Gorenje získala ocenění Red Dot za ovládací modul ISCHEF

Gorenje získala ocenění Red Dot za ovládací modul ISCHEF

01. 07. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Ovládací modul pečící trouby iChef značky Gorenje+ obdržel čestné ocenění na přední mezinárodní soutěži Red Dot Design Awards. Oceněná novinka je výsledkem úsilí vývojářského a designového oddělení společnosti Gorenje a byla představena letos v lednu na veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem. Elektronický ovládací modul s velkým barevným displejem představuje v současnosti nejmodernější dotykové ovládání a významný krok kupředu ve vývoji domácích spotřebičů. Pečící trouby s touto technologií budou u nás k dostání od dubna ve specializovaných studiích Kuchyně Gorenje.

Technologii iChef, která porotu soutěže Red Dot zaujala především důmyslným a precizním řešením, navrhli designéři Matevž Popič a Lidija Pritržnik ze studia Gorenje. Hlavní zásadou při tvorbě byla jednoduchost a intuice při použití trouby. „Vyvinuli jsme koncept ovládání trouby, který bude vyhovovat různým typům uživatelů. Uspěli jsme v uplatnění komplexní technologie v uživatelském produktu do té míry, že jej využijí nejen profesionálové, ale i lidé, kteří se do světa vaření vydají jen zřídka,“ říká kreativní ředitel Lidija Pritržnik. Zdokonalení spočívá především ve spojení atraktivní formy a zároveň snadného ovládání. Řídící modul umožňuje výběr jídel jednoduchým a rychlým způsobem.

Používání spotřebičů s touto technologií vyvolá u uživatelů nezvyklý a nezapomenutelný zážitek, neboť vše zadají pouhým pohybem prstu na barevném displeji. Na něm se v logické posloupnosti zobrazují různé tipy na vaření a pečení, a to v podobě barevných fotografií a ikon. „Kontrola výběru je jasná, recepty jsou doplněny o vysvětlení jednotlivých funkcí, díky čemuž již nebude potřeba využívat tištěné kuchařky. Důraz je kladen na jednoduchou editaci stávajících receptů a tvorbu nových, které si může vytvořit každý sám. Díky širokému výběru barevných schémat si mohou uživatelé nastavit displej k obrazu svému.“ vysvětluje designér Matevž Popič.

Použitá technologie spoléhá na vysokovýkonostní procesor, který pracuje jako samostatný počítač. Bezpečný a promyšlený hardware je řízen operačním systémem vyvinutým rovněž v Gorenje. Umožňuje reagovat rychle a přináší uživatelsky přátelský provoz. „Myšlenka přímého dotykového ovládání domácích spotřebičů pomocí barevného displeje s pohyblivým zobrazením se u Gorenje vyskytla již v době, kdy byly první dotykové displeje představeny. Nicméně před pár lety se zdál takový nápad jako vysoce nákladný a technicky sotva realizovatelný. My jsme však dokázali, že jsme stále v čele odvětví vývoje řídících kontrolních modulů,“ konstatuje Andrej Kaise, inženýr a tvůrce vítězného řídícího softwaru.

Soutěž Red Dot byla poprvé uspořádána v roce 1955 a patří mezi nejprestižnější mezinárodní designérská ocenění. V letošním roce soutěžilo v kategorii produktový design přibližně 1700 společností ze 60 zemí s 4433 přihlášenými produkty. Slavnostní udílení cen se bude konat 4. července v německém Essenu. Gorenje je pravidelným vítězem této soutěže. První ocenění Red Dot obdrželo v roce 2005 za návrh Premium Touch pračky a sušičky prádla.

Zdroj: New Deal Communications, a.s.

Kategorie: Recepty vaření Spotřebiče
Tagy: domácí spotřebiče gorenje trouba
Sdílejte článek

Diskuze