Podkrovní koupelna po rekonstrukci

Dvě koupelnové proměny

10. 11. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Majitelé zrekonstruovali během jednoho roku hned dvě koupelny v prvorepublikové vile v Plzni. Podobě obou koupelen pomohla spolupráce s šikovnými designéry a obkladačem. Rekonstrukce zbavila koupelen špatné dispozice, přibyly moderní materiály a cenné úložné prostory.

Génius loci

„Před dvaceti lety, kdy jsme vilu včetně koupelen rekonstruovali, byl omezený výběr obkladů i sanity, a především jsme neměli čas věnovat se zařizování naplno. Současná široká nabídka nás natolik zaskočila, že jsme se rozhodli požádat o pomoc designéry. Prvorepubliková vila má svá technická omezení, ale i tak neztrácí nic ze svého půvabu a atmosféry. Génia loci se ve vile podařilo uchovat. Obě koupelny jsou nyní dotažené do posledního detailu a jsou z velké části vybaveny kvalitními zařizovacími předměty české výroby. Koupelna v prvním patře má úložné prostory, které dříve chyběly,“ vypráví Štěpánka.

Koupelna po rekonstrukci

Koupelna po rekonstrukci

Sprcha v podkroví

Vanu v podkroví nahradila sprchová zástěna, která koupelně dodala celkově vzdušnější ráz. Majitelé mají rodiče ve věku, kdy přicházejí zdravotní problémy, a proto považují sprchový kout za ideální řešení. Výměna vany za sprchu spolu s velkými formáty obkladů 60×60 cm koupelnu doslova „nafoukla“. Z malého, tmavého prostoru rázem vykvetla světlá, dokonale funkční koupelna. Majitelka dala přednost velkému modernímu formátu obkladů Cemento, 60x60cm imitující cementovou stěrku, které jí designér doporučil, a to z několika důvodu. Série Cemento se absolutně trefila do trendů, hodí se i pro obklad stěn, připomíná matným povrchem a šedou barvou cementovou stěrku, což se majitelům líbilo.

Podkrovní koupelna před rekonstrukcí

Podkrovní koupelna před rekonstrukcí

Podkrovní koupelna po rekonstrukci

Podkrovní koupelna po rekonstrukci

Ohledně dekorů měla paní Štěpánka jasno. K základnímu formátu 60×60 cm doplnili dekory ze série Deco, která ji nadchly paletou barev a vzorů. „Desítky let staré motivy byly objeveny v archivu RAKO a nejzajímavější z nich jsou použité v nové kolekci. Určitá pohledová nedokonalost je záměrná a pro rekonstrukci koupelny v prvorepublikové vile naprosto jasná volba, “ dodává majitelka. Předností vybrané dlažby je kalibrovaná hrana, což umožňuje pokládku s tenkou spárou (minimálně je nutné dodržet 2mm). „Zkušený obkladač jako je pan Lukeš si s pokládkou velkého formátu hravě poradí,“ dodává majitelka. Plocha s formátem 60x60cm působí celistvě, elegantně a navíc se, díky méně spárám, lépe udržuje. Bílá koupelnová skříňka Modo (Kolo) ve vysokém lesku je díky svým rozměrům ideální do malé koupelny. Nadčasovou skříňku ozdobila baterie Cubito (Jika). Malý prostor doplňuje topný žebřík a závěsná toaleta od značky The Gap (Roca).

Podkrovní koupelna po rekonstrukci

Podkrovní koupelna po rekonstrukci

Koupelna jako ze starých dobrých časů

Koupelnu v přízemí majitelé rekonstruovali už před rokem. „Díky praktické barevnosti a snadné údržbě obkladů je koupelna téměř bezúdržbová,“ konstatuje Štěpánka a pokračuje. „Koupelna měla špatně provedenou hydroizolaci (pokud vůbec), takže potřeba rekonstrukce byla několik posledních let na programu dne a díky vlhkosti a plísním byla nezbytná. Dům je chladný, takže to, co na koupelně nejvíce oceňuji, je, že působí teplým dojmem, a to i díky podlahovému vytápění, je stylově čistá a nadčasová. Kromě klasické vany Chrome od Ravaku, 175 cm, kde nejvíce relaxuje dcera, mám velkou radost ze sprchy s bezpečnostním transparentním sklem.“ Sprcha, umyvadlo vč. skříňky 80×49 cm a všechny baterie jsou z jednotné řady Chrome.

Koupelna po rekonstrukci

Koupelna po rekonstrukci

Koupelnové vybavení vyšlo zhruba na 60 000Kč celkem. Decentní bílé obklady 30x60cm RAKO série Optica oživuje elegantní listela hnědá a béžová listela korespondující barevností s dlažbou Sandstone Plus 30x60cm na podlaze. Listely vytváří spolu s atypickými okny v koupelně šarmantní atmosféru, která vile z první republiky sluší. Obklady vyšly v rozpočtu zhruba na 50 000Kč. Zadní část koupelny „zabrala“ pračka, sušička a bojler schované za stahovací roletou. Paní majitelka nepodcenila osobní konzultaci s odborníky. A ty hledala v autorizovaných obchodech s obklady. „Tady vám na základě vašich dispozičních požadavků pomohou vyřešit celý prostor nově. A když pak budete vybírat vhodné obklady a dlažbu, kvalifikovaně vám poradí, jaké formáty byste měli zvolit a kde a jak je použít. Díky počítačové vizualizaci, která je dnes v dobře vedeném kamenném obchodě samozřejmostí, budete moci vybírat z několika variant, takže byste se v konci neměli splést, “dodává.

Koupelna po rekonstrukci

Koupelna po rekonstrukci

Tip

Zrušili jste vanu, chcete pouze sprchový kout, ale připadá vám drahý? Levný rozhodně nekupujte. Můžete v rohu vyzdít přiměřeně vysokou a širokou stěnu, vyspádovat podlahu k odtoku vody (např. odtokové kanálky od Alcaplastu), celý roh obložit uvnitř i vně obklady a uzavřít ho dveřmi. Perfektní čistotu obkladů vám zajistí profesionální čistič na denní úklid CL803 značky Rako System.

Slovo designéra

Po setkání s majiteli a prohlídce koupelen bylo jasné, že vzhledem ke špatnému stavu je celková rekonstrukce nevyhnutelná. Zadání bylo jasné – fungující prosvětlená vzdušná dispozice obou koupelen s nadčasovými barvami a také materiály se snadnou údržbou. Vše se muselo odehrát v krátké době a za dobrou cenu.

www.rako.cz

ZDROJ: PR článek společnosti LASSELSBERGER, s.r.o.

Kategorie: Koupelny Rekonstrukce bytu
Tagy: design koupelna Koupelnové baterie Koupelnové předložky koupelnový nábytek rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze