Trápí vás zápach z odtoků a kanalizace? Víte, jak si pomůžete?

21. 04. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Zápach z odtoků umí pořádně zničit atmosféru i v pěkném interiéru. Obvykle tímto stavem trpí starší domy, ale často i rekreační chaty či ubytovací zařízení, kde si obyvatelé nedávají pozor, co do odtoků vyhazují. Nejlepším řešením je odborná pomoc, ale ještě předtím se vyplatí vyzkoušet domácí způsob.

Zápach z kanalizace není jen nepříjemný, ale může být i nebezpečný pro naše zdraví, protože znamená přemnožení bakterií a tvorbu metanu. Tato kombinace snadno způsobí bolesti hlavy nebo jiné problémy. Když si tedy všimnete charakteristického nepříjemného zápachu, neignorujte ho.

Příčin zápachu z odtoků a kanalizace může být několik, nejčastěji jde o únik z hnijících nebo prasklých odtokových potrubí, ucpaný odtok, uvolněné potrubní spojení nebo starý voskový kroužek, který utěsňuje základnu toalety.

Foto: istock

Domácí způsob jak se zbavit zápachu z odtoků

Do odtoku nalejte čtvrt hrnku jedlé sody. Zalijte hrnkem bílého octu. Nechejte působit dvě hodiny, nezapomeňte u koupelny zavřít dveře. Po dvou hodinách pomalu do odtoků nalijte tři až čtyři litry horké vody. Po patnácti minutách promyjte tekoucí vodou. Nechejte ji téci deset minut, aby se ocet důkladně spláchl. Tento krok je velmi důležitý.

Nyní do odtoku nalijte půl hrnku bělidla s obsahem chlóru a nechejte ho působit další dvě hodiny při zavřených dveřích koupelny. Potom opět pomalu propláchněte třemi litry horké vody a deset minut promývejte tekoucí studenou vodou.

Pozor: Nikdy nemíchejte bělidlo a ocet, protože vytvoříte toxický chlór a plynný chloramin.

Posledním krokem je nalití 120 ml minerálního oleje do odtoku.

Foto: istock

Náš tip: Horká, ale ne vroucí

Nikdy nelijte do odpadů úplně vroucí vodu. Kovové trubky nepoškodí, ale části z plastu může. Pro efekt úplně stačí horká voda s teplotou sedmdesáti až osmdesáti stupňů Celsia.

Foto: istock

Nepomohlo? Zavolejte odborníka

Pokud tento způsob nefunguje, odborné pomoci se nevyhnete. Je důležité prověřit kvalitu potrubí a jeho spojů, jakož i další možné příčiny problému. Řešení neodkládejte, protože se velmi snadno může zhoršit tak, že vás to bude stát více peněz, času i energie. Všímejte si, kdy je zápach nejintenzivnější a dalších souvislostí, které odborníkům pomohou najít příčinu a celý proces opravy zjednodušit. Jestli se chystáte rekonstruovat starší koupelnu, rozhodně se vyplatí investovat i do výměny potrubí za kvalitnější, které vydrží celá desetiletí.

Foto: istock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: kanalizace zápach z odtoků
Sdílejte článek

Diskuze

  • Mně daleko víc trápí zápach kohokoli z demožumpy, hned bych měnil za ten z kanalizace.

    jpop