Jaro a alergie – stará známá dvojka. Jak se chránit? Pomoci může čistička vzduchu!
Když se řekne jaro, ve většině lidí to vzbudí nadšení. Prodlužují se dny, vše se začíná zelenat a rtuť na teploměru pomalu a jistě stoupá - kdo by neměl radost? Najdou se ale i lidé, kteří se z příchodu jarních měsíců příliš neradují - a to jsou především alergici a astmatici.
To, co nás ostatní na jaře těší nejvíce, pro ně může znamenat hotové peklo. Kvetoucí stromy a rostliny všude šíří pyl, který alergikům způsobuje potíže s dýcháním, pálení a otoky očí nebo například nekonečné záchvaty kýchání. S takovými symptomy se není čemu divit, že se alergici a astmatici nemohou dočkat, až jarní období opět pomine. Obzvlášť, když je tyto obtíže netrápí pouze venku v přírodě, ale také doma.
Právě v domácích podmínkách je ale naštěstí možné příznaky alergie podstatně zmírnit, a to prostřednictvím čističky vzduchu. Pokud totiž vyberete ten správný model, dokáže vaše domácí ovzduší zbavit většiny pylu, prachu a dalších nečistot, které ve vzduchu volně poletují. Jak vybrat čističku vzduchu, aby vám skutečně přinesla úlevu od alergických příznaků? Prodejce techniky na úpravu vzduchu Vzdušín.cz se s námi podělil o ty nejdůležitější tipy, které by měl každý zákazník znát.
Vzduchový výkon na prvním místě
Jedním ze základních parametrů, které je třeba při výběru čističky pro alergiky brát v potaz, je vzduchový výkon. Ten se uvádí v metrech krychlových za hodinu a označuje, kolik vzduchu dokáže přístroj za tuto dobu přefiltrovat. Pokud má čistička vzduchu vyhovovat potřebám astmatikům, měla by vzduch v celé místnosti během hodiny kompletně vyčistit alespoň čtyřikrát.
Nejprve si tedy vypočítejte objem místnosti, kde ji chcete používat, a vynásobte ho čtyřmi. Výsledkem je minimální vzduchový výkon, který pro vás bude aktuální. Určitě je ale lepší jít po vyšším výkonu. Když totiž čistička neustále běží na maximum, může přitom být hlučná, což by vás po nějaké době nejspíš začalo rozčilovat.
Není filtr jako filtr
Alergici by také měli věnovat obzvlášť velkou pozornost filtrům, kterými je čistička vybavená. Ty totiž přímo určují, jaké typy nečistot zařízení dokáže pohltit a tím pádem i jaký bude výsledný efekt po jejím použití. Naprostým základem každé čističky by měl být rozhodně HEPA filtr – ten totiž dokáže pohlcovat částice o velikosti 300 nanometrů, a to minimálně s 99,97 % účinností.
V nabídce obchodu Vzdušín je použití HEPA filtru v podstatě standardem. Kromě toho ale nabízí i čističky s dalšími filtry, které zkušenost s jejich používáním ještě mnohonásobně zpříjemňují. Jedním z nich je například prachový filtr, který slouží k zachycení větších nečistot – například prachu a zvířecích chlupů. Tím zabraňuje rychlému opotřebení HEPA filtru a posiluje jeho čistící schopnosti.
Pokud je pro vás důležité i odstranění různých pachů, v nabídce Vzdušínu jsou pro vás připravené také čističky s uhlíkovými filtry. Ty kromě zmíněných pachů dovedou absorbovat také různé plyny a těkavé organické látky. Samozřejmě se nemusíte spokojit pouze s jedním typem filtru. Čističky vzduchu obvykle umožňují jejich pohodlné kombinování, a tak dostanete za stejné peníze více různých funkcí.
Dodatečné funkce pro váš komfort
A když už jsme u těch funkcí, za zvážení stojí také další zajímavé vychytávky, které vám manipulaci s čističkou velmi usnadní.Pokud chcete přijít domů a rovnou se nadechnout krásně vyčištěného vzduchu, určitě se vám bude hodit funkce časovače. Díky němu si totiž sami určíte hodinu, kdy se má zařízení spustit.
Kdo se nechce ovládáním příliš zatěžovat, tomu dokonale poslouží indikátor kvality vzduchu, který podle aktuálního stavu ovzduší automaticky přizpůsobí výkon čističky. Výběr čističky vzduchu může působit složitě, ale ve skutečnosti se nemusí jednat o žádný komplikovaný úkol. Nyní už víte, co potřebujete, takže máte docela jasno v tom, jaké parametry sledovat.
Pokud byste ale i tak trochu tápali, odborníci ze Vzdušínu jsou pro vás k dispozici a s výběrem toho správného modelu vám ochotně poradí.
ZDROJ: PR článek společnosti Lavatronic s.r.o.