Změňte svůj malý balkón v místo, které budete milovat

23. 07. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Není problém zařídit velkou terasu či prostorný balkón, aby byl pohodlný. Náročnější, i když ne nemožné, je to v případě, že máte menší balkón – takový klasický, panelákový. I na něm si však můžete vytvořit příjemné relaxační místo.

Zapomeňte na staré funkce balkónu

Kdysi se balkóny používaly téměř výhradně na sušení prádla, případně jako „hřbitov“ pokojových rostlin, kterým se už nedaří, či odkladiště nepotřebných věcí. V prvé řadě zrušte všechny funkce, které pohlcují pozitivní energii, a balkón vyčistěte. Nová dlažba místo staré, popraskané, udělá hodně. A potom ho jednoduše proměňte v místo relaxace. Tady je několik tipů, jak to uděláte i v případě malého balkónu.

malý balkón

Změňte dlažbu

Typický balkón má betonovou podlahu nebo studené dlaždice, které nemají osobitost. Velmi příjemně na balkóně působí dřevěná zámková dlažba, kterou jednoduše nainstalujete. Vybírejte si samozřejmě exteriérovou dlažbu. Některé druhy se dají použít i v pronajatých bytech, protože se nelepí na původní podlahu a snadno se odstraní. Opticky prostor balkónu rozšíříte, když dlažbu poskládáte různými směry, nebo do vzorů. Chcete-li použít klasickou dlažbu, vyberte si tu se vzorem.

Přečtěte si také:
Několik tipů pro letní lenošení na balkóně a terase
balkonova podlaha

Velmi příjemně na balkóně působí dřevěná zámková dlažba, kterou jednoduše nainstalujete.

Chraňte si soukromí

Nejčastějším problémem panelákových balkónů je nedostatek soukromí. Jestli váš balkón nesměřuje do ulice, máte štěstí. V každém případě můžete přispět k vylepšení intimity. Jednoduchým řešením je třtinové oplocení nebo bambusová clona, kterou lehce připevníte k zábradlí. Rozvěšené malé lampičky příjemnou atmosféru ještě znásobí.

třtinové oplocení nebo bambusová clona, kterou lehce připevníte k zábradlí

Jednoduchým řešením je třtinové oplocení nebo bambusová clona, kterou lehce připevníte k zábradlí.

Dobrým způsobem, jak se vyhnout nechtěným pohledům sousedů či kolemjdoucích, je pergola, na které rostou popínavé květiny. Umístěte řidší dřevěnou či kovovou síť na místo, jímž je z okolí nejvíce vidět. Zasaďte popínavé rostliny a vychutnejte si soukromí v pohodlném křesle za pergolou. Přítomnost květů nelahodí jen oku, ale i psychice.

kvety na balkone

Umístěte řidší dřevěnou či kovovou síť na místo, jímž je z okolí nejvíce vidět.

Venkovní čítárna nebo pracovna

Proměňte svůj balkón ve venkovní místnost – čtecí koutek. Stačí křeslo či pohodlná lavice s matrací a polštáři, praktický stolek z přepravek nebo menší truhla, která poslouží jako stolek a zároveň má i funkci úložného prostoru. Na stolek si uložte dřevěný podnos, kde budete mít vše potřebné ke čtení a jiné relaxační aktivity. Nezapomeňte na svíčky a solární lampy. Samozřejmě nemůže chybět ani květináč s oblíbenými květinami.

Proměňte svůj balkón ve venkovní místnost – čtecí koutek.

Proměňte svůj balkón ve venkovní místnost – čtecí koutek.

Náš tip: Pohodlné křeslo si vytvoříte jednoduše. Stačí základ ze starého nábytku nebo přepravek, které kvůli lepšímu využití prostoru umístěte na jeden kraj balkónu. Tak, aby kopíroval kratší stěnu, ideálně po celé délce. Čalounění vyrobíte ze starší matrace nebo peřiny. Jako opěrka poslouží menší polštáře, které mají též estetickou hodnotu.

Přečtěte si také:
Jak proměnit i ten nejmenší balkon a terásku v kouzelné místo
Pohodlné křeslo na balkón

Pohodlné křeslo si vytvoříte jednoduše.

Jako opěrka poslouží menší polštáře, které mají též estetickou hodnotu.

Jako opěrka poslouží menší polštáře, které mají též estetickou hodnotu.

I balkón může mít styl 

Zapomeňte na klasiku: používat na balkón nábytek, který v interiéru už dosloužil. Nechcete přece, aby působil jako skladiště zbytečností. Máte-li k nějakému kousku citový vztah, restaurujte ho. Balkón zpříjemníte kousky v oblíbeném stylu. Nebojte se použít ani bavlněný koberec, který se dá prát.

Balkón zpříjemníte kousky v oblíbeném stylu.

Balkón zpříjemníte kousky v oblíbeném stylu.

Určitě vám přijde vhod nechat nohy odpočinout naboso. Módním trendem je též nábytek z betonu. Stačí malý stolek. A mnoho různých druhů rostlin, včetně voňavých bylinek či balkónových odrůd zeleniny. Je příjemné sledovat, jak rostou.

pestovani kvetin na balkone

Stačí malý stolek. A mnoho různých druhů rostlin, včetně voňavých bylinek či balkónových odrůd zeleniny. Je příjemné sledovat, jak rostou.

Sabína Zavarská

foto: istock

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: balkónový nábytek balkony
Sdílejte článek

Diskuze

  • Nádherné , dokonalé a inspirativní …..

    Jiřina