Nejen vánoční pečení

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Umíte si představit Vánoce bez vonícího cukroví a bramborového salátu? Já ne. Pečení a vaření všelijakých dobrot prostě k Vánocům neodmyslitelně patří. Užitečnými pomocníky, kteří usnadní přípravu jídel a koláčů, jsou i dobrá elektrická trouba, […]

Umíte si představit Vánoce bez vonícího cukroví a bramborového salátu? Já ne. Pečení a vaření všelijakých dobrot prostě k Vánocům neodmyslitelně patří. Užitečnými pomocníky, kteří usnadní přípravu jídel a koláčů, jsou i dobrá elektrická trouba, výkonný šlehač a praktické pekáče, formy či nádoby. Možností je několik, stačí si jen správně vybrat. (A nepodceňujte ani pěkné formičky na vykrajování vánočního pečiva).

Keramická kruhová forma Gusto Rouge s vlnitým okrajem s průměrem 29 cm. Odolná vůči teplotám od -18 °C do +240 °C. Vhodná pro všechny typy kuchyňských trub včetně mikrovlnné, možnost vkládat do trouby přímo z mrazáku. Vhodná do myčky nádobí. Cena 349 Kč. Vyrábí Tescoma. Vykrajovací forma Delícia vykrojí najednou až 28 kousků. Vyjímatelná vložka pro snadné odstranění zbytků vykrojeného těsta. Vhodná na linecké i perníkové těsto. Z odolného plastu, vhodná do myčky nádobí. Cena 199 Kč. Vyrábí Tescoma.
Forma na koláč Drömmar se dvěma dny (objem 2,3 a 2,6 litru), zdobená srdíčky, nelepivá vrstva Teflon Prima. Cena 199 Kč. Prodává IKEA. Souprava plechových dóz s víčkem Snödriva – Santa Claus na vánoční pečivo. Cena 129 Kč / 3 ks. Prodává IKEA.
Pekáče Tefal Specialistes J1154852 a JO267052 s vnitřním nepřilnavým povrchem Tefal Expert Pro, s tvrdou keramickou bází (dlouhá trvanlivost). 100% hliník zajišťuje rovnoměrné šíření tepla. Vhodné do myčky nádobí. Cena 549 Kč a 399 Kč.
Zabudovatelná trouba Bosch HBA 34B520 s elegantním bílým designem. Pečení multifunkcí 3D Plus (8 druhů ohřevu). Samočištění EcoClean. Třída spotřeby energie A -20 %. Celoskleněná vnitřní strana dvířek, teplota od 50 do 270 °C. AutoPilot 10 (automatika pečení s 10 programy), elektronické hodiny s časovou předvolbou, hladké stěny trouby se závěsnými rošty – možnost dokoupení teleskopických výsuvů. Dětská pojistka, automatický rychloohřev. Cena 22 490 Kč. Parní multifunkční trouba Gorenje BOC 6322 AX s termosondou. Šest režimů pečení a vaření (vaření v páře, díky horkému vzduchu pečení koláčů, ohřívání jídla, rozmrazování, kynutí těsta). Jednoduché ovládání pomocí přehledného dotykového displeje. Objem 27 litrů. Nerezový interiér. Cena 39 990 Kč.
Vestavná multifunkční trouba Gorenje BO 7306 SX z řady Exclusive. Díky extra velké a dobře přístupné pečící ploše BigSpace o objemu 65 litrů s přehledem zvládnete vánoční přípravy oblíbeného cukroví. Home-made tvar trouby vychází z podoby kamenné pece. Přehledný čelní panel z nerezové oceli s ergonomickým tvarem knoflíků a rukojetí. Odnímatelné dveře pro snadnější údržbu, vnitřní prostor EcoClean smalt. Cena 20 990 Kč. Zabudovatelná trouba Bosch HBA 34B520 s elegantním bílým designem. Pečení multifunkcí 3D Plus (8 druhů ohřevu). Samočištění EcoClean. Třída spotřeby energie A -20 %. Celoskleněná vnitřní strana dvířek, teplota od 50 do 270 °C. AutoPilot 10 (automatika pečení s 10 programy), elektronické hodiny s časovou předvolbou, hladké stěny trouby se závěsnými rošty – možnost dokoupení teleskopických výsuvů. Dětská pojistka, automatický rychloohřev. Cena 22 490 Kč.Plech na muffiny Drömmar, cena 175 Kč. Papírové formičky Drömmar, cena 39 Kč / 65 ks. Prodává IKEA.


Papírové formičky Snödriva se zimním motivem do teploty 220 ˚C. Cena 69 Kč / 220 ks. Prodává IKEA.

 
Čeho si všímat při výběru trouby


Funkce, kterými spotřebič disponuje. Kvalitu připravovaných pokrmů totiž výrazně ovlivňují funkce, jejichž význam člověk ocení, až když je začne používat.
• Variabilita instalace. Na trhu jsou k dispozici sporáky se sklokeramickým nebo plynovým varným panelem, ale i samostatné varné panely a trouby, které jsou praktičtější. Z ergonomického hlediska je umístění trouby optimální ve výšce očí, abyste se k ní nemuseli shýbat. 
• Teplovzdušný ohřev je už dnes nevyhnutelností. Umožňuje péci na několika pekáčích současně. Ventilátor rozhání horký vzduch a zajišťuje rovnoměrnou teplotu v celém prostoru trouby, přičemž se ani u různých druhů jídel jednotlivé vůně nesmíchají. Je ideální i na sušení ovoce. Aktuální modely nabízejí kombinovaný ohřev (teplovzdušný + pára).
• Gril výrazně pomáhá při přípravě některých jídel. Proudící teplo rozdělované ventilátorem proniká každým pokrmem, zatímco grilovací prvek k tomu přidává křupavou kůrku. Pro náročnější je určen turbogril nebo otočný gril.
• Pizza funkce vytváří podmínky tradičních trub spalujících dřevo a dává pizze křupavý spodek a šťavnatý povrch.
• Funkce páry. Vaření v páře zachovává v potravinách vitamíny a minerály, umožňuje tepelnou úpravu bez použití tuku a s minimální ztrátou hmotnosti surovin. Díky jednotlivým funkcím se zkracuje doba přípravy jídel a zachovává se jejich výrazná chuť.  
• Zajímavým prvkem je teplotní sonda. Po jejím zapíchnutí do středu masa se nastaví teplota pečení a požadovaná teplota uvnitř masa. Výstražné znamení oznámí, že je maso upečené. Některé modely se i samy vypínají.
• Elektronické ovládání zabezpečuje snadnou obsluhu a přesné nastavení teploty s minimální odchylkou +/- 1 °C. Plynové trouby prakticky nedávají možnost nastavit si teplotu pečení. 
• Jednoduché čištění a údržba. Kritériím pro snadnou údržbu vyhovuje vnitřek trouby s hladkými stěnami, bez ostrých uhlů a dvířka bez drážek a šroubů, v nichž se udržuje špína. Čištění výrazně usnadňují i samočisticí funkce (pyrolýza, EcoClean…).
• Prosklená dvířka a osvětlení uvnitř trouby.
Jsou-li v domácnosti malé děti, trouba musí mít mechanickou pojistku proti otevírání a dvířka s minimálně trojitým sklem, které udržuje vnější teplotu bezpečnou proti popálení.•    Objem trouby není vždy rozhodující.
• Důležitější je pečení v několika úrovních současně – tzv. multifunkční trouby.
• Standardní výbava a komfort obsluhy.
• Teleskopické vodicí lišty umožňují úplné vysunutí pekáče. Automatický samovýsuv pekáčů spočívá v tom, že při otevření dvířek trouby se pekáč automaticky pomocí vodicích lišt sám vysune a vy můžete bez dotyku a zbytečné manipulace pokrm zkontrolovat či promíchat. 
• Gril či teplovzdušný ohřev patří mezi standardní výbavu téměř všech elektrických trub.
• Vaření v páře šetří čas, uchová v jídle větší množství vitamínů, umožňuje vaření bez tuku, zachovává lákavou podobu potravin, nehrozí připálení, můžete připravovat celé menu najednou. V klasické parní troubě umožňuje generátor páry vařit při teplotě 96 až 98 °C. Použít ji můžete i k rozmrazování.
• Kombinace elektrické trouby s mikrovlnkou je dobrým řešením pro ty, kdo chtějí ušetřit prostor. Trouba disponuje funkcemi běžné elektrické i mikrovlnné trouby. Většinou má několik programů na pečení, na ohřev prostřednictvím mikrovln a několik programů na kombinovaný ohřev.
• Pyrolýza zabezpečí jednoduché čištění trouby. To není důležité jen kvůli hygieně v kuchyni, nýbrž staráte se tak i o své zdraví (z připálených nečistot se při dalším pečení mohou uvolňovat karcinogenní látky). (Princip pyrolýzy je jednoduchý: stlačením jednoho tlačítka se spustí proces samočištění vnitřku trouby při extrémně vysoké teplotě (400–500 °C), který trvá zhruba dvě hodiny. Nemusíte dělat nic, jen na závěr setřít jemný popílek, který zůstane na dně a stěnách trouby.)
• Chladná dvířka – trojité nebo čtyřté sklo zabezpečí, že dvířka nejsou zvenčí na dotek horká.


TEXT: Jana Veselská
FOTO: archiv firem
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková

Kategorie: Kuchyně
Tagy: Elektro peceni šanta Sporák Trouba Vánoce
Sdílejte článek

Diskuze