Šest praktických rad pro dokonale funkční koupelnu

01. 06. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Pěkné obrázky koupelen v katalozích jsou jen pěkné obrázky – realita je většinou trošku jiná. Aby se vám podařilo vytvořit perfektní místo na osvěžení těla i duše, na uvolnění a hýčkání, je důležité, abyste akceptovali vaši konkrétní situaci a vpustili do svého snění i praktické nápady a řešení. Týká se to hlavně menších koupelen. A abyste zvýšili komfort užívání, hodí se nějaká ta praktická rada možná i v té královsky velké koupelně.

Rada č. 1: Rozhodněte se
Do koupelny, která svými rozměry připomíná obývací pokoj, si klidně nastěhujte všechno, co chcete (dávejte však pozor, abyste to nepřehnali, protože velká bublina snadno praskne), ale v malé se rozhodněte, co tam bezpodmínečně potřebujete a co je jen rozmar.
Vytvořit malou koupelnu tak, aby byla funkční, praktická a ještě i pěkná, je náročný úkol. Nezapomeňte, že kromě prostoru na umístění sanitární keramiky a zařizovacích předmětů potřebujete i dostatek prostoru pro pohyb kolem nich. Především se rozhodněte, jestli chcete sprchu nebo vanu. Obě mají své přednosti i nedostatky, je jen na vás, čemu dáte přednost. Sprchový kout je prostorově méně náročný, ale v nabídce koupelnových studií jsou dnes i vany, které nezaberou větší prostor. Pokud se nechcete ani v malé koupelně vzdát požitku z voňavé koupele a zároveň svěží ranní sprchy, jsou praktickým řešením sprchové zástěny na vaně a také tvarově přizpůsobená vana, která má v části, kde je umístěná sprchová baterie, tvar sprchového koutu.
V malé koupelně je důležité určit si priority zcela egoisticky a hlavně se rozhodnout, jestli dáte přednost každodenní teplé koupeli, či svěží sprše. Ať se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte, že největší manipulační prostor potřebujete kolem umyvadla. Praktické je umístit ho přímo proti dveřím. Praktickým typem do malých koupelen je vana i se sezením, která poskytuje stejný komfort jak při koupání jako velká rohová vana, tak při sprchování, ale má přijatelné vnější rozměry, které neuberou na komfortu při pohybu v malé koupelně. Máte-li skutečně malou koupelnu, například v panelovém domě v prostoru původního jádra a nemůžete ji zvětšit ani o centimetr, zaměřte se při výběru zařízení na kolekce k tomu speciálně určené. Dnes jsou na trhu skutečně pěkné a hlavně promyšlené zařizovací předměty, které poskytnou stejný komfort jako ve velké koupelně aniž by zabraly celou místnost.
Rada č. 2: Akceptujte prostor koupelny
Zvolte adekvátní velikost a tvar sanitární keramiky či zařizovacích předmětů k prostorovým možnostem koupelny.
Dvojumyvadlo je praktickým řešením do menších koupelen pro vícečlennou domácnost.
Nejvíce místa potřebujete před umyvadlem, proto je nutné zvážit jeho tvar a velikost.
Nemusíte hned sahat po levných výrobcích. Už i renomované značky vyrábějí speciální série menších umyvadel či toalet, některé dokonce navrhují speciální tvary sanitární keramiky pro komplikovanější prostory, například pro úzké průchody a podobně.
Důležité jsou také dostatečně velké odkládací plochy v blízkosti umyvadla, především pokud jste zvyklí mít hygienické potřeby neustále nablízku. Praktický je i široký okraj umyvadla.
V některých rodinách jsou při ranním shonu dvě umyvadla nevyhnutelností. Nemáte-li příliš místa na umístění dvou umyvadel, zvolte praktičtější dvojumyvadlo, které poskytne stejný komfort s menšími prostorovými nároky. Získáte i dostatečné odkládací plochy kolem něj.
Všechno, co u umyvadla potřebujete mít na dosah ruky, můžete ukrýt do zásuvek pod umyvadlem. Praktické je rohové umyvadlo. Natočením se dosáhne pohodlného přístupu a většího prostoru při mytí rukou a získá se odkládací plocha v rohu umyvadla. Široký okraj umyvadla je možné využít jako odkládací plochu. Pro vytvoření odkládacích prostorů a zabudovaných skříněk využijte také všechny výklenky a niky.
Rada č. 3:Zachovejte si chladnou hlavu a zdravý rozum
Nepodléhejte módním trendům za každou cenu – vždy je nutné zvážit konkrétní situaci.
Jedním z trendů je výška obkladu v koupelně, která často končí v jedenapůlmetrové úrovni. Souvisí to i s cenou obkladu. Ne vždy je to však vhodné, proto pokud máte koupelnu bez přímého větrání, je praktičtější zvolit obklad až po strop, bez ohledu na její velikost. Druhou možností je omítnout zůstávající neobloženou stěnu voděodolnou omítkou, která nebude absorbovat vlhkost. Omítnutá stěna bez obkladu má v málo větrané koupelně tendenci více přijímat vlhkost, a to může představovat pozdější problém s plísněmi. Nezapomeňte také, že populární velkoformátové obklady jsou určeny pro prostorově velkorysé koupelny. Pro ty menší si vyberte raději menší rozměr obkladů.
Vana ve tvaru písmene P a s rozměry 175 × 75 cm představuje nejen praktické, ale zároveň i elegantní řešení. Koupelna je místem častých úrazů hlavně při uklouznutí. Protiskluzová úprava dna vany nebo sprchového koutu by proto měla být samozřejmostí. Hlavně pokud koupelnu využívají starší a méně mobilní lidé. A samozřejmě děti.
Mít doma vířivku je často velkým snem, který je spojen s dokonalým relaxováním. Musíte však počítat s tím, že vířivka víří vodu a vytváří bublinky pomocí motoru, který je dost hlučný. Proto je důležité zvážit, zda vám to nebude překážet při relaxování. I sousedé v panelákových bytech, kde stěny o něco méně zvukově izolují, by vás mohli pořádně nenávidět.
Rada č. 4: Dokonalé detaily tvoří dokonalý celek
To jsou ty drobnosti, jež usnadňují každodenní činnosti v koupelně, která i po ranním shonu zůstává krásně uklizená, protože všechno má své pevně stanovené místo.
Každý člen rodiny potřebuje mít v koupelně svoje hygienické potřeby a všelijaké drobnosti. Bez poliček, háčků, držáků, skříněk či zásuvek by to v koupelně za krátkou dobu vypadalo jako v nepřehledném skladišti. Proto už při návrhu přemýšlejte o odkládacích plochách a prostorech, které ukryjí vše, co nepotřebujete mít na očích. Vyberte si ucelenou kolekci doplňků, jako jsou mýdelnička, kelímek, držáky na ručníky či toaletní papír, která sjednotí charakter koupelny. Hledejte také důmyslná řešení, která vám usnadní udržovat pořádek.
Taková maličkost, jakou je vytahovací hlavice umyvadlové baterie, vám usnadní možná méně populární, ale stejně důležitou činnost spojenou s koupelnou – údržbu. Ve sprchovém koutě přijde vhod sedátko, které zaručuje kromě zvýšeného komfortu i bezpečné sprchování. Nebudete už muset balancovat na jedné noze, když si chcete umýt tu druhou. Kolikrát se vám stalo, že jste při vysoušení vlasů shodili na zem fén a rozbil se vám jen proto, že jste ho neměli kam položit? To už se vám teď nestane.
Skříňka s roletovými dvířky nepotřebuje příliš manipulačního prostoru před sebou a může ukrývat i elektrické zásuvky, které tak budou chráněny před vodou. Koš na špinavé prádlo má také své opodstatnění v koupelně, hlavně tam, kde se nachází i pračka. Může být i součástí praktického koupelnového nábytku. Toto jsou přesně ty drobnosti, které vždy potěší. Když nezapomenete doplňovat obsah této skříňky, už se vám nestane, že nenajdete kapesník právě tehdy, když si kýchnete.
Praktický je i mechanizmus, který zpomaluje sklopení toaletní desky – po jemném postrčení dosedne na toaletní mísu zlehka sama. Rutinní sklápění desky tak bude tišší a pro děti bezpečnější. Technologie, která zjednodušuje údržbu a zaručuje vysokou hygienu duroplastových desek na sezení, má taktéž své přednosti. Tyto desky jsou obohaceny o antibakteriální a antimykotickou složku. Substance není jen povrchová, proniká celým materiálem a trvale zabraňuje rozmnožování baktérií. Jednoduché upínání sedátka umožňuje desku snadno vyjmout, opláchnout a nasadit zpět.
Rada č. 5: Pohrajte si s osvětlením
Zapomeňte na jednu centrální lampu nebo jen stropní osvětlení.
V koupelně, v níž chcete relaxovat, si dopřejte i příjemnou světelnou atmosféru vytvořenou pomocí umělého osvětlení, a pokud je to jen trochu možné, tak i pomocí přímého denního světla. Koupelna je ideálním místem pro vytvoření světelných efektů. V koupelnách umístěných v centru dispozice bytu, bez přímého denního světla, jsou zajímavým typem sklobetonové tvarovky, pomocí nichž vznikne plnohodnotná příčka, která však dovolí slunečním paprskům proniknout dále. Na trhu existuje i široká barevná škála těchto tvarovek, které vytvoří efektní barevnou atmosféru.
Sklobetonové tvarovky, které vpustí do koupelny denní světlo například z okna v ložnici, jsou praktickou alternativou zděné stěny. Kam s pračkou? Většinou do koupelny. A co když na ni nemáte dost místa? Dnes vám stačí jen 33 × 60 cm – to by se mohlo najít i v malé koupelně. Zajímavým typem jsou „sklobetonky“, které si můžete barevně sladit s interiérem koupelny. A navíc ušetříte za obklad.
Rada č. 6:Buďte puntičkáři během realizace
Nepodceňujte výběr realizační firmy – technická stránka vzniku nové krásné a praktické koupelny je možná důležitější než barva obkladu. Všechna radost z nové koupelny by vás velmi rychle přešla, kdybyste museli několikrát opravovat zatékající sprchu či umyvadlo.
Už při návrhu koupelny si rozmyslete, v jaké výšce jsou (jde-li o rekonstrukci) nebo budou vedeny rozvody vody, což je důležité hlavně pro volbu baterií. Pokud si zvolíte stojánkovou, přívod vody se posouvá níže, a pokud stěnovou (samozřejmě tu populární podomítkovou, kde vám ze stěny vychází jen samotný vývod vody a smíchávač je ukrytý ve stěně), je nutné počítat s prostorem na umístění smíchávací kartuše, a to buď zasekáním do stěny, nebo vytvořením předstěnové instalace ukryté za sádrokartonovou konstrukci. Ta potřebuje alespoň 10 až 15 cm tloušťky, což by mohl být u malých koupelen i problém. Důležitá je i výška odtoku pod umyvadlem, aby se vám nestalo, že se budete muset každé ráno sehnout, abyste se mohli umýt, protože umyvadlo budete mít nízko umístěné.
Samostatnou kapitolou je sprchový kout – sprchovací kabina představuje možná vyšší investiční náklady a není až tak designově dokonalá, ale možná představuje jednodušší řešení, které je v konečném důsledku výhodnější. Pokud se rozhodnete pro krásný sprchový kout s mělkou vaničkou nebo i bez ní a s bezrámovou zástěnou, musíte s tím počítat už v návrhu; je nutné se na to stavebně připravit. Osazení mělké sprchové vaničky vyžaduje přípravu speciálního odtoku pod ní. Důležité je dokonale zvládnout izolace a všechny detaily, kam by mohla proniknout voda. Tyto práce bych určitě svěřila odborné firmě, tady vskutku není nejmenší důvod k šetření. Velkým problémem u mělkých vaniček a sprchových koutů bez vaniček je pomalý odtok vody, a to vinou malého spádu vaničky a odtokové hadice pod ní. Na to je nutno myslet při výběru sprchové baterie, která by určitě měla být z takových, co šetří vodou, a to nejen z hlediska ekologie a snížené spotřeby vody, ale i proto, aby byl vyrovnaný poměr mezi přitékající a odtékající vodou. Mnozí se potom diví, proč mají neustále zacpaný odtok a záplavu při sprchování. Žádné pročišťování odtoku tu nepomůže.
Nezapomeňte na přístup k důležitým uzlům instalace – instalačním dvířkům; hlavně pod vanou a u záchodu.
Sprchovací kabina s integrovaným úložným prostorem, který ochrání před vodou i ručníky přímo v kabině. Praktický nápad, který vás zbaví vytírání podlahy v koupelně po každém sprchování. Bezrámová skleněná sprchová zástěna zastaví kapky vody, ale nezastaví pohledy, čímž opticky zvětší koupelnu. Abyste se mohli dlouho radovat z krásného sprchovacího koutu, dbejte na precizní řemeslnické práce při jeho realizaci.
TEXT : Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem a vydavatelství
Kategorie: Koupelny
Tagy: design koupelna rozmnožování Sprchové zástěny
Sdílejte článek

Diskuze