špinavý sporák
Zdroj: Shutterstock

Sporák a digestoř budou opět zářit čistotou! S jedlou sodou a octem se zbavíte i připálené mastnoty

17. 08. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Kuchyň je srdcem každé domácnosti a sporák spolu s digestoří hrají klíčovou roli v její funkčnosti. Avšak s každodenním vařením se na těchto přístrojích usazuje mastnota a nečistoty, které mohou být neodbytné a obtížně odstranitelné. Naštěstí existují jednoduché a efektivní metody, jak tyto kuchyňské pomůcky uvést zpět do původního stavu.

Prevence je klíčová

Než se dostaneme k samotnému čištění, je důležité zmínit, že prevence hraje zásadní roli. Pokud vaříte, pokuste se používat pokličky, aby se snížilo množství páry a mastnoty, které se uvolňují do vzduchu. Také pravidelné utírání sporáku po každém vaření pomůže předejít usazování nečistot. Nezapomeňte, že čím dříve začnete s údržbou, tím méně práce budete mít později.

Přečtěte si také:
Video: Jak jednoduše opravit mezery v plovoucí podlaze bez jejího rozebírání. Zvládne to každý

Jak na sporák?

Použijte měkkou houbu nebo hadřík namočený v teplé vodě. Tento jednoduchý krok pomůže uvolnit většinu nečistot. Následně si připravte čistící prostředek. Jedním z nejefektivnějších přírodních čističů je směs jedlé sody a octa. Smíchejte jednu část jedlé sody s jednou částí vody a naneste ji na znečištěné plochy sporáku.

Nechte působit minimálně 15 minut, poté použijte houbu nebo kartáč a jemně vyčistěte. Octem opláchněte, abyste odstranili zbytky jedlé sody a mastnoty. Pokud máte na sporáku připálené skvrny, zkuste použít pastu z jedlé sody a vody. Nanášejte ji na problémové místo a nechte působit několik hodin. Poté ji jemně setřete a důkladně opláchněte.

Použijte měkkou houbu nebo hadřík namočený v teplé vodě.

Použijte měkkou houbu nebo hadřík namočený v teplé vodě. Zdroj: Shutterstock

Přečtěte si také:
Vyčistěte gril bez námahy. Použijte prostředky dostupné v každé domácnosti

Údržba digestoře

Digestoř je často přehlížena, ale je důležité ji udržovat v čistotě, abyste zajistili její efektivní fungování. Prvním krokem je vyjmout filtr digestoře, který je často pokryt tukem. Filtry můžete umýt v teplé vodě s mýdlem, nebo je vložit do myčky, pokud to výrobce doporučuje. K čištění vnější části digestoře můžete použít stejnou směs jedlé sody a octa, kterou jsme uvedli u sporáku.

Naneste ji na povrch, nechte chvíli působit a poté jemně setřete. Je důležité nezapomínat na jemné čisticí prostředky, které nepoškodí povrch digestoře. Pokud je na digestoři zaschlá mastnota, doporučuje se použít teplý roztok vody a octa. Namočte hadřík do tohoto roztoku a jemně otírejte znečištěné místo. Pro tvrdohlavé skvrny můžete použít i komerční čisticí prostředky určené pro kovové povrchy, avšak důkladně si prostudujte návod na použití.

Prvním krokem je vyjmout filtr digestoře.

Prvním krokem je vyjmout filtr digestoře. Zdroj: Shutterstock

Tipy pro následnou údržbu

Jakmile jsou sporák a digestoř čisté, je dobré je pravidelně kontrolovat a udržovat. Čistěte je alespoň jednou za měsíc, aby se předešlo hromadění mastnoty. Mějte po ruce čisticí prostředky a hadříky, abyste mohli okamžitě zasáhnout při každém vaření.

Text: Jiří Lopatka
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: cisteni čištění domácnosti Sporák
Sdílejte článek

Diskuze