Zdroj: Shutterstock

Tři zajímavé tipy, jak vnést omítkou do prostoru trendy vzhled

01. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Omítnuté stěny jsou interiérovou klasikou. Dnešní omítky však vůbec nemusí vypadat klasicky, některé mají dokonce překvapivé vlastnosti. Máme pro vás tři zajímavé tipy, jak vnést omítkou do prostoru trendy vzhled i závan svěžího vzduchu.

1. Jako beton

Betonové povrchy jsou součástí interiérových trendů už pár let. Ale vylít pěkné stěny z opravdového pohledového betonu není vůbec jednoduchá záležitost, v mnoha případech je to dokonce nedosažitelný cíl. Vzhledu betonu se však dá na stěnách dosáhnout velmi věrně, a přitom efektivně i pomocí tzv. kreativních omítek. A v nabídce jsou i jiné efektní možnosti.

Interierove-betonove-steny-omitky

Zdroj: Shutterstock

„Originalitu a charakter můžete dodat interiéru i stěnami se strukturou a vzhledem kamene, břidlice či kovu,“ radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu.

„Velmi jednoduché je použití už hotových designových omítek značky StyleCOLOR, které jsou dostupné v různých vyhotoveních – se správným nářadím dosáhnete těchto zajímavých efektů dvěma až třemi pracovními kroky,“ dodává.

POSTUP: Jak vytvořit efekt betonu

1.

Stěnu zbavte prachu či jiných nečistot a napenetrujte ji.

2.

Naneste kreativní omítku v dostatečné tloušťce. Použijte váleček s krátkým vlasem. U hladkého podkladu stačí jedna vrstva, u hrubšího (např. cementová omítka) jsou potřeba dvě.

POZOR! Při práci postupujte po částech, protože omítka nesmí být při úpravě povrchu zaschlá.

3.

Povrch ještě vlhkého nátěru opracujte do požadovaného vzhledu pomocí benátského hladítka. Tahy mají být rovnoměrné, stěna získá specifickou strukturu podle jejich směru a délky.

4.

Pomocí rukojeti válečku je možné vytvořit i imitaci otvorů.

Přečtěte si také:
Co dokážou interiérové omítky

2. Cihlové variace

K interiérovým stálicím patří i lícové cihly. Podobně jako pohledový beton, i skutečné lícové zdivo je však spíše výjimkou. To, co v interiéru vidíte, je většinou obklad z cihlových proužků. I zde přitom existuje omítková alternativa – její výhodou je méně pracná a rychlejší realizace i nižší cena.

Cihlová stěna v interiéru obývacího pokoje

Zdroj: Shutterstock

Například pomocí kreativních omítek MAGIC DECOR a speciální šablony od značky Cemix se dá dosáhnout imitace lícových cihel jak v interiéru, tak i na fasádě, a to v různých kombinacích odstínů cihel a spár.

Detail efektu cihlové stěny v interiéru

Zdroj: Cemix

POSTUP: Jak vytvořit efekt cihlové stěny

1.

Na stěnu naneste válečkem nebo štětcem celoplošně podkladový nátěr Kontakt COLOR ve vybraném odstínu – ve výsledku bude imitovat spáry s jemnozrnnou strukturou. Potřeba jsou dvě vrstvy. Alternativou podkladu je hladká kreativní omítka MAGIC DECOR FINE.

Krok č. 1: Jak vytvořit cihlovou stěnu

Zdroj: Cemix

2.

Na zaschlý podklad precizně nalepte samolepicí šablonu (nesmí nikde odstávat). Její umístění si nejdříve promyslete a přeměřte!

Krok č. 2: Jak vytvořit cihlovou stěnu

Zdroj: Cemix

3.

Do šablony naneste celoplošně pomocí antikorového hladítka kreativní omítku MAGIC DECOR LIGHT ve vrstvě na výšku zrna. Omítka může zůstat v hrubé podobě, která vznikne při jejím natažení, nebo ji můžete vyhladit kruhovými pohyby plastovým hladítkem.

Krok č. 3: Jak vytvořit cihlovou stěnu

Zdroj: Cemix

4.

Pokud chcete dosáhnout plastičtějšího povrchu, naneste asi po hodině lokálně druhou vrstvu omítky, kterou vytvoříte nepravidelné nerovnosti.

Krok č. 4: Jak vytvořit cihlovou stěnu

Zdroj: Cemix

5.

Nakonec povrch jemně zahlaďte tahy antikorovým hladítkem tak, abyste dosáhli chtěné plasticity.

Krok č. 5: Jak vytvořit cihlovou stěnu

Zdroj: Cemix

6.

Po krátkém zavadnutí omítky šablonu opatrně odstraňte a máte hotovo.

Krok č. 6: Jak vytvořit cihlovou stěnu

Zdroj: Cemix

3. Zdravý vzduch

Určitě jste už slyšeli o iontech jako přirozené součásti vzduchu. Víte asi i to, že se ve velkém množství nacházejí ve svěžím vzduchu v lese či u moře, a naopak, v městském ovzduší jejich koncentrace vlivem znečištění klesá.

Vzdušné ionty přitom prokazatelně prospívají lidskému zdraví. Podporují regeneraci a vážou na sebe částečky jemného prachu a pylu, vytvářejí z nich větší shluky, které následně padají k zemi. Vzduch, který dýcháme, je tak čistší a my jsme méně ohrožení alergiemi či nemocemi dýchacích cest. Jednoduše řečeno, na množství iontů záleží.

Ionitová stěna v interiéru ložnice

Zdroj: Baumit

Více vzdušných iontů můžete přitom mít i doma, když natřete stěny interiérovou barvou, například Baumit IonitColor, která jejich počet aktivně zvyšuje. Nejlépe funguje tehdy, když je vlhkost vzduchu v místnosti v optimálním rozpětí 40–60 %. A o aktivní regulaci vlhkosti se dokážou postarat stěrky, například Baumit IonitFino nebo Baumit IonitFinish, které jsou i perfektním podkladem pod interiérovou barvu.

Přečtěte si také:
Jak si poradit s úpravou stěn ve starém domě

POSTUP: Jak vytvořit aktivní povrchovou úpravu

1.

U sádrokartonových desek a betonu není potřeba příprava podkladu. Na nerovnoměrné nebo velmi nasákavé povrchy a na podklady se sníženou pevností se doporučuje nanést základní nátěr Baumit EasyPrimer nebo Baumit MultiPrimer.

Krok č. 1: Jak vytvořit aktivní povrchovou iontovou úpravu

Zdroj: Baumit

2.

U betonu nebo sádrokartonových desek nejdříve vyplňte spáry vybranou stěrkou Ionit (Finish nebo Fino). Do výplně styků sádrokartonových desek se vkládá i výztužná páska.

Krok č. 2: Jak vytvořit aktivní povrchovou iontovou úpravu

Zdroj: Baumit

3.

Potom celoplošně naneste dvě vrstvy stěrky. Na optimální regulaci vlhkosti v interiéru by měla být celková tloušťka stěrky Ionit alespoň 1,5 mm.

Krok č. 3: Jak vytvořit aktivní povrchovou iontovou úpravu

Zdroj: Baumit

4.

Finální nátěr – barvu IonitColor – můžete aplikovat štětcem nebo válečkem, případně strojově. Doporučují se dvě vrstvy.

Krok č. 4: Jak vytvořit aktivní povrchovou iontovou úpravu

Zdroj: Baumit

Text: Erika Kuhnová
Foto: Hornbach, Cemix, Baumit, Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: betonové stěny cihlové stěny interierove omítky Od partnerů
Sdílejte článek

Diskuze