…jako z jiného světa

17. 04. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Společnost Resort Living s.r.o. získala autorská práva na výrobu a celosvětový prodej původního návrhu sofa od Jana Kaplického. Spolupráci mezi architektonickým studiem FUTURE SYSTEMS a Resort Living s.r.o. odstartoval projekt Konopiště resort, pro který Jan Kaplický navrhl své dvě poslední stavby, Klub Volavka a Vilu Kaplicky. V rámci pokračující spolupráce s týmem FUTURE SYSTEMS a Eliškou Kaplicky Fuchsovou společnost Resort Living připravila exkluzivní kolekci sofa v originální bílé kůži s černou a šedou variací a limitovanou kolekci v barvách FUTURE SYSTEMS.

Materiály, ze kterých je FUTURE SYSTEMS SOFA JAN KAPLICKÝ vyrobena, zahrnují tvarované MDF desky (uvnitř bez a venku s úpravou ve vysokém lesku) z vrstvené a tvarované polyuretanové pěny s čalouněním v prvotřídní polomatné kůži. Náročnost tvarování jak těla, tak i jednotlivých sedáků, polštářů a čalounění si vyžádala vysokou odbornost.

Doplňky, tedy televize a lampičky, jsou doporučovány zvlášť. Lampičky jsou důležitější součástí, jelikož design sofa doplňují, a je možné využít více variant. Jan Kaplický použil ke svému návrhu sofa lampičky LUXO ARKETTO, které představuje i společnost Resort Living. Výběr televize je samozřejmě individuální a zákazník má možnost použít v podstatě jakoukoliv televizi v rámci doporučované velikosti. Společnost Resort Living připravila kolekci LOEWE, která má v nové řadě i barevné bočnice a krásně ladí s barvami sofa.

O FUTURE SYSTEMS SOFA JAN KAPLICKÝ řekli:

EVA JIŘIČNÁ
(architektka a designérka, přítelkyně Jana Kaplického):
„Jan Kaplický – řečený Johan – nedělal nic v životě jako jiní lidé a jeho vize nebyla jako vize nikoho jiného. Viděl krásu ve věcech, kde jiní neviděli nic než ‚obyčejno‘, a rozčilovaly ho věci, pro které měli jiní obdiv. Byl to člověk, který pracoval se 101% zapálením, a když odpočíval, tak to dělal se stejným přístupem, jako když pracoval – tudíž pořádně. Měl teorii, že sedět je lepší než stát a ležet je lepší než sedět. Ač byl člověkem velice nenáročným, tak jeho židle byly vždy té nejvyšší možné kvality (doma seděl v Charles Eamsově židli v nejměkčí kůži vyplněné peřím a na ležení si musel navrhnout svoje vlastní osobité polyfunkční pohodlné hnízdo). Když o tom přemýšlím, tak on vlastně kompletně spojil v životě práci a odpočinek – práce, kterou tak miloval, byla jeho relaxací a relaxace se stala prací – hledal inspiraci v neobyčejném množství knih, kterými se obklopil, díval se na zprávy a filmy na televizní obrazovce, poslouchal Johna Cashe, povídal si s přáteli, popřípadě s krásnými ženami (to vše byly zdroje jeho inspirace). Nechyběla ani láhev červeného nebo martini s vodkou a lišky na kmínu nebo znojemské okurky.
Johan nenáviděl nepořádek a věci měly své místo – televize svůj stoleček, časopisy svoji kapsu, láhev na víno svůj držák, jídlo vytvarovaný tác jako v lepších letadlech. Stejně jako architekturu vyvíjel a zlepšoval od začátku do konce i svůj ‚stroj na sezení‘ (obdiv ke Corbusierovi s jeho strojem na bydlení možná přispěl k nápadu). Na jeho výstavě byl vidět první stupeň, byt v Londýně, ve kterém se idea zrodila. Ostrov uprostřed pokoje, kde se černá penízková guma měnila v černý měkký koberec, tvarovaný hliníkovou trubkou na šikmých podporách, a množství polštářů z lesklé černé prošívané látky vyplněné drceným polystyrenem. Vše doplňovaly malé černobílé televize Grundig, časopisy, poličky. V dalším bytě v Hillgate Street je profesionálně rozpracovaná klubovka s perfektním kulatým polštářem, s růžovým potahem, vše s maximálním důrazem na detail.
Jeho poslední design se dostal daleko dále, jak můžou lidé nyní posoudit sami.
Johan nikdy neměl problém požádat lidi, aby si sundali boty (někdy se díra na ponožce krásně zasmála na spolusedící a někdy se bůhvíodkud objevilo spodní prádlo). Možná, že někteří přišli jednou a podruhé se vymluvili, ale ti, kteří odhodili svou nafoukanou tvář, dodnes vzpomínají. Tento zážitek si teď někteří vyvolení mohou zaplaťpánbůh koupit a ti, kteří na to nemají, mají možnost začít rovnou tam, kde začínal Johan s prázdnou kapsou a množstvím nápadů. Jde o to najít radost jak v práci, tak v odpočinku a nejlépe to jde, když – jako u Johana – obě činnosti splývají v jednu – potěšení ze života a jeho plné prožití.“

www.konopisteresort.cz
www.resortliving.cz

Kategorie: Nábytek
Tagy: architekt design
Sdílejte článek

Diskuze