70letá důchodkyně si sama postavila bydlení v maringotce uprostřed lesa. Společnost ji dělají domácí zvířata
Uprostřed lesů na ostrově Vancouver je možné najít malou barvami zářící maringotku. Nepatří žádným cirkusákům. Bydlí zde 70letá důchodkyně Carol. Malý přívěs na kolečkách je jejím domovem. Zařídila si jej kompletně sama a sama zde také žije. Společnost jí dělají pouze hospodářská zvířata.
„V minulosti jsem žila v domech rozličné velikosti, od 100 m2 po 450 m2,“ říká Carol. „Ale dospěla jsem k názoru, že už tolik prostoru nepotřebuji.“ Její nový dům má pouhých 33 metrů čtverečních, 3 metry na šířku a 11 na délku.
Carol si vysnila bydlení v maringotce zařízené ve stylu 19. století. Už od roku 2016 začala shánět materiály a vybavení pro svůj vysněný dům, samotná koupě maringotky proběhla teprve v roce 2018. Na maringotku narazil její kamarád kamioňák, který jí žertem řekl, že pokud ji nekoupí, koupí si ji on sám. Carol po krátké prohlídce seznala, že to je ta pravá.
Zná každý hřebík a šroubek na svém domku
„Od roku 2019 jsem začala přestavbu maringotky na svůj domov,“ vzpomíná Carol. „Původně jsem si chtěla na hodně prací najmout profesionály, ale nakonec jsem tak neudělala, protože covid. Tak jsem si skoro všechno udělala sama. Ale nevadí mi to, protože díky tomu teď znám každý hřebík a šroubek a kousek lepidla, který se v tomto domečku nachází.“
Carol potřebovala pomoc jen s nasazením oken. Vedení elektřiny, sanitární zařízení a vytápění, to vše řešila svépomocí. Střechu maringotku tvoří šindele z cedru, pod okny pak nacházíme desky ze dřeva jedle douglasky, která je mimochodem na ostrově Vancouver hodně rozšířená. Desky mají tvar dračích šupin, i proto má Carolin domeček jméno „Dračí hnízdo“.
Celkové náklady?
Interiér působí opravdu velmi starobyle. Carol si pořídila krásnou starou postel s nebesy a dřevěné skříně. Jeden z jejích přátel, zručný řezbář, jí ze dřeva vyrobil klozet starého typu. Nechybí celá řada drobných starožitností, které Carol sbírala celý život.
Ale ne vše v Carolině domě je staré. „Většinu elektřiny získávám ze solárních panelů. Mám kondenzační plynový kotel uzpůsobený pro malé domy. Pro odpadní vodu jsem vybudovala malou nádrž. Pečlivě ji čistím, nepoužívám fosfáty, jen přírodní čistidla.“
Carol říká, že celé zařízení maringotky jí vyšlo na 20 000 dolarů, tedy méně než půl milionu korun. Hodně ušetřila, protože mnoho vybavení již získala dříve nebo jej nakoupila z druhé ruky.
Parkuje na cizím pozemku
„Jedinou stinnou stránkou žití v maringotce je handrkování s místními úřady,“ říká Carol. „Podle místních zákonů nelze maringotku uznat jako dům vhodný pro trvalé bydlení.“ Z toho vyplývají problémy s umístěním maringotky. Pro Carol to bylo o to těžší, že vlastní hospodářská zvířata: poníky, kozy, slepice či krocany. Nakonec našla shodu s jedním z místních farmářů, který jí umožnil „zaparkovat“ maringotku na jeho pozemku.
„Celé to postavit nebylo nic snadného,“ říká Carol. „Jsem důchodkyně, mám lupus a žiji jen z penze. Na domečku jsem se hodně nadřela. Jednou před příchodem zimy jsem se rozbrečela, že to nezvládnu. Ale nakonec jsem to dokázala a teď vím, že každý mozol, každá modřina a každý namožený sval za tu námahu stál.“
FOTOGALERIE
Text: Lukáš Karas
Foto: Exploring Alternatives
Zdroj: youtube.com/Exploring Alternatives
Zajímavá marigotka na samotě, co ta garáž za chatkou na fotce, uprostřed lesa, solární panely, kolik vidíme ve filmech dřevěnek a maringotech v USA, tam nemají panmeláky pro chudé, podobnost s obcí nedaleko Košic.