Otevřená a elegantní

11. 07. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Kuchyň hned vedle vstupu do otevřeného přízemí rodinného domu. Do interiéru se vlévá světlo okny nad kuchyňskou linkou a jídelním stolem. Klidná atmosféra se pojí s elegancí a kuchyň s obývacím pokojem… Kuchyň hned vedle […]

Kuchyň hned vedle vstupu do otevřeného přízemí rodinného domu. Do interiéru se vlévá světlo okny nad kuchyňskou linkou a jídelním stolem. Klidná atmosféra se pojí s elegancí a kuchyň s obývacím pokojem…

Kuchyň hned vedle vstupu do otevřeného přízemí rodinného domu. Do interiéru se vlévá světlo okny nad kuchyňskou linkou a jídelním stolem. Klidná atmosféra se pojí s elegancí a kuchyňByli jsme trochu nervózní. Do západu slunce zůstávala necelá hodinka, poletoval sníh a naše auto se vleklo na půlcestě z nitranského veletrhu nábytku do Topoľčan. Na kraji města čekal rodinný dům nejen na naši návštěvu, ale i na jaro a na řemeslníky, kteří se chopí posledních dokončovacích prací. Dva schody na zápraží… Otevřely se dveře a za nimi nás vítala usměvavá tvář majitele, který nás uvedl do prostorného obývacího pokoje s velkou prosklenou stěnou. Jeho paní ještě upravila mísu s ovocem. „Kdybych věděla dřív, že přijedete, víc bychom se zabydleli. Ještě není všechno zapojené, dokončené…“ přešla podél jídelního stolu do obývacího pokoje. Naproti oknům tu umístili krb a po obou stranách krbu nechali volný prostor od podlahy až po strop. Tak vznikly dva nezávislé vstupy do sousední kuchyně. Ta vysunula část svého půdorysu do výklenku se čtyřmi vysokými okny a s jídelním koutem uprostřed.

První v domě

Domácí sem zatím chodí na pracovní návštěvy. Je však jen otázkou času, kdy je novostavba přivítá naplno. Místnosti jsou už zčásti zařízeny, koupelna bude plně funkční, jen co přijde „vodař“. Stěžovat si rozhodně nemůže kuchyň. Domácí se totiž shodli, že bez dokončené kuchyně se bydlet nedá. Od začátku jí věnovali pozornost, jakou si zaslouží místnost, která bude důstojně sloužit k přípravě jídla a rodinným setkáním. Vybrali si elegantní styl s kompaktní kuchyňskou linkou. Kuchyňská sféra zasáhla svou elegancí i obývací pokoj a jídelnu. Kuchyň, v níž se vaří a jejíž prostor patří rodině, nemohla vzniknout jen z racionálních důvodů. Chtělo to eleganci, světlo a uspořádání, které odpovídá pravidlům funkční dispozice. Kuchyňský interiér se měl stát rovnocenným partnerem společenskému prostoru.

Funkce a pohyb
Na stylu kuchyně a vestavěných spotřebičů se oba dohodli předem, o dispozici se rozhodovalo společně s architektem. Drželi se pravidla: Nejprve se kuchyň navrhne, dořeší se detaily v projektu a až potom se instalační vývody a osvětlení přizpůsobí rozmístění spotřebičů. Přinesli návrh prostoru se zakreslenými stěnami, místem na krb, jídelním výklenkem, vstupem do komory a oknem obráceným na sever. Plánek měl vyznačené nejen přípojky vody a elektřiny, ale i rozměry stěn, dveří, výstupků, výklenků a okenních parapetů. Zalíbila se jim kuchyňská linka Elica z Decodomu. Věděli, že rohová kuchyň ve tvaru L umožní snadný přístup k jednotlivým pracovním zónám. Díky tvaru a dostatečné podlahové ploše mohl architekt navrhnout varné centrum umístěné na ostrově. To zjednodušilo pohyb v pracovním trojúhelníku – mezi uskladněním zásob, přípravou, mytím a vařením. Vznikl i další úložný prostor ke skladování kuchyňského nádobí v plně výsuvných zásuvkách. Na odvrácené straně varného centra mají zase malý barový pult a místo k mezipřistání právě dovařených pokrmů. Hosté i rodina na opačné straně ostrova se mohou zastavit u pultu nebo se usadit za jídelním stolem ve výklenku. Ona nejprve věřila, že součástí varného ostrůvku bude i dřez. On ji nakonec přesvědčil, že potrubí v podlaze nemusí být výhodné v případě poruch a oprav. „Sekat dlažbu je přece jen náročnější, než se dopracovat k instalacím ve stěně,“ zdůvodňuje.

Pod elegancí se skrývá funkčnost
Kombinace textury dřeva a vanilkově bílého povrchu kuchyňské linky se nese v duchu ostatního zařízení domu. Vedle neutrálních měkkých barev domácí dali přednost přírodním povrchům osvětleným dostatkem denního, ale i umělého světla. V kuchyni jim pracovní desku a dřez osvětlují světelná dna horních skříněk. Vnitřní halogenová světla umístili na zadní stěně prosklených skříněk v úrovni skleněných polic, a tak dosáhli zajímavého efektu světelné dekorace. Halogenová světla už brzy zazáří rozptýleným světlem… Mnoho oken vpouští i mnoho světla. Přehřátí interiéru však nehrozí ani v letních měsících. Orientace kuchyně na severozápadní stranu totiž eliminuje teplo, které vzniká při vaření.

Kuchyňské maličkosti
Za podnožemi, které v místech, kde jsou osazené spotřebiče, výrobce vylepšil mřížkami, jsou umístěny rektifikační, tedy výškově nastavitelné nožky. Menší díly linky stojí na čtyřech nohách, zatímco pod masivnější korpusy široké 90 cm přišroubovali šest nožek. Dolní řadu skříněk zaplnily především hluboké zásuvky s mechanismem plnovýsuvů, v nichž se organizovaně ocitlo kuchyňské nádobí. Je to velká změna oproti dřívějším spodním skříňkám, k nimž si kuchař nejednou musel kleknout, aby se propracoval k náčiní uloženému u zadní stěny. Domácí se těší, že vnitřní život jejich moderních zásuvek je výjimečně uspořádaný; o přehledné a stabilní rozmístění kuchyňských potřeb se starají protiskluzové podložky, nastavitelné příborníky, rozdělovače, relingy, přihrádky. Přehlednost a funkčnost patří ke stylu jejich kuchyně. Vystříhali se zbytečných výstřelků; dokázali však, že účelná kuchyň může být i elegantní.

TEXT: Marína Ungerová
FOTO: Dano Veselský
ZDROJ: HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: interier kuchyň navrh
Sdílejte článek

Diskuze