Zdroj: INT2 Architecture

Účelně zařízená kuchyň v industriálním stylu bez zbytečných detailů

13. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Dvouúrovňové apartmá v obytném domě na předměstí Petrohradu se rozhodně vymyká běžným ruským bytům. Je jedním ze tří projektů dvojice mladých architektů, které získaly ocenění v soutěži ADD Awards 2018.

Zatímco u nás je přístup DIY („udělej si sám“) v současnosti velmi trendový, v Rusku touha něco vlastnoručně vytvořit či vylepšit za poslední desetiletí výrazně poklesla. Tvořivý tým z INT2 ARCHITECTURE však vzal téměř všechny práce v bytě do vlastních rukou. Celý interiér s názvem KAS byl navržen jako experiment, jehož cílem bylo zjistit, co všechno dokáže člověk udělat v interiéru vlastníma rukama pomocí jednoduchých nástrojů. A to i tehdy, když nemáte žádné zručnosti související například s opravami či s výrobou nábytku.

Přečtěte si také:
Industriální design, ale ne příliš surový? Proměna dvoupokojového bytu splnila očekávání

Majitelé zakoupili byt ještě ve stavu bez povrchové úpravy, nebyly v něm realizovány ani instalační práce. O to lépe se pracovalo architektům, kteří si mohli s projektem pohrát od základu. Kovové skříňky, zábradlí, police, schody i žebřík byly svařeny v blízké autodílně.

Kuchyň v industriálním stylu

Zdroj: INT2 Architecture

Všechno ostatní se realizovalo přímo na místě a postupně: omítání a lakování stěn, čištění a lakování betonového stropu, kladení a lakování podlahy, montáž podkrovního lůžka, nábytku, svítidel a dekorace. Kuchyň je součástí otevřeného denního prostoru. Mladý pár inspirovaný industriálním stylem a ovlivněný minimalismem se snažil kombinovat v centrální místnosti co nejvíce funkcí. Vznikl tak prostor na vaření, stravování, odpočinek i na víkendové přespávání. Městský byt, ve kterém převažuje řemeslný design s odkazem na trvalou udržitelnost, lze celkem výstižně charakterizovat slovním spojením: neokoukané nápady.

Přečtěte si také:
Stylový byt, jehož hlavním prvkem jedinečnosti jsou černé linie

Bez přetvářek

Skříňky z tahokovu, se kterým se v interiéru jen tak nesetkáte, patří k výrazným originálním prvkům bytu. Působí vzdušně a zároveň vytvářejí netradiční nábytkovou kompozici jako stvořenou pro život ve městě. Načerno natřené radiátory jsou díky tahokovu skryty a zároveň i odhaleny – prostě industriál bez přetvářek.

Kuchyň s černou stěnou

Zdroj: INT2 Architecture

Udržitelná

Za černým blokem se ukrývá koupelna s toaletou. Strohý a účelně zařízený kuchyňský prostor v industriálním stylu je také jako celý interiér – bez zbytečných detailů. Všechno, co není nutné, se tu prostě nepoužívá. V tomto smyslu můžeme říci, že průmyslový design může být udržitelným životním stylem. Pokud se tedy soustředíte jen na to podstatné.

Černý blok je nejen zajímavým pohledovým prvkem, ale každá stěna má funkci vzkazové tabule. Ta se zároveň stává místem dočasného umění majitelů. Když omrzí, stačí ji prostě setřít.

2V1

Jednoduchá kuchyňská linka je z IKEY. Mladým majitelům nevyhovovala žádná dvířka z nabídky švédského výrobce, a tak si nechali dvířka přebarvit. Matná tmavě zelená barva příjemně doplňuje dřevo, beton a odstíny šedé. Jídelní stůl barevně i materiálově navazuje na pracovní linku a je vyroben na míru. Zajímavým prvkem jsou právě jeho nohy. Zatímco jedna jeho bočnice vytváří dojem ostrůvku, z druhé strany vás překvapí kovová stolová noha s rustikálním nádechem. Netradiční, a přitom šikovné řešení, co říkáte?

Přečtěte si také:
Dokonale promyšlená a neotřelá kuchyň je všechno, jen ne tradiční

Prvky originality

Velký otevřený prostor s vysokými stropy a s velkými okny je i navzdory tmavým odstínům plný světla. Chlad z kovu a betonu vyvažuje teplá dřevěná podlaha, schody a nábytek na míru. Na to, aby architekti dosáhli starého vzhledu kovových prvků, použili metodu černění (brynýrování). Tímto způsobem je v bytě ošetřeno vše kovové, od zábradlí schodiště, přes skříňky a stolek pod rostliny, až po šroubky a úchytky. Je třeba uznat, že architekti použili tuto metodu chemického černění kovu, které omezuje korozi, opravdu nezvykle. A i díky tomu se jim podařilo dodat celému bytu speciální kouzlo.

Židle v stylu retro v industriální kuchyni

Zdroj: INT2 Architecture

TOP TIP

Přirozená krása nadevše. Židle v designu vintage, které už mají něco za sebou, jsou jen zlehka obroušeny a naolejovány. Není třeba ani zmiňovat, že rustikální a industriální styl se výborně doplňují.

Text: Katarína Paukeje

Foto: INT2 Architecture

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: industriální design industriální styl kuchyňský nábytek minimalismus nábytek na míru
Sdílejte článek

Diskuze