17. 09. 2013
Diskuze (2)
Sdílet

I když na první pohled vnímáme spíše jejich estetickou hodnotu, ve skutečnosti jsou právě okna a dveře nejcitlivější částí obálky vašeho domu. Obálky, která vás má chránit před nepřízní počasí, ale i nezvanými hosty. I […]

I když na první pohled vnímáme spíše jejich estetickou hodnotu, ve skutečnosti jsou právě okna a dveře nejcitlivější částí obálky vašeho domu. Obálky, která vás má chránit před nepřízní počasí, ale i nezvanými hosty. I v této oblasti máte na výběr z velkého množství variant, doufáme, že oceníte naši rukověť pro správný výběr oken i dveří.

POČET A VELIKOST

Velikost okenních ploch a jejich umístění je do jisté míry dána normami. U rodinných domů, dvojdomů a koncových řadových domů má být prosluněna minimálně ½ ze součtu ploch všech jeho obytných místností.

Mezi obytné místnosti se nepočítají místnosti s plochou menší než 8 m2 a kuchyně do 12 m2 (v ČSN 73 4301 Obytné budovy). Architekt nebo projektant musí zvolit takový počet oken s takovou plochou, aby bylo proslunění dle normy zajištěno. Minimální plocha je ve zmíněném předpisu stanovena na jednu desetinu plochy místnosti. Norma stanovuje i nejmenší rozměr takového okna (900 mm u svislých oken a 700 mm u střešních oken), tedy s úzkými střílnami by architekt u hygieniků neuspěl. Jestli se rozhodne nakreslit do projektu více oken menších rozměrů nebo „prosklít“ půlku stěny jedním megaoknem, je jen na něm – a ostatních kritériích, která najdete v dalších bodech článku.

Okno Winergetic Premium Passive je vybaveno trojskly s tloušťkou skleněných tabulí 3 mm a ideálně se tak hodí i pro velké zasklené plochy a přitom si udrží výborné tepelněizolační vlastnosti. V modelu lze použít také čtyřskla. Na výběr jsou dva druhy těchto skel – s Ug = 0,4 W/m²K, vyplněná argonem, která snižují součinitel prostupu tepla na Uw = 0,7 W/m²K, druhým typem jsou čtyřskla s Ug = 0,3 W/m²K, vyplněná kryptonem, která snižují hodnotu parametru Uw až na 0,6 W/m²K. FOTO: OKNOPLAST

Okno Winergetic Premium Passive je vybaveno trojskly s tloušťkou skleněných tabulí 3 mm a ideálně se tak hodí i pro velké zasklené plochy a přitom si udrží výborné tepelněizolační vlastnosti. V modelu lze použít také čtyřskla. Na výběr jsou dva druhy těchto skel – s Ug = 0,4 W/m²K, vyplněná argonem, která snižují součinitel prostupu tepla na Uw = 0,7 W/m²K, druhým typem jsou čtyřskla s Ug = 0,3 W/m²K, vyplněná kryptonem, která snižují hodnotu parametru Uw až na 0,6 W/m²K. FOTO: OKNOPLAST

UMÍSTĚNÍ

Technická norma opět stanovuje přesné podmínky, kdy se místnost může považovat za prosluněnou. Odhlédneme-li od detailů, je jasné, že okna musí být umístěna tak, aby propouštěla dostatek slunečního světla celoročně. Není potřeba doktorát z přírodních věd, aby bylo zřejmé, že nelze srovnávat intenzitu i směřování slunečního světla v prosinci a červnu, proto je podmínka stanovena docela vesele: aby „sluneční paprsky dopadaly do kritického bodu minimálně 90 minut dne 1. března“. Nebo lze tuto podmínku nahradit ještě průměrnou hodnotou počtu prosluněných dní za daných podmínek.

Jelikož si jen velmi těžko dokážeme představit, že budeme každý rok 1. března se stopkami v ruce honit po pokoji sluneční paprsky, musíme se spolehnout na různé technické vychytávky. Projekční programy (i zábavný a zdarma stahovatelný software pro laiky) proto obsahují simulaci proslunění interiéru – stačí osadit váš budoucí dům či byt na mapu podle souřadnic a simulátor vám ukáže, kdy vám bude do budoucí postele svítit nejintenzivnější sluníčko. Významnou roli hraje orientace ke světovým stranám.

O rozměrech a umístění oken a dveří ale nerozhodují pouze fyzikální tabulky! Důležité jsou i jejich proporce a rozmístění vzhledem k ploše fasády. Vnější (estetická kritéria při pohledu na fasádu) a vnitřní (dispozice – okna do určité míry omezují umístění nábytku a funkční uspořádání interiéru) logika a funkčnost musí být zachována!

Na trhu jsou už dlouho k dostání plastová okna se vzhledem dřeva i v barevných odstínech palety RAL. Dosud se ale tyto barevné fólie používaly pouze na vnitřní a vnější části profilů. Firma OKNOPLAST nabízí systém Colorfull, ve kterém je fólie, kromě viditelných ploch, také na vnitřní straně profilu, to znamená na plochách viditelných pouze při otevření okenního křídla. FOTO: OKNOPLAST

Na trhu jsou už dlouho k dostání plastová okna se vzhledem dřeva i v barevných odstínech palety RAL. Dosud se ale tyto barevné fólie používaly pouze na vnitřní a vnější části profilů. Firma OKNOPLAST nabízí systém Colorfull, ve kterém je fólie, kromě viditelných ploch, také na vnitřní straně profilu, to znamená na plochách viditelných pouze při otevření okenního křídla. FOTO: OKNOPLAST

RÁM

Navzdory tradiční „válce“ mezi výrobci dřevěných, hliníkových a plastových oken nelze jednoznačně určit a doporučit jedno řešení. Existují základní parametry, které by měly rámy splňovat, a každá technologie se je snaží naplňovat a překonávat.

Výrobci obvykle montují okna z dodaných okenních profilů, jelikož se jejich rozměry definují konkrétním projektem. Základními parametry rámů jsou jejich rozměry (zejména tloušťka – jde o to, aby rámy zabíraly co nejméně z plochy oken na úkor prosklené části), mechanická odolnost a pevnost, náročnost na údržbu a – čím dál tím lepší – tepelněizolační vlastnosti. Kdysi tradiční pomůcka hodnocení kvality plastového profilu (více komor = lepší okno) dnes rovněž ustupuje do pozadí a výrobci se soustřeďují spíše na skutečné problémy okenních profilů a jejich řešení.

FOTO: VEKA

FOTO: VEKA

 Schéma profilu úsporného okna SOFTLINE 82.

1. 82 mm – základní stavební hloubka rámu a křídla umožňující univerzální použití u novostaveb a rekonstrukcí
2. Tepelná izolace
Inovativní sedmikomorová geometrie rámu umožňuje při použití konvenčních ocelových výztuh dosažení hodnoty až Uf = 1,0 W/m2K.
3. Těsnicí systém
3 těsnicí roviny brání před hlukem, chladem, vlhkem a průvanem.
4. Zasklení
Tloušťka zasklení 24 mm až 52 mm.
5. Hloubka zasklívací drážky
Zvětšená hloubka zasklívací drážky 25 mm redukuje tepelné mosty.
6. Tloušťka stěn
Třída A podle EN 12608.
7. Funkční spára
Energeticky optimalizované provedení spáry ve středové oblasti.
8. Osvědčené ocelové výztuhy
V rámu a křídle lze použít stejné výztuhy (U-Profily) jako u osvědčeného 70 mm AD systému.
9. Klasický design
Elegantní tvary s lehce zaoblenými hranami pro malou pohledovou šířku.
10. Kování dle DIN 18357
Lze použít ověřené systémy kování všech známých výrobců.
11. Kompatibilita
Kompatibilní s připojovacími a doplňkovými profily systému 70 mm. 

Počítačová simulace proslunění ne vždy počítá se stíněním v podobě okolních budov či stromů. Je nutné brát v úvahu nejen orientaci ke světovým stranám, ale vždy konkrétní místopis!

Proto se snaží nevýhody svých systémů eliminovat. Do plastových rámů se tak vkládají hliníkové pásky kvůli zvýšení pevnosti, hliníkové profily se vyplňují polystyrenem, aby se odstranily možné tepelné mosty. Výrobci dřevěných oken reagují na výtky ohledně náročnější údržby svých výrobků nabízením různých hybridů – kupříkladu dřevohliníkových rámů, které v interiéru působí nadále jako dřevěné a v exteriéru je proti nepřízni počasí chrání hliníkový „kryt“. Výkřikem posledních sezón jsou pak barevné fólie – ty ale představují spíše úlitbu barevným trendům a snaze nabízet každoročně zákazníkům něco nového než skutečný přínos ke kvalitě okenních rámů.

Dnes už jsou tyto systémy natolik vyrovnané (pokud jde o jejich vlastnosti), že je výběr spíše záležitostí pocitu, potažmo ceny. Výrobci si toto uvědomují, a proto nabízejí kupříkladu plastová okna s designem dřevěné či hliníkové fólie. Je jen na vás, čemu dáte přednost.

ZASKLENÍ

Někteří výrobci oken rádi zdůrazňují, že zatímco správně vybrané sklo může eliminovat slabší vlastnosti rámů, ani nejlepší a nejdražší rám bez správného skla fungovat nebude. Při výběru správného zasklení hraje roli opět hned několik parametrů. Zcela zásadním by měla být jejich schopnost propouštět světlo – proto je přece do místností instalujeme! Dalším sledovaným parametrem by měl být solární faktor. Tato hodnota udává, kolik celkové sluneční energie v podobě tepla nám zasklení vpustí do místnosti. Příliš vysoká hodnota solárního faktoru místnost v létě přehřívá, naopak příliš nízká hodnota nás v zimě připraví o přirozené teplo získané ze slunce. Požadovaná hodnota solárního faktoru se liší podle typu budov. V našich klimatických podmínkách je u rezidenčních budov (panelové domy, bytové domy, rodinné domy) lepší mít solární faktor vyšší, cca 60 %, abychom se nepřipravili o bezplatně získané teplo ze slunce během jara, podzimu a zimy.

Schüco AWS 112.IC, první hliníkový okenní profil na světě, který splňuje přísná certifikační kritéria německého Institutu pro pasivní domy v Darmstadtu (Passivhaus Institut), představila firma Schüco International KG.  FOTO: SCHÜCO

Schüco AWS 112.IC, první hliníkový okenní profil na světě, který splňuje přísná certifikační kritéria německého Institutu pro pasivní domy v Darmstadtu (Passivhaus Institut), představila firma Schüco International KG.
FOTO: SCHÜCO

Dnes ale, pokud jde o kvalitu zasklení, musíme vzít v potaz i další vlastnosti. Velmi často se mluví o těch tepelněizolačních (viz dále). Opomíjenou, ale důležitou je schopnost eliminovat hluk, významná je i průhlednost a bezpečnost aktivní (ochrana proti zranění) i pasivní (ochrana proti nežádoucímu vniknutí). Zatímco větší počet komor okenního profilu má vliv zejména na lepší izolační schopnosti a povrchové teploty, speciální provedení použitých komponent (zejména skla a případně fólie) spojených do výsledného sendviče izolačního skla ovlivňuje ostatní uvedené parametry.

Standardem je dnes využití dvojskla, náročnější zákazníci dávají přednost kvalitnějším trojsklům. Neméně důležitým prvkem skla je distanční rámeček z co nejméně vodivých materiálů.

TEPLO

To, že okna jsou černou dírou, kudy každou zimu unikají vaše peníze vynaložené na vytápění, jsme si uvědomili mnohem dříve, než byla vynalezena termokamera. Ale až dramatické obrázky našich domečků s modrými skvrnami místo oken nás definitivně přesvědčily. Pokud uvažujeme o oknech a jejich tepelnětechnických vlastnostech, je nutné si uvědomit, že fungují jako celek – rám, sklo a jejich montáž do ostění.

Přesto, že se dnes rozhodujeme i na základě těchto parametrů, pořád dáváme přednost ceně. Podle analýzy českého výrobce oken, společnosti SULKO, situace na českém trhu dokládá, že mnoho stavebníků si příliš neláme hlavu s tím, zda budou jejich okna dostatečně izolovat teplo a zajišťovat komfortní bydlení během celé své životnosti, která dosahuje několika desítek let. O tom vypovídá i fakt, že nejprodávanějšími okny jsou dnes profily, jejichž součinitel prostupu tepla se pohybuje od 1,0 do 1,2 W/m2K. „Pouze stavebníci, kteří si dnes pořídí nadstandardně izolující okna, jejichž součinitel prostupu tepla (Uw) činí maximálně 0,8 W/m2K, mohou počítat s tím, že jejich profily budou vyhovovat normám i standardům po roce 2023,“ říká Ing. Marian Figa, ředitel výzkumu společnosti SULKO. „Z našich analýz vyplývá, že v roce 2023 bude doporučená hodnota Uw pod 0,8 W/m2K, čemuž nebude vyhovovat celých 70 % dnešní produkce oken.“

11_VEKA_ilustr

Pokud zůstaneme v současnosti: standardní sklo by mělo mít hodnotu U= 1,1 W/m2K, to znamená dvojsklo o složení 4-16-4 plněné tepelně nevodivým plynem (argonem). Pro dosažení lepších izolačních hodnot je pak nutné použít trojskla, se kterými je možné dosáhnout hodnoty Ug = 0,5 W/m2K.

I když zvolíme izolační sklo s co nejnižším koeficientem prostupu tepla zasklením Ug, mějme na paměti, že tato hodnota se zhoršuje samotným osazením zasklení do rámu okna (např. volba materiálu, kvalita práce atd.). Stejně tak může výsledek ovlivnit nekvalitně odvedená práce při samotné výměně okna (připojovací spára mezi rámem okna a ostěním, správný způsob osazení okna vůči tepelněizolační rovině panelu apod.). Desetinný rozdíl mezi hodnotami Ug by neměl být rozhodujícím kritériem při vaší volbě.

DVEŘE V KOSTCE

Umístění dveří na fasádě je dáno dispoziční logikou a estetickými kritérii. Normy určují pouze jejich minimální rozměry, pokud jde o počty, nelze než se řídit selským rozumem. Ale méně je více – samozřejmě že by měly poskytnout potřebný komfort (hlavní a zadní vstup do domu), na druhé straně však představují jisté bezpečnostní riziko. Tudíž dvoje se jeví jako dostatečný počet.

Pokud jde o konkrétní umístění stavebního otvoru do konstrukce, to souvisí kromě statiky i s celkovou dispozicí interiéru. Samozřejmě není nerozumné přemýšlet o osazení dveří i v souvislosti s uspořádáním exteriéru – zahrady, předzahrádky, garáže… Organizace komunikace mezi exteriérem a interiérem by měla být co nejjednodušší, nejekonomičtější a logická.

Ocelové bezpečnostní dveře KSi 40 značky Hörmann splňují bezpečnostní třídu WK2. Pro maximální ochranu proti vloupání jsou dodávány v kombinaci se zárubní a s bezpečnostní hliníkovou sadou klika/koule. K jejich přednostem patří i vynikající tepelněizolační vlastnosti (U = 1,7 W/m²K). FOTO: HÖRMANN

Ocelové bezpečnostní dveře KSi 40 značky Hörmann splňují bezpečnostní třídu WK2. Pro maximální ochranu proti vloupání jsou dodávány v kombinaci se zárubní a s bezpečnostní hliníkovou sadou klika/koule. K jejich přednostem patří i vynikající tepelněizolační vlastnosti (U = 1,7 W/m²K). FOTO: HÖRMANN

Ani zde není na škodu zabývat se materiálem. Jako standardní se dnes jeví bezpečnostní dveře sendvičové konstrukce s různými typy ocelové výplně, která chrání tento kritický bod domu před poškozením a následným násilným vniknutím.

Podstatná je tedy kvalita a materiál zárubně a dveřního křídla. Z hlediska zabezpečení jsou důležité čepy proti vysazení na straně pantů, druh zámku po celém křídle, kvalitní kování a vyztužení dveří.

Ať už patříte mezi ekologicky nebo ekonomicky smýšlející stavebníky, či majitele rodinných domů, měly byste vzít v potaz i – u oken dokola omílané – tepelnětechnické vlastnosti. Vstupní dveře mají poměrně velkou plochu a je škoda ponechat je svému osudu. Kromě hluku a bezpečnosti tedy čím dál víc vystupuje do popředí jejich schopnost bránit únikům tepla. Proto je vhodné uvažovat i o těchto aspektech. Bezpečnostní a tepelněizolační dveře jsou vyplněny polyuretanovou pěnou, disponují dvojitým těsněním na všech stranách a mají tepelně oddělený práh a zárubeň.

DESIGN

Nezapomeňte, že i když jsou kvalita a vlastnosti výrobků nejdůležitější, měly by vaše okna a dveře souznít s fasádou a stylem domu. Roubenka s bílými plastovými rámy a ultramoderní skleněnohliníkovou výplní vstupních dveří vás asi dlouho těšit nebude. Naštěstí designových variant je k dispozici takové množství, že ať už sáhnete po jakémkoli systému (rámů, kvality zasklení, vstupních dveří), není problém najít k nim odpovídající doplňky. Říká se, že co oči nevidí, to srdce nebolí. Co tedy s okny, která jsou pořád na očích?

Bezpečné a bez tepelných ztrát – přesto bez významných designových limitů. FOTO: HÖRMANN

Bezpečné a bez tepelných ztrát – přesto bez významných designových limitů. FOTO: HÖRMANN

TEXT: Lukáš Novotný s využitím materiálů firem AGC, Guardian, Oknoplast, Schüco, Sulko a Veka
FOTO: Archiv firem
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce bytu Rekonstrukce domu
Tagy: design dřevo dvere materialy okno Oprava plastových oken Seřízení plastových oken stavba
Sdílejte článek

Diskuze

  • Se vším souhlas, až na tvrzení, že by plocha oken dle normy měla činit 1/2 podlahové plochy obytných místností… V mém případě mi pak vychází průměrná plocha okna 6m2 na místnost, což je hodnota nesmyslná i pro největší místnosti, kde mám dnes okna 1,5 x 2,1 = 3,15 m2 a považuji jejich velikost za dostatečnou až nadbytečnou (místnost 4 x 4 m…, natož 1,5 x 1,8 v místnosti 3 x 4 m…). Patrně jsem něco špatně pochopil, normu neznám…

    Ostatně je i v textu zmíněno, že minimální velikost oken má mýt 1/10 podlahové plochy místnosti…

    Ještě otázku: nebylo by vhodnější použít zasklení oken s co největší světelnou propustností a přebytku tepla se bránit vhodným nastavitelným zastíněním (žaluzie)?

    Přeji pěkný den,
    toska

    toska
  • Zdravím. Koupili jsme byt ve staré cihlové zástavbě a je nutno vyřešit okna. Chtěli bychom jít do plastových, ale hodně známých nás zrazuje, ať raději necháme původní dřevěné tzv. kastláky, které jsou ale v havarijním stavu ( z finančního hlediska to nechceme s okny zase nějak „přehánět“ :). Předchozí obyvatelé je udržovali maximálně tak přetřením – jak vidno naposledy někdy před deseti lety (okna jsou min. 50 let stará). Jaký je Váš názor na rekonstrukci oken ve starší městské zástavbě, kdy většina nových majitelů dává přednost praktickému, ač „umělému“ vzhledu, namísto pracné revitalizace původních dřevěných, byť ne tak „pohodlných“ a komfortních, ale architektonicky a stylově vhodnějších (původních) oken? Děkuji MV.

    Míla