Gorenje získala ocenění Red Dot za ovládací modul ISCHEF

01. 07. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Ovládací modul pečící trouby iChef značky Gorenje+ obdržel čestné ocenění na přední mezinárodní soutěži Red Dot Design Awards. Oceněná novinka je výsledkem úsilí vývojářského a designového oddělení společnosti Gorenje a byla představena letos v lednu na veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem. Elektronický ovládací modul s velkým barevným displejem představuje v současnosti nejmodernější dotykové ovládání a významný krok kupředu ve vývoji domácích spotřebičů. Pečící trouby s touto technologií budou u nás k dostání od dubna ve specializovaných studiích Kuchyně Gorenje.

Technologii iChef, která porotu soutěže Red Dot zaujala především důmyslným a precizním řešením, navrhli designéři Matevž Popič a Lidija Pritržnik ze studia Gorenje. Hlavní zásadou při tvorbě byla jednoduchost a intuice při použití trouby. „Vyvinuli jsme koncept ovládání trouby, který bude vyhovovat různým typům uživatelů. Uspěli jsme v uplatnění komplexní technologie v uživatelském produktu do té míry, že jej využijí nejen profesionálové, ale i lidé, kteří se do světa vaření vydají jen zřídka,“ říká kreativní ředitel Lidija Pritržnik. Zdokonalení spočívá především ve spojení atraktivní formy a zároveň snadného ovládání. Řídící modul umožňuje výběr jídel jednoduchým a rychlým způsobem.

Používání spotřebičů s touto technologií vyvolá u uživatelů nezvyklý a nezapomenutelný zážitek, neboť vše zadají pouhým pohybem prstu na barevném displeji. Na něm se v logické posloupnosti zobrazují různé tipy na vaření a pečení, a to v podobě barevných fotografií a ikon. „Kontrola výběru je jasná, recepty jsou doplněny o vysvětlení jednotlivých funkcí, díky čemuž již nebude potřeba využívat tištěné kuchařky. Důraz je kladen na jednoduchou editaci stávajících receptů a tvorbu nových, které si může vytvořit každý sám. Díky širokému výběru barevných schémat si mohou uživatelé nastavit displej k obrazu svému.“ vysvětluje designér Matevž Popič.

Použitá technologie spoléhá na vysokovýkonostní procesor, který pracuje jako samostatný počítač. Bezpečný a promyšlený hardware je řízen operačním systémem vyvinutým rovněž v Gorenje. Umožňuje reagovat rychle a přináší uživatelsky přátelský provoz. „Myšlenka přímého dotykového ovládání domácích spotřebičů pomocí barevného displeje s pohyblivým zobrazením se u Gorenje vyskytla již v době, kdy byly první dotykové displeje představeny. Nicméně před pár lety se zdál takový nápad jako vysoce nákladný a technicky sotva realizovatelný. My jsme však dokázali, že jsme stále v čele odvětví vývoje řídících kontrolních modulů,“ konstatuje Andrej Kaise, inženýr a tvůrce vítězného řídícího softwaru.

Soutěž Red Dot byla poprvé uspořádána v roce 1955 a patří mezi nejprestižnější mezinárodní designérská ocenění. V letošním roce soutěžilo v kategorii produktový design přibližně 1700 společností ze 60 zemí s 4433 přihlášenými produkty. Slavnostní udílení cen se bude konat 4. července v německém Essenu. Gorenje je pravidelným vítězem této soutěže. První ocenění Red Dot obdrželo v roce 2005 za návrh Premium Touch pračky a sušičky prádla.

Zdroj: New Deal Communications, a.s.

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: domácí spotřebiče gorenje Recepty vaření trouba
Sdílejte článek

Diskuze