Zvlhčovač vzduchu: ano, nebo ne? Kdy a proč je nebezpečný?

03. 02. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Není to tak dávno, co se staly zvlhčovače vzduchu velkým trendem. Mnozí si je kupovali a kupují, protože slibují zlepšení dýchání, zvlhčují pokožku, dokonce do některých můžete přidat vůni, která osvěží vaši domácnost. Je pravdou, že zvlhčovače vzduchu mají své výhody, ale přinášejí i určitá rizika. Znáte je?

V kancelářích nebo v domácnostech se suchým vzduchem je zvlhčovač zpravidla vhodným pomocníkem. Suchý vzduch způsobuje odpařování vlhkosti z pokožky a časem způsobí problémy s dýcháním.

Zvlhčování suchého vzduchu pomáhá při těchto problémech: suchá kůže, podrážděné oči, sucho v krku nebo v dýchacích cestách, alergie, kašel, krvavý epitel v nose, bolesti dutin, popraskané rty.

Zvlhčovač vzduchu

foto: istock

Jako prevence před onemocněními

Vlhkost vzduchu negativně ovlivňují ventilátory a klimatizace, které používáme v letních měsících. Pak je použití zvlhčovače s mírou přínosné hlavně pro alergiky, protože během pylové sezóny vzduch obsahuje více alergenů. V zimním období zase pomůže v interiérech vysušených ústředním topením.

Zvlhčování vzduchu je dobrým způsobem prevence před chřipkou, protože vlhkost nad čtyřicet procent rychle deaktivuje virus. Vlhčí vzduch podporuje vykašlávání, tedy takzvaný produktivní kašel, který uvolňuje hlen.

Zvlhčovač vzduchu

foto: istock

Proti chrápání i pro krásu

Víte, že suchý vzduch podporuje a zhoršuje chrápání? Ubližuje i kráse. Máte-li suché vlasy, svědivou suchou pokožku, popraskané rty, je to důkaz vysušení. Zvlčení prostředí je pomocníkem, avšak kůži nevysušují jen radiátory, ale i mráz, vítr a chlad, stejně jako přehnané slunění.

Zvlhčovač vzduchu

foto: istock

Výhody zvlhčování pro domácnost

Mnoho pokojových rostlin miluje vlhkost a bude se jim lépe dařit. Vyšší vlhkost zabraňuje praskání tapet, hromadění statické elektřiny, ale i dřevu, aby nepraskalo. Zajímavé je, že vlhký vzduch pociťujeme jako teplejší.

Jaká rizika přináší zvlhčování vzduchu a kdy?

Nečisté zvlhčovače jsou velkou hrozbou. Přeměňují vodu v páru, kterou dýcháme. Je-li nádrž znečištěna, dýcháme i škodliviny, které znečištění způsobují. Ve špinavé nádrži se množí bakterie, plísně a další nebezpečné mikroorganismy. Zvlhčovač potřebuje pravidelné a důkladné čištění a výměnu filtru – pokud ho má.

Zvlhčovač vzduchu

foto: istock

S vlhkostí to nepřehánějte

Zvlhčovače nejsou vhodné do interiérů s vyšší vlhkostí než čtyřicet procent. Chcete-li používat zvlhčovač, investujte do kvalitního měřiče vlhkosti. Vlhkost v interiérech by nikdy neměla přesáhnout šedesát procent, optimum je třicet až padesát procent. Nadměrná vlhkost ztěžuje dýchání a zhoršuje příznaky alergie. Běžným alergenům, včetně roztočů a plísní, se ve vlhkém prostředí velmi dobře daří. Dejte si pozor na popálení párou, ale především na růst plísní na stěnách a stropech, kde zvlhčovač používáte. Tyto plísně často způsobují více škody než zvlhčovač užitku. Z vašeho pomocníka se velmi snadno stane rozprašovač nebezpečných mikroorganismů.

Náš tip: Mnozí výrobci doporučují používat destilovanou vodu, protože vodovodní voda obsahuje mnoho minerálů a dalších částic. Ty se hromadí ve zvlhčovači a ten je vypouští do vzduchu. Můžete je vdechnout, případně se usazují v místnosti jako prach.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: Zůstaň doma zvlhčovače vzduchu
Sdílejte článek

Diskuze

  • Boha jeho to je článek, nedalo mi to a musím sem napsat že strašně záleží na typu zvlhčovače. Ty ultrazvukové jsou šílenost, protože ta mlha s sebou nese všude ty minerály z vody a všude je z toho prach. No a zdravé to dýchat určitě nebude. Nejlepší zvlhčovače jsou odpařovací a to buď s „knotem“, což je jakoby hadr přes který fouká vzduch, nebo diskové – to je jakoby hromada CDček vedle sebe na tyčce co se otáčí způlky namočené ve vodě a přes ně fouká vzduch. Tam se odpařuje opravdu jen ta voda bez bordelu okolo.

    Atlantis