Jak vybrat tu správnou myčku aneb co byste neměli podcenit
Mytí nádobí je považováno za rutinní záležitost, kterou důvěrně znají téměř všichni z nás. Obzvláště během svátků a Silvestru jsme si vrchovatých dřezů s nádobím užili více než dost. Někteří nemají s mytím nádobí problém. Velká většina z nás ho ale řadí mezi nejméně oblíbenou činnost spojenou s chodem domácnosti.
Moderní doba sází na kuchyňské spotřebiče, které nám v mnohém usnadní čas i energii. Stejné je to i s mytím nádobí. Také vás nebaví po každém obědě či večeři umývat dřez plný špinavého nádobí? V takovém případě je načase zvážit pořízení myčky. Jestli jste doposud neměli tu čest se s ní seznámit, tak pravděpodobně tápete podle čeho se při výběru rozhodovat. Nebo možná už doma myčku máte, ale rádi byste ji vyměnili za novější kus s pokročilejšími technologiemi. Existuje nepřeberné množství myček nabízející nejrůznější programy. Ne všechny ale mohou být ty pravé právě pro vás.
Je myčka na nádobí úspornou variantou?
Vyplatí se investovat do myčky na nádobí? Tuto otázku si položí asi každý, kdo přemýšlí o koupi myčky. Odpověď je v tomto případě zcela jednoznačná. Jestli jste zvyklí napouštět si dřez a nádobí umývat v jedné vodě, pak při jednom mytí spotřebujete až 40 litrů vody. Pokud nádobí čistíte pod tekoucí vodou, mytí se ještě více prodraží, litrů totiž prolijete až 70. A jak je na tom ve skutečnosti myčka? V jednom mycím cyklu zvládne mnohem více nádobí (až 3x) a litrů spotřebujete jen 7 až 12.
Na velikosti záleží
Důležitým faktorem při výběru spotřebičů stále zůstává cena. U myčky na nádobí ale budete muset rozhodovat i podle jiných faktorů. Velmi totiž záleží na rozmístění vaší kuchyně a také na tom, jak velký prostor jste schopni myčce vyhradit. Opomenout byste neměli ani počet osob v domácnosti. Myčky klasických rozměrů dokážou umýt v jednom cyklu 12 až 15 sad nádobí. Sadou nádobí se rozumí hluboký a mělký talíř, šálek, podšálek, dezertní talířek, nůž, vidlička, lžíce, dezertní vidlička. Vše po jednom kuse. Oproti tomu myčky menších rozměrů zvládnou 8 až 12 sad nádobí. Výrobci nabízejí i myčky, které lze přímo umístit na kuchyňský stůl. Tyto stolní myčky pojmou ale pouze 6 sad nádobí a jsou ideální např. pro používání na chatě či v kanceláři.
Chytré funkce a programy
Moderní spotřebiče nabízejí stále novější a vylepšené funkce. Stejně tak je tomu i u myček na nádobí. Ty jsou neustále zdokonalovány tak, aby co nejvíce usnadnily mytí. Nejnovější typy myček jsou vybaveny chytrými programy, které automaticky určí stupeň zašpinění nádobí a podle toho navolí program, včetně ideální teploty vody, tlaku trysek. Současné myčky se již mohou pyšnit i programem, který nádobí umyje velmi šetrně za pomoci vodní páry. Takový typ programu je vhodný především pro křehké nádobí. Užitečný je také program Anti-bacteria, ten dokáže odstranit až 99 % bakterií. Další vítanou funkcí je ukazatel nedostatku soli a leštidla, možnost odloženého startu, noční program se sníženou hlučností a funkce Aqua Stop a Water Control, které zabrání případnému úniku vody z myčky.
Tichá domácnost
Jedním z hlavních parametrů pro výběr myčky je hlučnost. Na trhu jsou k dostání i myčky s tichým provozem. Odhlučněné myčky ocení zejména ti, kdo mají spojenou kuchyň s obývacím pokojem a nechtějí být rušeni nepříjemným zvukem. „Zákazníci se dnes při výběru elektrospotřebičů nerozhodují jen podle základních funkcí, ale zajímají se i o nadstandardní vlastnosti spotřebičů. Stále více žádanými jsou spotřebiče, které fungují na tichý chod,“ vysvětluje Lenka Mastešová, produktová specialistka Euronics.
Jak často se o myčku starat?
Pokud si pořídíte myčku, tak se pro vás lehce změní také nákup drogistických potřeb. Velmi často se používají speciální vícefázové tablety s vlastností postupného rozpouštění. I při využití takovýchto tablet je potřeba myčku zásobovat solí a leštidlem. Sůl v myčce pomáhá s obnovou odvápňovače, bez kterého se tento spotřebič jen těžko obejde. Pokud tedy chcete, aby výsledky mycího procesu splnily vaše očekávání, používejte vždy mycí prostředek, sůl i leštidlo najednou.
Nebojte se výraznějších barev
Už dávno neplatí pravidlo, že by velké spotřebiče měly být pouze v bílé barvě. S výběrem nové myčky si můžete vyhrát. K dostání jsou myčky i v krásných zářivých odstínech pro oživení celkového interiéru vaší kuchyně.
Všechny tyto myčky za uvedenou cenu seženete v síti Euronics.
Zdroj: Euronics
Dobrý den. Jsme staří manželé, bydlíme v rod. domku. Začala jsem uvažovat o koupi myčky, protože muž v záchvatu šetření umývá často nádobí pod studenou, ale tekoucí vodou. V kuchyni máme klasický dřez,teplá a studená voda, dole skřínka na nádobí. Poraďte mi.