Skromná a funkční dřevostavba na severský způsob

16. 01. 2019
Diskuze (1)
Sdílet

Líbí se vám jednoduché nenáročné stavby, které navzdory nevelkému prostoru poskytují vše potřebné pro pohodlný život?

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

V tomto případě se vám bude líbit dům pocházející z dílny dánského architekta Kristiana Olesena. Navíc je zasazen do krásného prostředí.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

U jezera Brabrand

Skromný dřevěný dům se nachází v malebném prostředí jezera Brabrand a luk, které se kolem něj rozprostírají. Je inspirován severskou tradicí rodinných domů: malými dřevěnými domy, často postavenými z recyklovaných materiálů.

Příjemná zahrádka u domu slouží nejen pro rekreační účely a relax, ale i pro pěstování vlastní zeleniny. Zahrada je díky umístění domu slunečná a opticky spojená s přírodním okolím.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Jak je řešena dispozice?

Celý vnitřní prostor je řešen jako otevřený s rozčleněním na základní funkce. V západní části domu se nachází kuchyň a obývací místnost, na východě je ložnice, vedle hygienické zázemí. Prostory lze oddělit posuvnými dveřmi: pokud zavřete všechny, vzniknou čtyři samostatné místnosti. U severní stěny domu jsou orientovány technické prostory, sklad, ale v této linii se nachází také venkovní kuchyně.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Mezi exteriérem a interiérem

Směrem na jih a na západ jsou orientovány venkovní terasy. Vznikly jako pokračování prostoru obývacího pokoje do exteriéru v místech, kde je nejkrásnější výhled na okolí. Tvar domu je kompaktní a plně přizpůsoben pozemku, na kterém stojí. Vyvýšení v jedné části poskytuje protipovodňovou ochranu a zároveň i lepší pohled.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Harmonický interiér díky borovici

Architekt přenesl vnější tvar domu i do interiéru – v podobě klenutého stropu. Podlahy stěny a stropy pokrývá borovicové dřevo. Díky němu vzniká jednolitý a klidný interiér. Stejně i dveře a svítidla jsou z borovicového dřeva. Světlo do interiéru vchází nejen okny, ale také díky prosklením nad posuvnými dveřmi.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Dřevo v různých podobách

Konstrukce domu je dřevěná, ale architekt také využívá různé dřevěné povrchy. Střecha je řešena ve smyslu staré severské tradice, přičemž vodorovné uložení latí přechází i na delší boční stěny domu. Kratší stěny mají světlé a svisle uložené laťky. Tím, že je sklon střechy integrován do povrchu fasády, vznikl nerušený geometrický tvar domu.

V prostoru mezi okny je fasáda pokrytá vertikálně uloženým neošetřeným dřevem. Střecha a fasáda na delších stranách je vytvořena ze dřeva dekorovaného finským dřevěným dehtem s černým pigmentem, světlé štíty jsou neošetřené a časem získají patinu.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Allotment House ve zkratce

Architekt: Kristian Olesen

Lokalita: Aarhus, Dánsko

Plocha: 50 m2

Rok realizace: 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Kristian Olesen

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevěné domy rodinne domy severské interiéry severský design
Sdílejte článek

Diskuze

  • Super moc pekne

    george sim