Jak si pomocí vhodného výběru matrace zajistit pohodlný spánek
Slavná věta z kultovního filmu Kmotr „zalehni na matrace“ nemluví o žádném polehávání na matracích, ale mimo jiné vyzývá do boje s co největším odhodláním. Právě výběr postele a jejích součástí je skutečně tvrdým oříškem, se kterým je třeba se doslova poprat. My vám s tím rádi pomůžeme, tak „zalehněte na matrace“, protože to budete potřebovat.
Postel používáme více než jakýkoliv jiný druh nábytku – je to pochopitelné vzhledem k tomu, že prospíme více než třetinu svého života. Proto její výběr nepodceňujte a věnujte mu náležitou pozornost. Je třeba se zaměřit na tři věci: rám postele, rošt a matrace. Začněte pěkně popořádku. Máte už představu o stylu své ložnice? Jestli ano, to vás odstartuje. Klasická postel nebo postel s baldachýnem může být z dřevěného masívu nebo kovu. Velmi oblíbené jsou i čalouněné postele, které se skládají z dřevěné konstrukce očalouněné příjemnou tkaninou. Často mají čelo, které primárně chrání před průvanem, ale dá se o ně opřít při čtení, působí esteticky a polštář díky němu nepadá.
Při výběru postele se kromě materiálu zaměřte i na rozměr. Délku vypočítáte takto: výška člověka + 25 cm. Optimální šířka je 90 až 100 cm. V případě manželské postele se doporučuje 180 až 200 cm. Nezapomeňte ani na výšku postele, aby se z ní dobře vstávalo. Neměla by být nižší než 25 cm, ale standardem je 45 až 50 cm. Starším a méně pohyblivým lidem se bude lépe vstávat z ještě vyšší postele (60 cm). U postelí s baldachýnem zohledněte i výšku stropu.
Do rámu potřebujete rošt, který bývá většinou už součástí postele, nebo ho koupíte samostatně. Hlavní funkcí roštu je držet matraci, aby nepřepadla na zem a zajistila pohodlí. Pevné rošty jsou ideální pod pružinové matrace, lamelové zase pod pěnové a latexové. Při jejich výběru vám pomohou i zkratky v označovaní. Polohovatelné lamelové rošty se označují písmeny HN, rošty na úložné prostory zase písmenem P a označení „mega“ značí, že jde o rošty s vyšší maximální zátěží.
„Proti trampotám života dal Bůh člověku tři věci – naději, spánek a smích.“
Immanuel Kant, německý filozof
Posledním a nejtěžším krokem je výběr matrace. Setkáte se s pružinovými, latexovými a pěnovými.
Pružinové matrace se skládají z buď bonellových, taštičkových, nebo LFK pružin, které jsou uloženy v ochranné vrstvě tvořené různými materiály. Používá se polyuretanová pěna, kokosové vlákno, mořská tráva nebo paměťová pěna. Právě ochranná vrstva má vliv na to, jak bude matrace tvrdá. Povrch má ochranný potah. Pružinové matrace jsou velmi pohodlné, jejich největší výhodou je dlouhá životnost, protože lze používat obě strany.
Latexové matrace jsou vyrobeny z přírodního nebo syntetického latexu, který má na povrchu drobné otvory. Ty zabezpečují jeho elasticitu. Jednou z hlavních předností této matrace je, že dokonale kopíruje vaše tělo, je velmi prodyšná a výborně odvádí pot.
Oblíbené pěnové matrace tvoří pěnové jádro složené z několika vrstev (nazývané též sendvičové) a textilní potah. Jádro může být z polyuretanové, studené nebo paměťové pěny. Studená pěna je vlastně druh polyuretanové pěny, ale je těžší a zároveň snese větší zátěž. Má i delší životnost. Paměťová pěna je zase velmi kvalitní a působí jako prevence problémů s krevním oběhem a pohybovým aparátem. V pěnových matracích můžete často najít i vrstvu z přírodního kokosového vlákna, díky které se matrace lépe odvětrává. Pěnové matrace se dokonale přizpůsobí vašemu tělu, mají dlouhou životnost a jsou maximálně pohodlné. Ať už si vyberete postel s pevným roštem a pružinovou matrací, nebo lamelový rošt s pěnovou matrací, vždy si je vyzkoušejte a dejte na svůj pocit a potřeby, protože to, co vyhovuje jiným, nemusí vám.
Tvrdost je jedním z klíčových parametrů, které vám pomohou vybrat si tu správnou matraci pro vás. Stupnice tvrdosti se pohybuje ve škále od 1 do 5. V zásadě platí: měkká matrace (stupně 1 a 2) je vhodná pro lidi s nižší tělesnou hmotností – především pro ženy a ty, kteří dávají přednost spánku na boku. Středně tvrdé matrace (stupeň 3) jsou ideální pro těžší osoby, hlavně muže či děti, jejichž tělo se stále vyvíjí. Je vhodná pro různé polohy. Tvrdé matrace (stupeň 4) by měly volit osoby s nadváhou nebo dlouhodobě nemocní, kteří musí ležet na zádech. Matrace s tvrdostí 5 nejsou vhodné pro běžné uživatele.
Pokud vám usínání trvá déle než patnáct minut, je nejvyšší čas koupit si novou matraci.
Víte, jaká je životnost matrace? Ta závisí na několika faktorech. Čím kvalitnější matrace, tím delší životnost. Stejně velkou roli sehrává i vaše hmotnost. Osoby s vyšší tělesnou hmotností matraci zatěžují více, tedy se rychleji opotřebuje. Dejte i na svůj pocit. Pokud se vám spí nepohodlně a ráno se budíte, jako byste právě přišli z fronty, něco není v pořádku. Stejně bude trpět i vaše páteř. A znakem opotřebované matrace může být příliš dlouhé usínání. Z hygienického a fyziologického hlediska se doporučuje matrace měnit každých deset let.
O postel náležitě pečujte. Proti různým nehodám si určitě pořiďte chránič matrace, který se dá snadno vyprat. Vrchní matrace se zase hodí, potřebujete-li větší pohodlí. Pamatujte však – její životnost je mnohem kratší než u klasické matrace. Matrace otáčejte asi třikrát či čtyřikrát do roka. Nejen vrchní a spodní část, ale i ve směru hlava – nohy. Díky tomu se matrace neproleží podle vašeho těla. Máte-li alergii na roztoče a prach, matrace pravidelně vysávejte. Na trhu jsou speciální vysavače vyvinuté právě pro tento účel.
Při výběru postele zohledněte i její funkčnost. Existuje mnoho variant postelí, které místo nožiček nabízejí úložný prostor. V nabídce najdete úložné systémy, např. zasouvací boxy, různé zásuvky a vyklápěcí rošty, ať už zboku, nebo zespodu postele. Z hlediska odvětrávání matrace není takovýto typ postele optimální, máte-li však k dispozici jen malý prostor, můžete využít i tuto možnost.
Postel tvoří dominantu ložnice, proto ji umísťujte jako první. Známá interiérová designérka Emily Henderson doporučuje, abyste mezi postelí a ostatním nábytkem ponechali „komunikační“ prostor alespoň 90 cm. Tak ji budete moci obcházet pohodlně bez toho, že byste zakopávali o její rohy. Nemáte-li dostatek místa, zvažte výběr menšího modelu (např. 140 × 200 cm nebo 160 × 200 cm) nebo přesunutí postele do rohu pokoje. Postel neumísťujte těsně pod okna ani ke dveřím. Postel s čelem patří ke stěně, avšak s odstupem ideálně 5 až 10 cm od ní.
Pět věcí, o kterých jste možná ani netušili.
První
Každou noc lidské tělo vyloučí kolem 1/3 l potu a jiných sekretů (což se rovná přibližně jedné plechovce nápoje).
Druhá
Každou noc se naše pokožka zbaví kolem 1,5 g odumřelých buněk, které zůstanou na matraci.
Třetí
Pětiletá matrace obsahuje více než 200 g organických a anorganických prašných částic.
Čtvrtá
Desetiletá matrace obsahuje kolem dvou milionů roztočů, a co je mnohem horší, i jejich výkalů a pozůstatků.
Pátá
Hmotnost matrace se za deset let zdvojnásobí v důsledku hromadění prachu, odumřelých kožních buněk a roztočů v ní.
Vysavač na matrace Raycop RS 300, proti bakteriím a roztočům, 6 990 Kč, provysavace.cz
Matrace, které vám zaručí kvalitní a pohodlný spánek
Historie matrace
V dávných dobách se na pohodlí nedbalo. Zpočátku lidé spali na zemi, postupně vytvářeli provizorní lůžka, která vyplňovali listím nebo senem. Aby se listí a seno během noci nepřesouvalo, začali jím vyplňovat různé kožešiny a po vynálezu tkanin i ty. Tak vznikly první předchůdkyně dnešních matrací. Slaměným matracím se lidově říkalo „slamníky“. Zlom nastal až v roce 1900, když britský rodák James Marshall přišel na trh s revolučním nápadem, a to plněním matrací koňskými žíněmi, čímž se staly dostatečně pružnými a nabízely zatím nevídaný komfort. Koňské žíně se používají při výrobě matrací dodnes a mají nenahraditelné vlastnosti. Co se týče pružinových matrací, první zmínka se objevuje už v 18. století. Výrobci se inspirovali technologií, která se používala u koňských kočárů. Strana, na které se spalo, byla zjemněna bavlnou nebo jiným měkkým materiálem. Matrace sice vrzaly, ale byl to velký posun v jejich historii. Další změna přišla s objevením polyuretanu v roce 1937, od té doby se začal používat i při výrobě matrací. Za zmínku stojí i vývin paměťové pěny, která je produktem výzkumu americké vesmírné agentury NASA. Materiál byl vyvinut původně pro odlehčení těla kosmonautů a zbavení se tlaku při startu do vesmíru.
Text: Miroslava Maceková
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME