Zaostřeno na matrace: Výběr a typy matrací

12. 03. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud jste si dali předsevzetí žít zdravěji, pravděpodobně zjistíte, že jedním z nejdůležitějších kroků je podívat se na kvalitu svého spánku. Právě ten je často základem, na kterém je možné budovat ostatní pilíře zdraví. A jak začít? S výběrem ideální matrace.

zdravotní matrace

Zdravotní matrace MAGNIFLEX DOLCE VITA COMFORT DUAL 10 má vysokou vrstvu paměťové pěny pro pohodlí a regeneraci těla během spánku. Pyšní se certifikátem „Medical device Class 1“, který uděluje EU zdravotním produktům první kategorie. Matrace může být použita oboustranně, protože nabízí tzv. duální komfort. www.magniflex.cz

Spánkem ke zdraví

Ještě několik let zpátky mnoho lidí význam kvalitního spánku podceňovalo. Jít pozdě spát a brzy vstávat se stalo mantrou úspěšných lidí, kteří vytvářeli iluzi, že jim stačí spát tři hodiny. Opak je však pravdou. Když dlouhodobě spíte méně než sedm hodin, vzniká tzv. spánkový dluh, který začne mít negativní dopad na vaši produktivitu, zvládání stresu a emocí. Během spánku dochází v našem mozku k obnovování neuronů, které jsou funkční jednotkou našeho nervového systému, a neuronových sítí.

Vědci navíc zjistili, že v případě výrazného nedostatku spánku dochází k tomu, že neurony se ztrácejí − mozek jako by požírá sám sebe. Naštěstí se v posledních letech prosazuje opačný přístup, a to například v rámci filosofie well-being (v překladu „cítit se dobře“), která pečuje o tělo i duši. Mnozí zjistili, že odepírat tělu jeho přirozené potřeby a zanedbávat ho, se jim dříve či později vymstí. Proto stále více lidí inkorporuje do svého života kvalitní spánek a jídlo, cvičení, ale i masáže, meditace a pobyt v přírodě.

Páteř by měla být během spánku ve své přirozené poloze, ať už ležíte na zádech, nebo na boku. Představte si páteř jako dvojité S. Jedno zakřivení je v oblasti beder, druhé v oblasti krku, o které se stará právě polštář. Při spaní na zádech je třeba toto dvojité S v místech zakřivení podepřít, aby se páteř nebortila.

Správná poloha je taková, že v poloze na zádech snadno (ne však příliš lehce), vsunete ruku pod bedra. Při spaní na boku pak musí být celá páteř v jedné rovině, hlava by neměla být vychýlená dolů ani nahoru.

zdravotní matrace

Matrace musí optimálně podepřít zakřivení páteře při spaní na zádech, zabránit zalomení páteře v bederní oblasti při spaní na boku, uvolnit během spánku obratle, a tím vytvořit prostor pro regeneraci meziobratlových plotének. Dále by měla umožnit kvalitní prokrvení tkání, odstranit riziko proleženin, a tím snížit počet otočení člověka během spánku. www.magniflex.cz

zdravotní matrace

Nevíte si s výběrem rady? V tom případě je na místě požádat o radu odborníka. FOTO iStock

Typy matrací

Hlavní kritéria, na základě kterých by měl výběr matrace probíhat, jsou tvrdost, rozměry a typ. Jak tvrdou matraci vybrat, je otázkou váhy a taktéž částečně i osobní preference − obecně však platí, že nejměkčí matrace jsou vhodné pro děti a lidi s nízkou váhou. Matrace by měla být přibližně o 20−30 cm delší, než měříte, a ideální minimální výška matrace se uvádí 18 cm. Odborníci taktéž uvádějí, že čím je matrace vyšší, tím vyšší komfort nabízí. V potaz však v tomto případě berte i výšku postele (do už vysoké konstrukce není vhodné dávat příliš vysokou matraci).

Nejčastěji se při hledání matrací setkáte s rozdělením na matrace pružinové (klasické a taštičkové), latexové a pěnové, přičemž každá z nich má své výhody i nevýhody. Podstatou pružinových matrací je, že jsou, jak název napovídá, vytvořeny z pružin. U klasických jsou pružiny vzájemně spojené, proto jsou nepolohovatelné. U druhého typu jsou spojeny taštičky, kterými jsou pružiny obaleny, proto jsou tyto matrace více ohebné. Největší výhodou obou typů je jejich prodyšnost, takže se v nich nemnoží bakterie a nezpůsobují alergie.

Jejich nevýhodou je, že neposkytují vhodnou ortopedickou podporu páteři, kovoré pružiny navíc vytvářejí vzduchovou kapsu, která chladí. Latexové matrace jsou pružné a měkké, a mnohými odborníky jsou doporučovány pro své ortopedické vlastnosti. Jsou navíc antialergické a mají dlouhou životnost. Ideální jsou pro střední a větší hmotnosti. Matrace pěnové se liší podle typu pěny, ze které jsou vyrobeny (PUR, studená, paměťová a BIO pěna), a která následně určuje i jejich vlastnosti. Nejvyšší komfort vám zaručí matrace paměťové, které se působením tlaku a tepla vašeho těla dokonale přizpůsobí všem křivkám.

zdravotní matrace

Partnerská matrace BAMBOO se sedmi zónami spaní je tvořena jádrem z odolné RE pěny, která má dobré ortopedické vlastnosti. Matrace s velikostí 90 x 200 cm má potah z bambusových vláken, který zaručuje pevnost a odolnost. Potah je na zip, čili je možné ho odejmout a prát v pračce do 60°C. www.mobelix.cz FOTO MOBELIX

zdravotní matrace

FOTO Sweetpea & Willow

Výběr matrace

Vhodná matrace je základem kvalitního spánku, proto do výběru a koupi investujte dostatek času, ale i financí. Je potřebné se na to dívat tak, že investice do matrace je i investicí do zdraví. Ať už se nám to líbí, nebo ne, dražší matrace jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, které se lépe přizpůsobují tělu a mají delší životnost.

Levnější matrace jsou doporučovány spíše na příležitostné používání, proto jsou vhodné např. na chalupy. I ty kvalitnější matrace by však měly být obměňovány přibližně každých 10 let, aby vám sloužily tak, jak mají.

zdravotní matrace

Matrace Dormeo iMemory S Plus nabízí pohodlí i při proměnlivosti potřeb těla díky možnosti přizpůsobení tvrdosti a opory. Toho lze docílit pomocí různých hustot pěn či originální vnitřní struktury jádra. Potah má na jedné straně vrstvu paměťové pěny, je antibakteriální a hypoalergenní. Díky pružinám Octaspring® nabízí matrace vysokou prodyšnost. www.dormeo.cz

Jak jsme už zmínili, časová investice je minimálně stejně důležitá. Jednou z největších chyb je pořídit si matraci online bez vyzkoušení. Po pořízení matrace tímto způsobem se může snadno stát, že produkt bude na míle vzdálený vašim představám.

Při výběru matrace je totiž nutné mít na zřeteli více faktorů, kterými jsou zejména vaše poloha při spánku, váha, výška, věk, zdravotní problémy a životní styl (např. u sportovců). Ve specializovaných prodejnách vám na základě těchto faktorů odborník doporučí matraci, která je pro vás nejvhodnější, a navíc si ji můžete přímo vyzkoušet. Odborník vám navíc poradí i s výběrem vhodného roštu, díky kterému dokážete využít všechny přednosti zvolené matrace.

Připravila: Lucia Blažiová
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: matrace zdravotní matrace
Sdílejte článek

Diskuze