Zdroj: Ikea

Plánujete novou kuchyň? Přinášíme vám důležité tipy, na co nezapomenout při jejím plánování

09. 07. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Plánování nové kuchyně není snadné. Je třeba k němu přistupovat komplexně a poradit se s odborníkem, protože tak předejdete mnoha chybám i finálnímu zklamání. Na následujících stranách najdete cenné rady, nápady a tipy, jak zrealizovat svoji kuchyni snů.

Kam ji situovat

Hlavní roli při řešení bydlení sehrává dispozice prostoru, tedy rozložení jednotlivých místností (v závislosti na světových stranách) a jejich vzájemná návaznost. Správná dispozice by měla být logická a zejména funkční. Kuchyni je nejvhodnější umístit na severní, případně severovýchodní stranu, protože teplo, které vzniká při vaření, by se na světlé straně ještě více znásobovalo.

Jídelna s kuchyní

Kuchyně se v moderních bytech často spojuje s obývákem. Pěkného předělu dosáhnete pomocí jídelního stolu s příslušenstvím, které celý prostor propojí a zároveň ho zútulní. Zdroj: Hübsch

Nábytek

Ke správné funkčnosti a uživatelskému komfortu kuchyně přispívá i výběr jednotlivých skříněk, polic a jejich vnitřní vybavení – organizérů a dalších systémů na uskladnění potravin a kuchyňského nářadí.

Přečtěte si také:
Feng-šuej v kuchyni: Víte, jak si přivolat hojnost?

Základem je kuchyni dimenzovat tak, abyste vždy měli vše po ruce. V posledních letech je trendem i maximální využití spodních skříněk. Důvodem je designové odlehčení kuchyňské linky v horní části, která se dá pojmout i dekorativně. Zajímavé jsou otevřené police a rozličné odkládací systémy.

Kuchyně s dřevěným ostrůvkem

Jako pracovní plocha, mycí nebo varné centrum poslouží stejně dobře i kuchyňský ostrůvek. Pamatujte, že vzdálenost mezi ním a protilehlými stěnami by měla být alespoň 120 cm. Zdroj: Dunelm

Jaký materiál

Kuchyni podobně jako koupelnu stavíte na jedno i více desetiletí, a proto na materiálech nešetřete. Vyberte si to nejkvalitnější, co si můžete dovolit, aby vaše kuchyně nejen dobře vypadala, ale i dlouho vydržela. Dlouhou životností se vyznačuje například přírodní i umělý kámen, porcelán, většina kovů, měď a nerez ocel i vysokotlaký laminát. Správně ošetřené dřevo nebo impregnovaný beton jsou též dobrou a moderní volbou.

Výběr podlahy

Podlaha v kuchyni je jedna z nejvíce namáhaných v rámci celého domu, proto jejímu výběru věnujte dostatečnou pozornost. Důležité je zohlednit tři zásadní věci: co se vám líbí a hodí k celkovému interiéru, jaká je její životnost a jak je náročná na údržbu.

Zvolit je možné kuchyňskou klasiku – keramiku či laminát, dřevo, korek nebo vinyl. Pokud vás láká něco neokoukaného, sáhněte po kompozitu nebo zvolte litou podlahu.

Přečtěte si také:
Zařiďte si ložnici tak, abyste se každý den vyspali do růžova

Tvar kuchyně

Který tvar kuchyně je pro vás ten pravý, závisí zejména na velikosti místnosti a půdorysu. Vždy je však na výběr z vícero možností. Lineární linka je vhodná do menších domácností nebo do dlouhých a úzkých místností. K dispozici ovšem máte méně úložného prostoru.

Paralelní sestava nabízí větší prostor a hodí se hlavně do průchozích kuchyní. Linka ve tvaru L je ideální do středně velkých domácností a otevřených prostor. Počítejte i s tím, že do rohu budete potřebovat skříňku s otočným košem, abyste měli jednodušší přístup k věcem, které potřebujete. Linka ve tvaru U zase optimálně využívá prostor a uplatní se ve velkých i v malých kuchyních. A nakonec poloostrovní sestava – opticky zvětšuje prostor a podporuje komunikaci. Možné je využívat ji z obou stran.

Kuchyně s vysokým stolem a židlí

Při plánování přemýšlejte i o tom, co od nové kuchyně očekáváte. Měla by být útulná, nebo preferujete funkčnost? Chcete dlažbu, nebo dřevěnou podlahu? Z jakého materiálu by měl být nábytek a z jakého pracovní deska? Přejete si kuchyňský ostrůvek? Kolik úložného prostoru potřebujete? Horní skříňky, nebo otevřené police? Všechny tyto otázky vám pomohou blíže specifikovat, jak nakonec bude vaše vysněná kuchyně vypadat. Zdroj: Shutterstock

Odkládání a skladování

Na odkládání nádobí a příborů jsou nejlepší skříňky a výsuvy přímo pod pracovní deskou ve výšce od kolen výš. Sklenice a talíře můžete odložit do horních skříněk ve výšce očí. Platí však pravidlo, že mají být umístěné minimálně 50 cm nad pracovní deskou. Méně používané předměty umístíte nad nebo pod tuto úroveň.

Předměty, které používáte zřídka, umístěte do nejspodnějších dolních nebo do nejvyšších vrchních skříněk.
Skladovací zónu – potravinovou skříň, včetně ledničky –
umístěte na začátek nebo konec kuchyně tak, aby nebránila v pohybu. Protože z ní je třeba stále něco vyndavat, mohla by ve středu překážet.

Bílá kuchyně

Hrnce, pánve a kuchyňské nářadí mějte vždy v blízkosti varné zóny. Zdroj: Harvey Norman

Přípravná zóna

Patří k hlavní pracovní oblasti kuchyně, ve které se odehrává většina přípravných prací, jakož i samotné vaření. Zpravidla se umisťuje mezi mycí a varnou zónu, aby byla zaručena plynulost při práci. Její šířka je minimálně 60 cm. Co se týká výšky, při přípravě jídla, krájení nebo míchání je vhodná výška 5 až 10 cm pod úrovní ohnuté ruky – čili 86 až 92 cm.

Při práci s mixérem či míchání těsta postačí pracovní výška 17 až 25 cm pod úrovní ohnuté ruky – tj. 72 až 75 cm. V této části je také prostor na odkládání malých elektrospotřebičů, různých dochucovadel a koření.

Kuchyně s jídlením stolem a barovými židlemi

Kuchyňský ostrůvek poslouží jako pracovní plocha, varné nebo mycí centrum. Pamatujte, že vzdálenost mezi ním a protilehlými stěnami by měla být alespoň 120 cm. Zdroj: Dunelm

Mycí zóna

Centrem mycí zóny je dřez, který je nejvyužívanějším kuchyňským místem. U dřezu stojíte více než polovinu času stráveného v kuchyni. Z toho důvodu je mimořádně důležitá výška dřezu, abyste se nemuseli neustále ohýbat – ideální výška je 5 cm nad úrovní ohnuté ruky mírně nad pasem.

V jeho bezprostřední blízkosti by měla být umístěna myčka nádobí. Pod dřezem je ideální prostor na odpadkové koše, jakož i čisticí a mycí prostředky.

Bílá kuchyně s poličkou na které jsou květiny

Základním pravidlem správného návrhu kuchyně je logické uspořádání jejích tří
hlavních zón: úložné, mycí a varné. Jejich správné řazení by přitom mělo vyplývat z přirozené logiky a následnosti činností v kuchyni.
Zdroj: Norsu

Varná zóna

Je vyhrazena pro varnou desku, troubu na pečení, mikrovlnnou troubu, odsavač par, hrnce, pánve, kuchyňské nářadí a plechy na pečení. Na velikosti a frekvenci používání kuchyně závisí umístění a výběr varné desky. Měla by se nacházet v blízkosti dřezu a odkládací plochy.

Po jejích bočních stranách se hodí odkládací zóna široká minimálně 40 cm. Varná zóna ani dřez by neměly být zastrčené do rohů kuchyně a od stěny by měly být vzdálené minimálně 20 cm. K vestavěné varné desce potřebujete troubu na pečení, kterou zabudujte v dostatečné výšce, což zajistí pohodlnou obsluhu, nikdy však ne výše než v úrovni očí. Varnou zónu doplní digestoř, která by měla být osazena minimálně 65 cm nad varnou deskou.

Kuchyně, uprostřed dřevěný jídelní nábytek

Pro větší komfort volte zásuvky s plnými výsuvy či bezúchytkové otevírání dvířek. Vybírejte kvalitní panty a kování. Zdroj: Original Btc

Osvětlení

Ideální osvětlení v kuchyni se skládá ze tří typů: pracovního světla, náladového světla a podsvícení. První typ zajišťuje dostatek světla při práci, druhý vytváří v kuchyni příjemnou atmosféru a poslední zdůrazňuje určité objekty – niky, poličky apod.

Základní osvětlení by mělo být teplé bílé. Na rovnoměrné rozložení světla v kuchyni se používají zabudovaná LED světla, například pod horními skříňkami. Platí pravidlo, že celá plocha pracovní desky by měla být osvětlena světlem s intenzitou 250 až 300 lx.

Nad jídelní stůl volte také světlo, které zachová přirozenou barvu jídla, a pokud si chcete večer udělat příjemnou atmosféru, doporučujeme svítidla se ztlumením. Všechna kuchyňská stínidla volte z materiálů, které se dají snadno čistit, protože při vaření vzniká více nečistot.

Text: Miroslava Maceková
Foto: Shutterstock, Archiv firem
Zdroj: časopis Home

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň kuchyňská linka
Sdílejte článek

Diskuze