Naučte se správně nabrousit a naostřit vaše kuchyňské nože
Taky můžete vyskočit z kůže, když potřebujete dokonale nakrájet maso, a zrovna nemůžete najít žádný pořádně ostrý nůž? Kromě profesionálních brusíren si můžete pomoci sami. Víte o tom, že vždycky, když použijete nůž, se ostří ohne? Tupý nůž je nejen nefunkční, ale i nebezpečný. Jak si nabrousit a naostřit nože přímo v domácnosti?
Ostření není broušení
Před tím, než si osvětlíme správný postup při ostření nožů, musíme se seznámit s rozdílem mezi broušením a ostřením. Broušení nožů znamená vytvořit na čepeli nože nový okraj – obvykle se provádí dvakrát ročně, nebo v případě, že ostření ocílkou nestačí.
Chcete-li si udržet nože vždy v perfektním stavu, nutné je ostření jednou za týden dva, podle toho, jak často je používáte. Ostření udržuje čepel ostrou a vyhlazuje mikroskopické trhlinky, takže čepel vyrovnává. Mnohé pomůcky na broušení nožů mají obě funkce.
Jak brousit brusným kamenem
Dobrým způsobem broušení čepele je použití brusného kamene – obdélníkového bloku, který funguje téměř jako brusný papír. Když po něm posouváte nůž, vytváří se nové ostří. Většina brusných kamenů je navržena tak, že před každým použitím je třeba namočit je do vody – pro jistotu zkontrolujte pokyny výrobce. Pokud brusný kámen potřebuje předem namočit, ponořte ho do vody, dokud nebude úplně nasycený – poznáte to podle toho, že z něj přestanou vycházet bublinky.
Trvá to přibližně pět až deset minut. Potom vezměte kámen do ruky a držte nůž pod dvacetistupňovým úhlem proti brusnému kameni a několikrát jemně potáhněte každou stranu nože. Většina brusných kamenů má „hrubou brusnou stranu“ a „jemnou brusnou stranu“ – je-li nůž obzvlášť tupý, začněte hrubší stranou, potom proces zopakujte na jemné brusné straně. Nůž umyjte pod horkou vodou a utřete do sucha.
Jak brousit a ostřit bruskou na nože
Bruska na nože je rychlým řešením pro každý tupý nůž, dokáže vytvořit nové ostří (samozřejmě ne tak jako profesionální stroje). Následně čepel uhladíte funkcí jemného broušení. Brusky mají nastavitelný úhel broušení, přičemž stačí nůž vložit na určené místo a několikrát zatáhnout směrem k sobě. Je třeba však připomenout, že i když je toto řešení rychlé, není vhodné pro všechny nože. Při broušení luxusního japonského kuchařského nože raději zůstaňte u brusného kamene.
Jak udržovat ostří nože ocílkou
Používejte jednou týdně ocílku, aby ostří nože zůstalo dokonale rovné. Nebojte se, že byste při častém používání ocílky poškodili čepel – tento proces neopotřebuje nůž jako broušení. Ostření je vlastně broušení s tím, že se při něm nevytváří nová fazeta, ale obnovuje se původní a neodebírá se tak velké množství materiálu.
Ocílku nedržte ve vzruchu, ale svisle s hrotem položeným na pracovní ploše a rukojetí pevně uchopenou v jedné ruce. Přitlačte spodní část čepele (nejtlustší část) proti ocílce a pod úhlem patnácti až dvaceti stupňů pohybujte nožem směrem dolů a k sobě. Postupujte až ke špičce nože. Opakujte pohyb na druhé straně čepele.
Máte nože správně uloženy?
Když máte všechny nože ostré, nezapomeňte je uložit tak, aby se zbytečně neotupily. K tomuto účelu nejlépe slouží bloky na nože, zásuvkové doky nebo nástěnné lišty – bývají i magnetické.
Sabína Zavarská
Zdroj: epicurious.com
Foto: istock.com
Musím se smát. Už po několikáté zde byl návod jak brousit nůž. Tedy spíše jak s ocílkou. Nebudu vysvětlovat ale práce s ocílkou je jiná, než se tady píše. Ale na to musí každý přijít sám.
Brusné kameny opravdu nejsou pro každého. Jejich cena je značná. Nechme to raději zkušeným , nebo profesionálům .