Posvíceno na koupelnu
Koupelna se z ústraní posunula až do samotného středu našich zájmů. Stala se z ní novodobá celebrita, kterou si hýčkáme a vymýšlíme pro ni vtipné i praktické doplňky, pořizujeme do ní designovou sanitu a balíme ji do těch nejexkluzivnějších obkladů. Aby však skutečně zazářila a stala se z ní opravdová stálice, v níž bude ráno narváno, je potřeba ji kromě atraktivního kabátku také dobře nasvítit.
Rozšafná krása a přízemní pravidla – zdá se, že to nejde příliš dohromady. Ale mělo by. Hlavně v koupelně. Nabídka na trhu je dnes mnohem širší, než jsme bývali zvyklí, a tak často popouštíme uzdu naší fantazie a nepříliš praktické dosahy našeho jednání nám unikají. Asi málokdo z nás by se chtěl líčit, upravovat nebo holit v úplné tmě, a přesto tyto aktivity v koupelně mnohdy vykonáváme při částečném zatmění. Víme také, že voda a elektřina nejdou zrovna dvakrát dohromady, tedy nepočítáme-li věhlasného elektrického úhoře. Přesto si spokojeně sušíme vlasy s fénem zapojeným do zásuvky v těsné blízkosti vany či umyvadla. Údajně existují i případy, kdy se jedincům po zásahu elektrickým proudem rozsvítilo. My vás však nebudeme pokoušet a raději vám doporučíme několik bezpečnostních zásad, díky nimž se všem případným nebezpečím hravě vyhnete.
Není nad přirozenost
Potkali jste na ulici dámu, která vypadá, jako kdyby jí malíř pokojů nevymaloval jen obývák, ale rovnou také celý obličej? Na vině nemusí být nutně ženin vkus, ale s klidem to může být zářivka v blízkosti zrcadla, která vydává nelichotivé světlo.
Vlastníte-li koupelnu s přístupem denního světla, můžete si gratulovat. Okno v koupelně je praktické nejen z hlediska odvětrávání přebytečné vlhkosti, ale také přivádí přirozené světlo zvenčí, což je ta nejoptimálnější složka, chceme-li se v zrcadle vidět v reálné podobě. Standardní rozměry koupelnového okna (40 × 40 cm) jsou v současnosti nahrazovány většími výplněmi, které přivádějí více světla. Moderní koupelnová okna se také přestala bát toho, že by jimi někdo mohl nahlížet i dovnitř, a tak si při koupelnových radovánkách zároveň užíváme příjemného výhledu. Stydlivky okna nejspíš opatří poloprůsvitnými závěsy či žaluziemi a roletami. Díky dennímu světlu se v koupelnách daří i rostlinám, takže si na své přijdou i milovníci flóry.
Do současných dispozic se vrací ložnice s vlastním hygienickým zázemím, což umožňuje koupelnu prosvětlit skrze přilehlou místnost. Nejčastěji se tak děje pásovým oknem ve vyšší úrovni, které vyhoví i lidem s velkými nároky na soukromí. Případně se jako výplň volí matové neprůhledné sklo či luxfery, které nechávají siluetu oddávající se vodním radovánkám pouze tušenou.
Přirozenosti se může vypomoci také světlovodem, který je tvořen zrcadlovým tubusem ukončeným skleněnou kupolí (například Lightway) či tabulí podobnou střešnímu oknu (například VELUX). Do interiéru pak zasahuje průhledná skleněná nebo plastová krytka, která svým designem v podstatě odpovídá nejběžnějším typům stropního osvětlení do koupelny. Na první pohled tak ani nepoznáte, že zde svítí světlovod. Rozdíl však rozhodně dříve či později poznají nejen vaše oči, ale také peněženka.
Jak na věc?
Svítivost v koupelně by se v závislosti na daných rozměrech měla pohybovat mezi 200 až 300 luxy. Základem příjemného pocitu je rovnoměrný a přirozený rozptyl světla. Záleží také na tom, do jakých obkladů jste svoji koupelnu oblékli. Co se týká odrazivosti světla, jednoznačně vedou lesklé a světlé povrchy, které jsou již několik sezón ve velké oblibě i u designérů. Abyste osvětlili tmavé obklady, budete si muset pořídit výkonnější zdroje, takže i za elektřinu zaplatíte o něco více. Nejpřirozenějšího prostředí dosáhnete použitím zdroje se světlem v teplé bílé barvě.
Zapomeňte na to, že v koupelně si vystačíte s jedním centrálním světlem. Ať bude jakkoliv výkonné, nedokáže plně osvětlit prostor u zrcadla. Do hry tak budete muset zapojit ještě minimálně jedno další svítidlo, které je vhodné umístit nad zrcadlo. Po vzoru středověkých loučí můžete zrcadlo orámovat po obou jeho stranách dvěma stejnými svítidly s nižším výkonem. Vaše oči vám určitě poděkují, a navíc dodáte vaší koupelně až slavnostní ráz. V případě malé koupelny lze od stropního svítidla upustit, ale od nasvícení zrcadla nikoliv.
A v čem že je vlastně nasvícení zrcadla tak výjimečné? Zaplaví vás jasným světlem z obou stran a na rozdíl od centrálního osvětlení se vyhnete stínům na tváři. Pozor si však musíte dát na to, aby vás neoslňovalo či se neodráželo od zrcadla, a nevytvářelo tak oslepující efekty. Výrazným pomocníkem je opálové sklo, které sklo rozptyluje rovnoměrně a bez nežádoucího oslnění. Na trhu se také objevují zrcadla se zapuštěnou osvětlovací lištou.
Buďte zásadoví
Nejdůležitějším požadavkem při realizaci osvětlení v koupelně však zůstává bezpečnost. Základním pravidlem je, že se v půdorysu vany nebo sprchového koutu nesmí vyskytovat žádná zásuvka. Svítidla a zásuvky určené speciálně do vlhkých prostorů se umísťují v minimální vzdálenosti 60 cm od vany nebo sprchy. Stejně tak by se svítidlo těsně vedle nich mělo nacházet více než 2,25 m nad podlahou. Nad umyvadlem by pak mělo být ve výšce minimálně 180 cm a rozhodně ne níže než 40 cm nad horním okrajem umyvadla.
Samozřejmostí je používání pouze toho typu svítidel, která jsou chráněna před stříkající a tekoucí vodou a celkově odolávají vlhkosti a páře. Tyto lampy jsou označeny stupněm ochrany, takzvaným IP. Jestliže svítidla nejsou označena ve formě IP XX, kde X jsou dvě číslice, jejich využití v koupelně se nedoporučuje. První číslice za IP označuje stupeň krytí před dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá ochranu proti vodě. Názorný obrázek s rozdělením jednotlivých zón a k nim příslušejícím svítidlům s označením IP si můžete prohlédnout na této straně.
Doporučuje se rovněž pojistit elektrický obvod proudovým chráničem, který jej odpojí ve chvíli, kdy část přicházejícího proudu odtéká mimo něj. Zabráníte tak například neštěstí způsobenému náhodným pádem zapnutého elektrického spotřebiče do vany plné vody.
Vedlejší efekty
Náladové osvětlení není pro zrak zásadní, zato však může mít výrazně povzbudivé účinky na lidskou psychiku. Přisvícením esteticky vydařených zákoutí rádi upozorňujeme na místa, na která jsme jaksepatří pyšní. Tam, kde nezbyly nápady nebo došly peníze, si naopak obvykle trochu přitemníme. Jestliže je koupelna dispozičně zajímavá, lze tyto její kvality vyzdvihnout vhodným typem osvětlení. Nika, výklenek nebo i obyčejná police – to vše si také určitě zaslouží zazářit na koupelnové scéně. Firmy (například RAVAK nebo Villeroy & Boch) rovněž nabízejí různé stmívače s dálkovým ovládáním, se kterými vykouzlíte romantickou atmosféru přímo z vany a ještě k tomu bezpečně.
Na loňském veletrhu v Milánu předvedla domácí značka Rapsel kolekci sanitární keramiky Vision, jejíž povrch byl neuvěřitelně hladký, což kontrastovalo s mramorovaným vzorem připomínajícím zmačkaný dopisní papír. Dekorem navíc prostupovalo světlo, které oválné umyvadlo korunovalo na živoucí a tepající srdce místnosti zvané koupelna. Duravit se ve své nové řadě Inipi věnované saunám zase zaměřil na barevné náladové osvětlení, které ještě více umocňuje relaxační atmosféru v tomto zařízení.
Důkazem, že návrháři považují světlo v koupelně za opravdu zásadní, jsou atraktivní solitérní svítidla určená přímo do vlhkého prostředí. Ani v Milánu si však návrháři a architekti neodpustili parádičku v podobě opulentních lamp či lustrů, které s chutí umísťovali v dosahu mokrých zón. To, že si chtějí hrát, dokázali také provokativními odstíny keramiky a sanity, díky nimž se světlo odráží jinak, než jsme zvyklí. Nepředkládali zhoubnou vizi, že černé umyvadlo koupelnu prosvětlí a rozsvítí, ale vystavili ho právě proto, aby si na něm vyzkoušeli nové pojetí odvěkého souboje světla a stínu. Budiž jim však k dobru, že kromě těchto několika kousků se opravdu drželi zadání, kterým byla světlá a oku lahodící koupelna.
TEXT: Zuzana Hošková
FOTO: archiv firem
ZDROJ: HOME