Buďte chytří, šetřete vodou! Máme pro vás několik tipů
Voda tvoří jednu ze základních podmínek pro existenci života na Zemi. To by snad měl být dostatečný důvod k tomu, abychom se k ní chovali ohleduplněji a šetrněji.
Zkuste omezit zbytečné plýtvání vodou, opravte kapající kohoutky, vyměňte staré spotřebiče za nové – úsporné – a začněte myslet (alespoň do jisté míry) ekologicky. Pokud vám nepoděkuje sama příroda, vaše peněženka určitě.
Kontrola spotřebičů a kapajících baterií
V prvé řadě je důležité udělat revizi vašich spotřebičů. V případě, že máte doma kapající baterii nebo protékající toaletu, jednejte rychle. I tyto „drobné“ poruchy je totiž nutné bezodkladně řešit. Podle údajů z Pražských vodovodů a kanalizací vás totiž může slabě kapající kohoutek připravit o dvacet čtyři litrů vody za den, silně kapající kohoutek až o padesát čtyři litrů. Ještě více vody vám odteče protékajícím splachovačem na WC. Denně se může jít o sto padesát až tisíc litrů, což by ročně znamenalo částku mezi 4 685 až 31 090 Kč. Zkrátka všechna místa, kudy proudí voda (včetně bojlerů a zahradních přípojek), si zaslouží vaši občasnou pozornost.
Zavírání kohoutků
Velmi účinnou obranou proti plýtvání vody je zavírání kohoutků, kdykoli vodu přímo nepotřebujete. Co je tím myšleno?
V koupelně během čištění zubů nemusí dvě minuty odtékat voda. Také při šamponování vlasů nebo mydlení rukou zavřete kohoutky a povolte je zas až při oplachování. Dále zkuste vyměnit koupání za sprchování. Věděli jste, že plná vana vody obsahuje sto až sto padesát litrů vody a na pětiminutovou sprchu spotřebujete jen třicet až padesát litrů vody?
Ani v kuchyni není nutné odtáčet několik litrů vody před natočením tekutiny do sklenice. Pokud vám při pití vadí teplota vody, zkuste jí odtočit pouze jednou, nalijte si větší zásobu do nádoby a umístěte do lednice. Navíc ještě můžete použít speciální konvice s filtry nebo vmontovat speciální filtr přímo do baterie.
Úsporné baterie
Pokud se rozhodnete investovat do zcela nové baterie, běžně jsou k dostání varianty s technologií provzdušnění. Baterie opět odpustí mnohem méně vody, ale její proud zůstává i přesto dostatečně hustý. Jednou z možností je například úsporná koupelnová páková baterie značky Axor. Proud vody je rozdělen do devadesáti samostatných trysek, z nichž pak voda vytéká v podobě tisícovky malých kapek. Baterie řady Eurostyle disponují sníženou spotřebou vody 5,7 l za minutu a volitelným bonusem těchto baterií je i technologie GROHE Zero, která zabraňuje uvolňování olova a niklu z těla baterie do pitné vody.
perlátory, omezovače, šetřiče
Modernější baterie je už většinou mají automaticky, pokud ale nevlastníte nejnovější model, snadno si můžete perlátor, omezovač nebo šetřič namontovat. Perlátor je nástavec, který zakončuje trubici baterie a ve svých malých otvorech mísí proud vody se vzduchem. Ten se tak stává intenzivnějším, ne však za cenu větší spotřeby. Při jeho používání dochází k úspoře vody a energie v řádu 20 až 40 %. Velmi příznivá je i cena perlátoru. Varianty, které zabraňují vápenatění, jsou o něco málo dražší. K dostání jsou v každém železářství.
Obdobné je to s omezovačem průtoku vody. Stačí ho našroubovat mezi sprchovou baterii a sprchovou hadici a díky tomu můžeme upravovat průtok vody dle naší libosti. Většinou od čtyř do čtrnácti litrů za minutu, díky čemuž dochází až k 50% úspoře vody a energie. Také omezovač pořídíte za dobrou cenu, okolo 200 Kč.
Nižší spotřeby vody lze dosáhnout i za pomoci stop-ventilu, který zajistí vypnutí vody v okamžiku, kdy se šamponujete nebo mydlíte. Pozitivem je opět jeho cenová dostupnost a okamžitá účinnost.
Další možností, jak zabránit zbytečnému odtoku vody a peněz, je instalace šetřiče na vodovodní baterii, do sprchy a na toaletu. Šetřiče na vodovodní baterii se také připevňují na konec vodovodního ramínka a dosáhneme tím volitelného průtoku od čtyř do čtrnácti litrů. Díky properlení vody vůbec nepoznáte, že teče méně vody. Pozitivem je velmi jednoduchá údržba – stačí pouze občas propláchnout sítko. V případě šetřiče na toaletu jde o speciální nerezovou součástku, která se instaluje na vypouštěcí ventil do nádržky toalety. Sami potom regulujete množství vody při spláchnutí (od 0,5 l do plného vypuštění nádržky), dokud nejste s výsledkem spláchnutí spokojeni. Výhodou je univerzálnost použití a dlouhá životnost šetřiče.
Pro více informací navštivte například www.watersavers.eu.
Whirlpool TDLR 65231 ZEN
pračka plněná shora
6,5 kg prádla
40 l na cyklus
8800 l/rok
LG F74A8QDS
A +++
pračka plněná zepředu
7 kg prádla
40 l na cyklus
8 900 l/rok
Pračky
Důležitým spotřebičem při úspoře vody v domácnosti je pračka. Při výběru byste měli určitě zohlednit, kolik daný spotřebič spotřebuje vody na jeden cyklus praní a kolik je schopný pojmout prádla. Průměrnou spotřebu vody na jeden prací cyklus můžete spočítat následovně: vydělte roční spotřebu vody v litrech (uvedeno na energetickém štítku) dvěma sty dvaceti pracími cykly za rok (což je standardní počet). Dalším měřítkem při výběru by mělo být to, kolik osob bude přístroj používat.
Juraj Krivošík (www.uspornespotrebice.cz) radí: do domácnosti s jednou osobou se hodí pračka s náplní prádla menší než 5 kg. Domácnost se dvěma až třemi osobami využije spotřebič s náplní prádla 5 – 6 kg. Pro čtyřčlennou až pětičlennou rodinu jsou vhodné pračky s náplní 6 – 8 kg. Zkuste dbát na to, aby byla pračka vždy naplněná. Většina lidí spíše pračky neplní dostatečně, než že by je přeplňovala. Dvě poloviční náplně spotřebují více energie než jedna celá náplň. Potvrzuje to srovnávací test sto devíti praček, který provedla organizace ICRT (International Consumer Research & Testing). Pračky naplněné jen na úroveň 40 % své kapacity spotřebovávaly na jeden kilogram textilu o 42 až 95 % více energie. Podobné výsledky byly změřeny i u spotřeby vody, kdy zvýšení spotřeby vody na kilogram textilu dosahovalo až 90 %.
Bosch SMV69U80EU
A+++
Vestavná
60 cm
Počet sad nádobí 13
Spotřeba vody na cyklus 7 l
Odhadovaná roční spotřeba vody 1960 l/rok
Siemens SN278I07TE
A+++
Volně stojící
60 cm
Počet sad nádobí 13
Spotřeba vody na cyklus 7,5 l
Odhadovaná roční spotřeba vody 2100 l/rok
Siemens SN66P090EU
A++
Plně vestavná
60 cm
Počet sad nádobí 13
Spotřeba vody na cyklus 6,5 l
Odhadovaná roční spotřeba vody 1820 l/rok
Ruční mytí versus myčka nádobí
Mysleli jste si, že při ručním mytí nádobí ušetříte více vody než myčka? Samá voda. Myčka nádobí zkrátka vodu šetří nesrovnatelně více, ať už zkoušíte na špinavé talíře jakékoli finty. Podle výzkumu provedeného na univerzitě v Bonnu je na umytí stejného množství nádobí ve dřezu potřeba čtyřikrát více vody a asi o čtvrtinu více energie, než když se nádobí dá do myčky. Počáteční investice může být sice trochu nepříjemná, následná úspora však bude markantní. Část ušetřených peněz tak můžete klidně použít na koupi ekologických tablet či gelů. Například Ecover, EFP, Feel Eco, Frosch nebo Ecozone.
Doporučení k provozu myčky (www.uspornespotrebice.cz)
Vždy myčku zcela naplňte a snižte tak počet mycích cyklů spuštěných během jednoho týdne – je to jednoduchý způsob, jak ušetřit energii i peníze. Nádobí není nutné před vložením od myčky opláchnout, pokud není opravdu hodně zašpiněné. Moderní myčky díky různým programům skvěle myjí i velmi špinavé nádobí. Používejte v myčce ekoprogramy – ty používají pro mytí nižší teplotu, díky čemuž myčka dosáhne nižší spotřeby energie. Teplota vody dosahuje jen 45, 50 nebo 55 °C. Délka programu je poměrně dlouhá, ale spotřeba energie je nízká.
Využití tzv. šedé vody
Šetřit vodu v domácnosti může pomoci například i tzv. šedá voda. Co to vlastně je? Šedou vodou se označují splaškové odpadní vody neobsahující fekálie a moč, které odtékají z umyvadel, van, sprch, dřezů, myček a praček. Po úpravě je možné tuto vodu použít jako vodu provozní (tzv. bílou vodu) pro splachování záchodů, pisoárů a zalévání zahrad. Pořízením domácí čistírny odpadních vod můžete ušetřit až 50 % denní spotřeby pitné vody. Dobré je také používat ekologické prací a mycí prostředky, které jsou snáze rozložitelné. Hlavní předností domácí čistírny jsou minimální provozní náklady a rychlé navrácení investice. Šedou vodu lze také filtrovat v tzv. kořenové čistírně, kde funkci čištění zajištují rostliny a mikroby usídlené na kamenitém podloží. Tímto způsobem pročištěnou vodu lze následně používat třeba při napouštění rybníčku, nebo na zálivku zahrady.
Pro více informací se podívejte na www.asio.cz, www.korenova-cisticka.cz.
TEXT: VERONIKA SLOMKOVÁ
FOTO: Shutterstock, DATART, archiv firem
ZDROJ: časopis HOME speciál podzim 2016