sedadla s bidetem mají i funkci sušení teplým vzduchem, takže není vůbec třeba použít toaletní papír.

Vybrat si koupelnovou sérii jako celek je ideální na zařízení celé koupelny. Nechte si poradit od odborníků. Mnozí prodejci vám ochotně vypracují kompletní návrh a připraví vám i vizualizaci.

Přemýšlejte prakticky

Čištění koupelny vám usnadní dlažby a obklady velkých rozměrů, protože mají menší počet spár. Materiály vybírejte se speciální antibakteriální úpravou, případně toalety s tzv. rimfree technologií, díky které se v záhybech neusazují nečistoty.

Vana a umyvadlo

Zdroj: Tolko Interiors

Vše, co se dá, namontujte na stěnu, abyste mohli bez nejmenších problémů a překážek kdykoliv umýt podlahu, na které se usazuje nejvíce nečistot. Váš čas ušetří i sprchové kouty, které jsou v úrovni podlahy, a tedy nemusíte bojovat se špínou, jež se usazuje v rozích. Sprchové zástěny vybavené antiplakovou úpravou odpuzují vodu, takže na nich nezůstávají uschlé mapy vodního kamene.

Text: Katarína Paukeje
Foto: Archiv firem
Zdroj: časopis Home

Kategorie: Koupelny
Tagy: sprchové kouty toalety
Sdílejte článek

Diskuze