Většina lidí se snaží z pochopitelných důvodů snížit provozní výdaje domácností. K těm nejpodstatnějším položkám patří především rostoucí ceny energií. A přitom se stačí vrátit k rozumnému uvažování, abychom spotřebu energií a náklady udrželi na […]
Většina lidí se snaží z pochopitelných důvodů snížit provozní výdaje domácností. K těm nejpodstatnějším položkám patří především rostoucí ceny energií. A přitom se stačí vrátit k rozumnému uvažování, abychom spotřebu energií a náklady udrželi na uzdě. Z celkového množství spotřebované energie připadá zhruba 56 % na vytápění objektu, asi 21 % na ohřev vody a zbylých přibližně 23 % na přípravu jídel, chlazení potravin, praní a žehlení, osvětlení a ostatní spotřebiče. Úsporami nic neztrácíme, ale získáváme. Musíme jít cestou lepšího využití energie, nikoli šetření – nechceme přece mít zimu, méně svítit a mít se hůř.
Chlazení a mražení potravin Chladničky a mrazáky spotřebovávají nejvíce energie z běžných elektrospotřebičů v domácnosti. Na rozdíl od ostatních spotřebičů jsou neustále v provozu, proto je u nich úspora nejvýraznější. Velikost chladničky je dobré zvolit podle počtu osob v domácnosti, obvykle 50 až 70 litrů na osobu. Pokud často nakupujete potraviny do zásoby, počítejte raději s prostorem větším. Větší chladnička ale znamená i více spotřebované energie. Protože námraza značně zvyšuje spotřebu, jsou moderní úsporné chladničky vybaveny také funkcí automatického odmrazování. Důležitá je rovněž teplota uvnitř chlazeného prostoru. Pro normální provoz stačí v chladničce +5 °C, v mrazničce pak –18 °C. Snížení teploty o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie přibližně o 15 %. Chladnička by měla být umístěna na suchém, chladnějším a dobře větraném místě; neměla by být v blízkosti topení, sporáku nebo na přímém slunci. Blízkost zdroje tepla zvyšuje spotřebu energie a snižuje životnost chladničky. Obdobně lze považovat za nežádoucí zaprášení vnější části kompresoru a výparníku. Prach také působí jako izolant a podstatně snižuje přenos tepla odebraného v chladícím prostoru do okolí a zvyšuje tak příkon chladicího zařízení. Chladničku otevírejte jen na nezbytně nutnou dobu. Teplý vzduch z místnosti vnikne dovnitř a chladnička bude potřebovat další energii na jeho ochlazení na nastavenou teplotu.
Praní, sušení a žehlení prádla
Pračka se používá velmi často a jedna z hlavních energetických hospodárných zásad zní: nikdy bychom ji neměli uvádět do provozu poloprázdnou. Proto je vhodné praní organizovat tak, aby byla pračka plně vytížena. Pro některé druhy prádla není nutné nastavovat maximální teplotu 90 °C. Na většinu druhů prádla dnes postačují teploty okolo 60 °C. Tímto jednoduchým opatřením spojených s tříděním prádla se ušetří přibližně 25 % energie. Při sušení prádla pak platí, že vítr a sluníčko udělají svou práci nejlevněji. Sušička prádla je totiž energeticky hodně náročný spotřebič. Pokud využíváte elektřinu v nízkém a vysokém tarifu, doporučujeme odložit praní na dobu, kdy platí nízký tarif a spotřebovávaná elektřina je levnější.
Mytí nádobí
Při mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete přibližně 30 litrů vody, přičemž úsporná myčka k tomu potřebuje asi o polovinu méně. Poloviční spotřeba vody a další technické vymoženosti umožňují moderním myčkám při mytí nádobí ušetřit 35 až 60 % elektřiny. Navíc komfort a kvalita mytí nádobí jsou s ručním mytím nesrovnatelné. Díky dezinfekčním přísadám je nádobí také zbaveno veškerých bakterií. Moderní myčky jsou vybaveny senzory, které po celou dobu mycího cyklu sledují míru znečištění odtékající vody. Myčka pak těmto údajům přizpůsobuje jak množství mycích přísad, tak i množství a teplotu přitékající vody. Tím myčka dosahuje maximální efektivity – spotřebuje jen takové množství vody a energie, které je nezbytně nutné k dokonalému umytí nádobí. Z hlediska spotřeby vody i energie je nejvýhodnější zapínat myčku, až když je zcela zaplněna nádobím. Není-li nádobí velmi silně znečištěno, stačí namísto 60 °C použít program pro 50 °C. Ušetříte tím přibližně 30 % energie. Oplachování nádobí před mytím není u moderních myček nezbytné.
Vaření
Při přípravě stravy velmi záleží na druhu použitého nádobí a elektrických spotřebičů. Nižší spotřebu energie bude mít domácnost, kde se ke šlehání, krájení, strouhání a řezání potravin nepoužívají elektrické přístroje nebo kde se vaří v tlakových hrncích na rozdíl od hrnců obyčejných. Při použití nádob pro vaření platí několik hlavních dobře známých pravidel: Zásadně vaříme s pokličkou, protože vaření v otevřených nádobách bez pokličky je o 150 až 300 % náročnější na spotřebu energie. Zvýšení spotřeby energie o třetinu způsobí také nerovnost dna nádoby. Důležitá je také shoda velikosti plotýnky a hrnce, protože pokud je hrnec například jen o 3 centimetry užší než plotýnka, spotřeba stoupá o další třetinu.
Vody dáváme jen nezbytně nutné množství, neboť větší množství vody prodlužuje dobu vaření a vyžaduje větší spotřebu energie. Použije-li se litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie až o 75 %.
Ohřev vody
Průtokové ohřívače připravují pouze takové množství teplé vody, jaké potřebujete. Mají sice vyšší elektrický příkon, ale jen po krátkou dobu. U zásobníkových systémů musíte navíc počítat s pohotovostními ztrátami. Abyste šetřili elektřinou, je vhodné tyto systémy při delší nepřítomnosti vypínat.
Pohotovostní režim Elektrospotřebiče přepnuté do pohotovostního neboli stand-by režimu rovněž spotřebovávají energii. Ten, kdo nechává svůj televizor, hifi věž a podobně neustále zapnuté v pohotovostním režimu, platí za to vyšší spotřebou energie. Notebooky jsou ve srovnání se stolními počítači podstatně energeticky úspornější. Máte-li notebook připojený do elektrické zásuvky, měli byste po skončení práce síťový zdroj okamžitě odpojit, jinak bude i nadále odebírat elektřinu, a tak zvyšovat náklady. Obdobně je tomu i u stolních počítačů. Nahradíte-li starý monitor s elektronkovou obrazovkou moderním monitorem s plochou obrazovkou, vyplatí se vám tato investice už jen díky úspoře nákladů na elektřinu. Spořiče obrazovky nesnižují spotřebu energie a v každém případě byste měli při vypnutí počítače vypnout i monitor.
Klimatizace
Pokojové klimatizace se starají o snížení pokojové teploty, spotřebují však bohužel hodně energie. Elektřinu můžete ušetřit tak, že přes den stáhnete okenní žaluzie nebo předokenní rolety. Pomůže vám i příroda, když do bytu vpustíte chladnější noční vzduch k předchlazení. Klimatizaci byste měli používat pouze nárazově a jen v případě potřeby.
Plynový kotel
Chcete ušetřit při nákupu plynového kotle? Kupujte kotle označené jako ekologicky šetrný výrobek. Moderní plynové kotle fungují efektivněji než staré, a proto spotřebují méně zemního plynu pro vytápění či ohřev vody. Tímto způsobem můžete ušetřit až tisíce korun ročně.
TEXT: Jakub Drda
FOTO: archiv firem