Zdroj: Jozef Lelovič

Z kancelářských prostor vytvořili 3 pokojový byt: Neobešlo se to bez povolení ke změně účelu

07. 05. 2025
Diskuze (0)
Sdílet

Celý projekt proměny původních kanceláří, tedy nebytového prostoru na obytný, vznikl jako rychlý designový návrh s jasným cílem – připravit byt na prodej. Původní zadání pro architektku Katarínu Bartíkovú znělo: vytvořit z kancelářského prostoru „lákavý byt“. „Naším záměrem bylo podpořit překvalifikování tohoto prostoru na plnohodnotnou bytovou jednotku a vytvořit pro ni elegantní interiér, který by podtrhl jeho výjimečnost,“ zpřesňuje Katarína Bartíková.

Nečekaný zvrat

„Mít možnost pracovat na designu bez striktně daných limitů je vzácné. Volnost, kterou jsme měli, otevřela dveře kreativitě a dovolila nám ukázat, co prostor opravdu dokáže. Potom však přišel nečekaný zvrat,“ říká s nadšením autorka návrhu.

Když majitelce bytu představila návrh a vizualizace budoucí podoby, nastala zajímavá změna. Návrh se totiž zalíbil synovi paní domácí až tak moc, že se rozhodl převzít prostor a přizpůsobit ho svému novému rodinnému životu.

Byt byl původně určený na prodej. Po proměně okouzlil syna majitelky a prodej se nekonal.

Upravené zadání po tomto překvapení pro architektku tedy znělo: z plánovaného „showroomu“ vytvořte skutečný domov, přizpůsobený potřebám mladé rodiny. Změna a zpřesnění funkce rekonstrukce přinesly nové výzvy, ale i vzrušující příležitosti.

Proměna kanceláře na byt

Ani v tomto případě nefungoval žádný kouzelný proutek. Prvním krokem bylo zařídit potřebná povolení pro změnu účelu prostoru. „Nešlo jen o formální proces – byla potřeba série odborných posouzení, stavebních úprav a zavedení kompletní infrastruktury, která by umožnila pohodlné bydlení.

Osvětlení, akustika, dispoziční řešení – každý prvek se přehodnotil a upravil tak, aby byt splňoval vysoké standardy kvality a pohodlí,“ vykresluje složitost procesu Katarína Bartíková.

Rekonstrukce vyžadovala úplnou výměnu elektroinstalace, vodoinstalace a části topení. Staré příčky odstranili, podlahy vyměnili za vinylové a stěny dostaly novou omítku, která osvěžila celkový vzhled.

Vstup do bytu

Design bytu vás osloví hned, jak otevřete vstupní dveře. Zdroj: Jozef Lelovič

Nový začátek

Hlavním cílem architektky při proměně kanceláří na bydlení bylo využít prostor co nejefektivněji a zároveň zajistit dostatek přirozeného světla. Interiér proto ladila do moderního minimalistického stylu s důrazem na přírodní materiály a kvalitní povrchové úpravy.

Otevřený obytný prostor, který spojuje kuchyni, jídelní kout a obývací pokoj, působí vzdušně a prostorně. Nábytek a doplňky nejsou jen pohodlné a funkční, ale mají i estetickou hodnotu, aby celý prostor působil nadčasově.

Přečtěte si také:
Video: Mladá rodina zrekonstruovala starý školní autobus a udělala si z něj pojízdný domov

Řešení na míru

Denní zóna spojuje obývací pokoj s kuchyní. Nenápadným předělem mezi funkcemi je kuchyňský ostrůvek, který materiálově přirozeně zapadá do prostoru.

Vzniká místo, kde se rodina může volně pohybovat a komunikovat. Při vaření na varné desce se zabudovanou digestoří máte výhled do obýváku.

Na míru řešená kuchyňská linka plynule přechází do obývací části jako knihovna. Zároveň skrývá dveře do špajzu – promyšlený detail, který maximálně využívá prostor.

Kuchyně

Moderní kuchyně harmonicky navazuje na obývací prostor Zdroj: Jozef Lelovič

Kuchyně

Moderní kuchyně je vybavená nejnovějšími spotřebiči a praktickými řešeními, které zjednodušují každodenní činnosti. Tento otevřený prostor, kde kuchyně, jídelna a obývací pokoj splývají, vytváří ideální atmosféru pro rodinný život.

Světlé barvy, přírodní materiály a výrazné prvky v interiéru dodávají prostoru nádech praktické elegance.

Obývací pokoj

I když je obývák součástí denní zóny spolu s kuchyní, tento kout působí tepleji a klidněji. Pocit harmonie a pohody navozují texturované bytové textilie – koberec, závěsy, příjemný potah pohovky, ale i oblé tvary stolků a lustru. Tmavě zelená stěna prostor uzemňuje a v kombinaci se dřevem vytváří klidnou atmosféru.

Ložnice

Ložnice je laděná do jemných, uklidňujících odstínů Zdroj: Jozef Lelovič

Ložnice

V prvním návrhu architektky, když měl být byt určen na prodej, byla součástí ložnice i velká samostatná šatna.

Po rozhodnutí syna majitelky ponechat si byt pro sebe a přizpůsobit ho vlastní rodině se ze šatny stal dětský pokoj pro miminko s možností pozdějšího návratu k původnímu účelu.

Koupelna

Koupelna prošla vícero návrhy, než vznikla finální podoba s královsky modrým obkladem a dřevěnými doplňky, které obklopují volně stojící vanu. Tento výrazný obklad harmonizuje s terazzo podlahou a koupelně dodává elegantní a dominantní charakter.

Galerie před a po:

 

Text: Sabína Zavarská
Zdroj: Časopis HOME
Foto: Jozef Lelovič

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: architektura moderní design
Sdílejte článek

Diskuze