Rekonstrukce bytu v Karlových Varech dopadla překvapivě. Interiér připomíná galerii
Podmanivá atmosféra Karlových Varů dokáže učarovat každému, kdo se ztratí v historických uličkách s jejich nekonečným stoupáním a zrekonstruovanými fasádami v sevření lázeňských lesů. Pravděpodobně se to přihodilo i mladému muži žijícímu v zahraničí. Architektky z Plus One Architects přeměnily jeho třípokojový byt v prázdninové sídlo.
Byt o rozloze sedmdesáti šesti metrů čtverečních se nachází na Svahové ulici blízko kolonády. Původně disponoval třikrát větší rozlohou. Někdejší změny ale nelze vrátit zpět.
Navzdory tomu byt charakterizuje kvalitní prostorové uspořádání. Autorky oprostily interiér od všech nevhodných změn. Rekonstrukcí získal též původní světelnost a výšku.
Překvapení pod starou vrstvou omítky
Dalším benefitem nemovitosti je orientace na dvě strany – do ulice u lesa a tichého vnitrobloku. Celkové prosvětlení interiéru pomohlo rozvinout designový koncept na bázi minima zařízení. Architektky dostaly při navrhování od majitele volné ruce. Závazná byla jen výška rozpočtu.
Plány jim v dobrém smyslu slova narušilo odkrytí původních maleb. Ty překvapivě natolik dobře vizuálně zapůsobily, že se je rozhodly nechat přiznané. Směs růžové, modré a hnědé jednotlivě na vybraných stěnách evokuje velkorozměrná malířská plátna.
V poměru k bílým omítkám vytvářejí představu malé soukromé galerie s kolekcí obrazů. V souvislosti se stropy zase odkazují na historičnost místa. Působí unikátně.
Bytu přeje logická organizace místa
Do bytu se vstupuje malou asymetrickou předsíní, na kterou navazuje podlouhlá chodba. Po její pravé straně se nachází meziprostor se skříní, z něhož se vstupuje do jedné větší ložnice s nepravidelným půdorysem a jedné menší, pravděpodobně pro hosty.
Obě jsou vybaveny původní dřevěnou deskovou podlahou, která místnosti opticky prodlužuje. K největším prostorům patří samostatný obývací pokoj s dveřním otvorem bez dveří. Zdrojem přirozeného denního světla je dvojice kastlových oken.
Ostatní místnosti mají po jednom okně. Dominantou obývacího pokoje jsou kachlová kamna v rohu místnosti. Spolu se čtyřmi řadami bílých kachliček na stěně naproti vytvářejí vzájemný kontrast.
Síla atmosféry tkví v malých detailech
Záměrem bylo narušit historický ráz kamen modernějším prvkem. Zařízení místa je jednoduché, tvoří ho dvě designové minimalistické sedačky umístěné proti sobě, konferenční stolek a perský koberec.
Vytápěcí tělesa do interiéru stylově dokonale zapadají, splývají se stěnou a jsou přímo neviditelná. Respektují vizuální kontext nemovitosti. Proti vstupu do bytu se nachází kuchyň vybavená průhledem ve stěně do obývacího pokoje ve formě výdejního okénka.
Úzká kuchyň obsáhla jen menší kuchyňskou linku. Část s dřezem pojal ostrůvek. Kulatý jídelní stůl se dvěma židlemi dostal místo volně před oknem. Tmavý set akcentuje do světla laděný prostor. Lepší plynulost pohybu po bytě i zde zabezpečuje dveřní otvor.
Zdánlivě stejný povrch kachliček
Po levé straně, s orientací do vnitrobloku, se nachází vedle kuchyně koupelna se sprchovým koutem a WC. Zaujme přibližně trojúhelníkovou dispozicí a v detailu podlouhlými kachličkami v méně obvyklém kolmém uspořádání na sebe.
Zvláštností je několik kachliček s reflexním efektem, které vlivem dopadu světla mění barvy.Zastoupení různých geometrických linií doplňuje kruhové zrcadlo nad umyvadlem v jednoduchém designu.
Koupelnu spolu s ostatními prostory, s výjimkou ložnic, sjednocuje jednolitá polyuretanová stěrka. Byt dýchá kvalitním materiálovým vybavením a designovým zařízením i doplňky české i zahraniční výroby.
Byt v Karlových Varech
autor: Plus One Architects
lokalita: Svahová ul., Karlovy Vary
rozloha: 76 m2
projekt: 2021
realizace: 2022 – 2023
Fotogalerie
Text: Katarína Mácová
Foto: Radek Úlehla