Co dělat, když nábytek vrže?
Zdroj: Shutterstock

Co dělat, když nábytek vrže, houpá se nebo se odírá? Poznejte 3 jednoduchá řešení

13. 05. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Možná jste nedávno řešili problém, který zná asi každý – vrzající židle u jídelního stolu. Nejdřív si toho nevšímáte. Postupně vás to ale začne štvát natolik, že se rozhodnete s tím něco udělat. A protože nejste sami, kdo se potýká s podobnými problémy, rozhodli jsme se podělit o zkušenosti, jak to vyřešit.

Když nábytek vrže

Vrzání je asi nejčastější problém, se kterým se setkáváme. Většinou jde o uvolněné spoje nebo o tření dvou dřevěných částí o sebe. Většinou to začíná nenápadně – jen občasné zavrzání při posazení. Po pár týdnech už z toho ale může být pořádná „hudební produkce“.

Co pomáhá:

První věc, kterou byste měli udělat, je dotažení všech viditelných šroubů. Překvapivě to vyřeší asi polovinu problémů. Použijte obyčejný šroubovák, který máte schovaný v šuplíku, a systematicky projděte celou židli.

Když to nepomůže, zkuste nanést trochu voskové svíčky na místa, kde se dřevo tře o dřevo. Vosk funguje jako mazivo a zároveň vyplní drobné mezery. Chápeme, že hned nechcete běžet do obchodu a kupovat specializované přípravky, takže postačí pokud použijete zbytek svíčky, a světe div se – funguje to skvěle!

U starší komody, která také dokáže nepříjemně vrzat při každém otevření zásuvky, použijte mýdlo. Stačí přejet hranami zásuvky po mýdle a vrzání zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Přečtěte si také:
Nábytek na míru vs. sériová výroba: Co se vyplatí víc a kdy je lepší investovat do nábytku na míru?

Když se nábytek houpe

S houpáním mají lidé také dost zkušeností. Většina jídelních stolů se začne po pár letech používání houpat, a to pořádně. 

Jak to řešit:

Nejdřív zkontrolujte, jestli je podlaha rovná. Divili byste se, kolik lidí překvapí, když zjistí, že problém není v nábytku, ale v nerovné podlaze. Použijte vodováhu, kterou máte uchovanou ještě z dob, kdy jste věšeli obrazy. A výsledek? Neměla podlaha v místě, kde stála jedna noha stolu, malou prohlubeň?

Místo abyste běželi do hobbymarketu pro drahé vyrovnávací podložky, použijte kousek kartonu z krabice od bot. Přesně vystřižený a podložený pod problematickou nohu. Houpání ustane a co je nejlepší – karton není pod nohou vidět, takže to nevypadá provizorně.

U menšího konferenčního stolku může být problém v uvolněném kování. Stačí dotáhnout pár šroubů, které spojují nohy se stolovou deskou, a bude po problému.

První věc, kterou byste měli udělat, je dotažení všech viditelných šroubů.

První věc, kterou byste měli udělat, je dotažení všech viditelných šroubů. Zdroj: Shutterstock

Když se nábytek odírá

Tento problém se řeší hlavně u skříní a skříněk s dvířky. Často se stává, že dvířka dřou o rám nebo o sebe navzájem. Především v zimě většina z nás bojuje s dveřmi u skříně v ložnici, které začnou dřít o zem.

Naše řešení:

U skříňových dvířek pomáhá seřízení pantů. Většina moderních pantů má šroubky pro nastavení ve třech směrech. Chvíli možná budete muset experimentovat, trochu povolit, trochu utáhnout, ale dveře budou chodit jako po másle. Žádné drahé nářadí není potřeba – jen obyčejný šroubovák a trocha trpělivosti.

S dveřmi, které dřou o zem, to je složitější. Budete je muset vysadit a zespodu lehce obrousit jemným smirkovým papírem. Práce tak na půl hodiny, ale výsledek stojí za to. Když nemáte po ruce elektrickou brusku, použijte kus brusného papíru připevněný na kousek dřeva.

Často se stává, že dvířka dřou o rám nebo o sebe navzájem.

Často se stává, že dvířka dřou o rám nebo o sebe navzájem. Zdroj: Shutterstock

Prevence je základ

Časem většinou zjistíme, že je lepší problémům předcházet. Proto odteď pravidelně kontrolujte nábytek, který používáte nejčastěji. Jednou za pár měsíců obejďete byt a dotáhněte, co je potřeba, nebo namažte, co začíná drhnout.

Hodně problémů také vzniká při stěhování nábytku. Nábytek nezvedejte, ale posouvejte podložený pod nohami kousky starého koberce nebo ručníku. Od té chvíle se vám nohy u židlí a stolů nebudou uvolňovat tak často.

Na závěr bychom řekli – nebojte se těchto drobných oprav. I když nejste zruční, většina problémů s nábytkem má jednoduché řešení. Stačí trocha selského rozumu, běžné nástroje, které má doma každý, a někdy i improvizace. A když si s něčím nebudete vědět rady, internet je plný návodů a rad. 

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock/Shutterstock
Zdroj: Kniha – How to Fix Everything For Dummies od Gary Hedstrom, Peg Hedstrom a Judy Ondrla Tremore
Kniha – Furniture Fix-Ups: Clever Ways to Create Custom Character od Country Sampler Decorating Ideas
Kniha – The Illustrated Guide to Furniture Repair & Restoration od Kitty Grime

Kategorie: Nábytek
Tagy: dřevěný nábytek rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze