Skromná a funkční dřevostavba na severský způsob

Líbí se vám jednoduché nenáročné stavby, které navzdory nevelkému prostoru poskytují vše potřebné pro pohodlný život?
Reklama
Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

V tomto případě se vám bude líbit dům pocházející z dílny dánského architekta Kristiana Olesena. Navíc je zasazen do krásného prostředí.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

U jezera Brabrand

Skromný dřevěný dům se nachází v malebném prostředí jezera Brabrand a luk, které se kolem něj rozprostírají. Je inspirován severskou tradicí rodinných domů: malými dřevěnými domy, často postavenými z recyklovaných materiálů.

Příjemná zahrádka u domu slouží nejen pro rekreační účely a relax, ale i pro pěstování vlastní zeleniny. Zahrada je díky umístění domu slunečná a opticky spojená s přírodním okolím.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Jak je řešena dispozice?

Celý vnitřní prostor je řešen jako otevřený s rozčleněním na základní funkce. V západní části domu se nachází kuchyň a obývací místnost, na východě je ložnice, vedle hygienické zázemí. Prostory lze oddělit posuvnými dveřmi: pokud zavřete všechny, vzniknou čtyři samostatné místnosti. U severní stěny domu jsou orientovány technické prostory, sklad, ale v této linii se nachází také venkovní kuchyně.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Mezi exteriérem a interiérem

Směrem na jih a na západ jsou orientovány venkovní terasy. Vznikly jako pokračování prostoru obývacího pokoje do exteriéru v místech, kde je nejkrásnější výhled na okolí. Tvar domu je kompaktní a plně přizpůsoben pozemku, na kterém stojí. Vyvýšení v jedné části poskytuje protipovodňovou ochranu a zároveň i lepší pohled.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Harmonický interiér díky borovici

Architekt přenesl vnější tvar domu i do interiéru – v podobě klenutého stropu. Podlahy stěny a stropy pokrývá borovicové dřevo. Díky němu vzniká jednolitý a klidný interiér. Stejně i dveře a svítidla jsou z borovicového dřeva. Světlo do interiéru vchází nejen okny, ale také díky prosklením nad posuvnými dveřmi.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Dřevo v různých podobách

Konstrukce domu je dřevěná, ale architekt také využívá různé dřevěné povrchy. Střecha je řešena ve smyslu staré severské tradice, přičemž vodorovné uložení latí přechází i na delší boční stěny domu. Kratší stěny mají světlé a svisle uložené laťky. Tím, že je sklon střechy integrován do povrchu fasády, vznikl nerušený geometrický tvar domu.

V prostoru mezi okny je fasáda pokrytá vertikálně uloženým neošetřeným dřevem. Střecha a fasáda na delších stranách je vytvořena ze dřeva dekorovaného finským dřevěným dehtem s černým pigmentem, světlé štíty jsou neošetřené a časem získají patinu.

Foto Kristian Olesen

Foto Kristian Olesen

Allotment House ve zkratce

Architekt: Kristian Olesen

Lokalita: Aarhus, Dánsko

Plocha: 50 m2

Rok realizace: 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Kristian Olesen

Reklama

Komentáře

  • Super moc pekne

    george sim

Komentovat